ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, הודיעה היום (ג') כי הבחירות בבריטניה יוקדמו ל-8 ביוני, כך פורסם ב-360.

לדברי מיי, הסיבה להקדמת הבחירות היא הצורך ביציבות פוליטית לפני כניסתו בפועל של הברקזיט – הפרישה של הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי. "המדינה הייתה זקוקה ליציבות. השגתי את המטרה הזאת, וגם את קיום תוצאות משאל העם על הברקזיט. בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי ואין מכך דרך חזרה", הכריזה.

היציאה תושלם תוך שנתיים. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. צילום: רויטרס

"החלטתי לאחר התלבטויות והיסוסים שהמדינה זקוקה לבחירות האלה, אך אני מאמינה בכל לבי שנחוץ להבטיח את המנהיגות החזקה והיציבה שארצנו צריכה בשביל לעבור את הברקזיט והלאה משם", לדברי ראש הממשלה.

לפי הסקרים, למיי יתרון משמעותי במיוחד שכן כמחצית מתושבי הממלכה תומכים בה, כאשר אחריה מדורג איש השמאל הקיצוני מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין, שזוכה נכון לסקר "yougov" ל-14 אחוזי תמיכה.

ההכרזה על הקדמת הבחירות נעשתה מחוץ למשכנה הרשמי של ראש הממשלה בדאונינג 10. זהו צעד נדיר לכשעצמו אשר נוהגים בבריטניה לשמור רק להכרזות יוצאות דופן, כך למשל הכריזה מיי לפני פחות משנה על כך שתחליף את דיוויד קמרון בהנהגת המדינה.

נכון להיום, הבחירות הבאות בבריטניה אמורות היו להתקיים בשנת 2020. ראש הממשלה המכהנת תרזה מיי, שהחליפה את דיוויד קמרון שהתפטר מהנהגת המדינה, טענה כי אין בכוונתה להקדים את הבחירות, אך היום כאמור הודיעה אחרת. צעד כזה של הקדמת הבחירות מחייב רוב של שני שליש לפחות בפרלמנט הבריטי לצורך אישורו.

 

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם