צילום: Pexels

 

בזמן שהחגים כבר נראים באופק, לא מעט אנשים בוחרים להעניק לאנשים הזקוקים לסיוע ולתרום ממיטב כספם. החל מאנשים פרטיים שמגייסים תרומות עבור משפחות נזקקות ועד לעמותות שמגייסות כספים בכדי לסייע לאוכלוסייה או לקדם אג'נדה מסוימת. התרומה מקנה לתורם תחושת סיפוק, שכן הוא סייע למישהו אחר, אבל מעבר לזה, כדאי לדעת שניתן לקבל החזרי מס מהמדינה, כל עוד התרומה שלכם עומדת בתנאיו של סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

החזרי מס

לא כולם יודעים שבעבור תרומה שסכומה עולה על 180 ₪ קיימת זכאות לקבלת החזר מס לאותה השנה, כל עוד הארגון שמקבל את התרומה מוכר לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. ייתכן וזו הסיבה בגינה מעטים מנצלים את האפשרות לקבלת החזר מס בעבור תרומתם. החזר המס עומד על 35% והוא מיושם כזיכוי, משמע הרשויות מפחיתות מסכום המס השנתי שהתורם אמור לשלם למדינה. אגב, את החזר המס תוכלו לקבל גם בעבור כמה תרומות שונות פר שנה, כל עוד סכומן הכולל עולה על 180 ₪.

בכדי לקבל החזר מס, יש לא מעט בירוקרטיה הנלווית לתהליך. אבל לפני שאתם מתחילים להגיש לפקיד השומה טפסים וקבלות, רצוי לברר האם הארגון שקיבל את התרומה אכן מוכר לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. ניתן לברר זאת באתר רשות המיסים ולוודא שהארגון אליו אתם עתידים לתרום מופיע ברשימת הארגונים המוכרים. הארגונים הללו קרויים גם מוסדות ציבוריים, שכן מדובר בארגון ללא מטרות רווח. נוסף לכך, עליכם לשמור את הקבלה המקורית בעבור התרומה (ולא להסתפק בעותק ממנה, גם אם כתוב עליה "נאמן למקור").

איך מקבלים את החזר המס?

אם אתם עובדים שכירים ועומדים בקריטריונים לקבלת זיכוי מס, תצטרכו למלא טופס 116 (פיזי או מקוון) ולציין על גביו שאתם מבקשים הקלה בחישוב המס בגין תרומה למוסד ציבורי (יש לציין בטופס את סכום התרומה). בטרם שליחת הטופס, יש להוסיף את הקבלה המקורית שקיבלתם בעבור התרומה או לחילופין העתק של הקבלה עליה מוחתם "נאמן למקור". כך או כך, עדיף תמיד לצרף את הקבלה המקורית. אם קיבלתם בעבור התרומה חשבונית ירוקה, תוכלו לשלוח אותה בתנאי שמצוין על גביה שמדובר במסמך ממוחשב. מעבר לזה, יש לכלול בבקשה להחזר מס גם את תלוש השכר האחרון שקיבלתם, זאת בכדי שרשות המיסים תוכל לזכות אתכם באמצעות זיהוי מספר תיק הניכויים של המעסיק.

חשוב לציין שאת הזיכוי תקבלו במהלך שנת המס בה תרמתם, אך היה ולא הגשתם בקשה להחזרי מס, אל חשש – עדיין תוכלו לעשות זאת, הודות לכללי ההתיישנות לפיהם ניתן להגיש בקשה זו עד 6 שנים אחורה. ברגע שתקבלו מפקיד השומה אישור על זיכוי המס, תדעו שהתהליך הושלם ותוכלו להגיש למעסיק הישיר שלכם, או למחלקת השכר, את האישור של רשות המיסים. אגב, כדי שלא תתזזו את עצמכם לחינם, בדקו מול מחלקת השכר במקום עבודתכם אם הם יכולים לעשות את התהליך עבורכם, לעיתים תופתעו לגלות שהתשובה היא חיובית.

כדאי לדעת שזיכוי במס יינתן לכם באמצעות המעסיק כל עוד גובה סך כל התרומות הנו 25,000 ₪ פר שנה. היה ותרמתם מעל לסכום שצוין לעיל, עליכם לפנות לפקיד השומה ולהגיש בקשה בעבור הזיכוי. גובה הזיכוי שתקבלו יופחת מסכום המס השנתי שעליכם לשלם למס הכנסה.

לגבי עובדים עצמאיים, התהליך הוא מעט שונה. בין אם לקחתם חלק בגיוס כספים לעמותות, או שתרמתם לעמותה ספציפית באופן ישיר, תצטרכו לדווח על התרומה בדו"ח השנתי (טופס 1301) שעליכם להגיש לרשויות. לדו"ח יש לצרף את הקבלות בגין התרומות לאותה השנה, כך שרצוי לשמור עליהן באופן מסודר ונגיש. גם במקרה זה ניתן לצרף חשבונית ירוקה בתנאי שמצוין על גביה שזהו מסמך ממוחשב.

כאמור, החזרי המס בגין תרומה הנם 35% מסכום התרומה, אולם אם אתם מוגדרים בחוק כחברה בע"מ, הזיכוי לו אתם זכאים מחושב באופן שונה. יש לקחת בחשבון שהחזר המס יינתן לכם עד לסך 30% מההכנסה לאותה שנה, או לפי סכום של כ- 9,000,000 ₪. תרמתם מעל סכום זה? ובכן, במקרה זה, תוכלו להעביר זאת לשלוש שנות המס העוקבות (כל עוד סך התרומה פר שנה אינו עולה על גובה הסכום שנקבע).

תרמתם מזמנכם והענקתם שירות ולא כספים? גם במקרה זה מגיע לכם זיכוי מס, כל עוד שווי השירות שתרמתם עולה על סכום של 180 ₪. רק קחו בחשבון ששווי השירות ייחשב כהכנסה לארגון, כך שתיאלצו לשלם עבורו מיסים, מע"מ ודמי ביטוח לאומי. רק לאחר מכן, תוכלו לקבל בעבור התרומה את החזר המס שמגיע לכם.

תרמתם לעמותות או ארגונים ללא מטרות רווח? הענקתם ממיטב כספיכם לטובת נזקקים? אין ספק שעשיתם מעשה מבורך. בררו האם מגיע לכם החזר מס בעבור התרומה, והגישו את הטפסים הרלוונטיים לצורך קבלת הזיכוי.

כתב: אימבר כהן חברת ריגו מרקטינג

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20