זה קורה במשפחות הכי טובות: קונים ספרים על גבי ספרים על גבי ספרים, וכשאין מקום בספרייה, מעבירים לארון, וכשגם שם המדפים מתמלאים, מעבירים לחדרי הילדים או מניחים בארגזים. כואב הלב לזרוק לפח, ככה חינכו אותנו. במקום שבו זורקים ספרים, ובכן…

בירושלים מצאו פתרון שהופך לטרנד פרקטי שכל כולו טוב-לב: הקמת ספריות קהילתיות להמונים, ללא כל תשלום. ברחבי העיר פזורות 14 ספריות קהילתיות, המתוחזקות על ידי מתנדבים חובבי ספרים ומציעות לכל אוכלוסיית העיר לשאול ספרים מבלי לשלם כלל. ספרים ישנים שאינם בשימוש מועברים לתרומה לטובת הספריות, על ידי המונים. פרויקט קהילתי שובה לב, המתאים לאופי הירושלמי.  

מאחורי הפרויקט עומדים חברת "עדן" ואגף חברה בירושלים, האחראים ליצירת שינויים רבים ברחבי העיר. במהלך שלוש השנים האחרונות נוצרו בזכותם עשרות פינות חמד, מלאות חיים, צבעים ואופי לטובת הכלל. "ספריות הרחוב בירושלים הן עוד ביטוי ליוזמה וליצירתיות של תושבי העיר", אומרת אריאלה צוויקל, מנהלת תחום קיימות חברתית באגף חברה בעיריית . "היוזמה התפשטה ברחבי העיר ובקרוב יוקם הפרויקט ה-15 במספר, כחלק ממיזם 'תעשו מקום' בשיתוף עם חברת עדן לפיתוח כלכלי בירושלים".

אחת מהראשונות שהשתתפה בפרויקט היא דלית יששכר, מורה ליוגה ומטפלת בתנועה. "ספריית הרחוב היא בעצם 'קח תן' של ספרים: התושבים לוקחים ספרים ומביאים ספרים משלהם", היא מספרת. "זוהי ספרייה חופשית, אין בה ספרנים. המטרה היא שהתושבים יהיו אחראים על המקום. הספרייה היא הבייבי שלי ואני מאושרת לראות שהיא פועלת בהצלחה רבה בשכונת בית הכרם שאני כה אוהבת. הספרייה שוקקת חיים וכמעט בכל שעה נמצאים בה אנשים מכל שכבות הגיל שמעיינים בספרים, לוקחים ספרים ותורמים ספרים משלהם". בשנה הקרובה היא מתכננת להביא ילדים מבית ספר שכונתי שיסייעו בתחזוקה של המקום במסגרת התנדבות בקהילה.

דלית יששכר. צילום: יח"צ

 

"תענוג לראות את היצירתיות ואת היכולת של הקהילות והתושבים ליצור מקומות מעניינים וייחודיים. אנחנו ב'עדן' רואים את התושבים כיזמים ושותפים בפיתוח המרחב העירוני בירושלים", אומר אלון שפייזר, מנכ"ל חברת עדן.

בפסטיבל "תעשו מקום", שייערך בעיר בחנוכה (2-10 בדצמבר), יועברו גם פעילויות והרצאות סביב הספריות הקהילתיות, בהן של הסופר ניר ברעם. "אחד מהדברים המיוחדים בירושלים הוא הקהילות המגוונות של העיר, אשר לא מפסיקות לפעול ולעשות ולחדש את העיר", אומר רני רוזנהיים, מנהל אגף חברה בעיריית ירושלים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.