זמן קצר לפני טקס פתיחת המשחקים האולימפיים, נרשמה תקרית חמורה בין משלחת ישראל למשלחת לבנון. הספורטאים הלבנונים סירבו לחלוק עם עמיתיהם הספורטאים הישראלים את האוטובוס המשותף שהקצו המארגנים לשתי המשלחות כדי להסיען לאצטדיון האולימפי. המשלחת הלבנונית דרשה להעביר את הספורטאים הישראלים לאוטובוס אחר, וראש המשלחת חסם בגופו את דלת הכניסה לאוטובוס כדי למנוע מהישראלים לעלות אליו.

משלחת ישראל לאולימפיאדה. פייסבוק המשלחת
משלחת ישראל לאולימפיאדה. פייסבוק המשלחת

חברי המשלחת הישראלית תבעו מהמארגנים לאפשר להם לנסוע באוטובוס המקורי, אך לבסוף העדיפו להיכנע לדרישת הלבנונים והעמידו לרשות הספורטאים הישראלים אוטובוס נפרד. ראש משלחת לבנון למשחקי ריו, סלים אל-חאג' ניקולה, מודה כי מנע מנציגי ישראל לעלות לאוטובוס המשותף שהקצו המארגנים להסעת שתי המשלחות לטקס הפתיחה הלילה. הוא אמר לעיתון הלבנוני "אל-נהאר" כי הישראלים ניסו לעלות לְאוטובוס שלא היה מיועד בעבורם וכי זו הייתה התגרות מכוונת ומתוכננת.
גילי לוסטיג, ראש המשלחת הישראלית, אומר כי התנהגותו הבוטה של ראש המשלחת הלבנונית סותרת את האמנה האולימפית, אך הוסיף: "מבחינתנו העניין מאחורינו ואנחנו מתכוננים לתחרויות", התקרית הסתיימה רק לאחר שמארגני המשחקים הקצו אוטובוס נפרד למשלחת הישראלית.

בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו מאמן השייט הישראלי אודי גל, הוא סיפר על שאירע: "אולימפיאדת 2016…. בושה", כתב. "הנבחרת האולימפית של ישראל מתכוננת לעלות על האוטובוס לטקס הפתיחה, יצא שהאוטובוס הוא בשיתוף עם נבחרת לבנון. חברי נבחרת לבנון, ברגע שהבינו שהם יחד עם נבחרת ישראל, ובראשם ראש המשלחת שלהם, פנו לנהג ודרשו לסגור את הדלת. המארגנים ניסו לפזר אותנו באוטובוסים אחרים. מה שלא ייתכן ביטחונית וייצוגית".

"הפוך ממה שהאולימפיאדה מייצגת"

"התעקשתי והתעקשנו שנעלה לאוטובוס המיועד ובמידה והלבנונים לא רוצים הם מוזמנים לרדת. נהג האוטובוס פתח את הדלת אך הפעם ראש המשלחת הלבנונית חסם בגופו את המעבר והכניסה. המארגנים ניסו למנוע תקרית בינ"ל ופיזית ושלחו אותנו הצידה להסעה מיוחדת. התקרית כבר קרתה… בושה!!".

עוד כתב: "איך ייתכן שנותנים לדבר כזה לקרות ועוד בערב פתיחת המשחקים האולימפיים? האם זה לא הפוך ממה שהאולימפיאדה מייצגת ופועלת כנגד, תופעות והפליות שכאלו?! איני יכול לתאר את ההרגשה שלי… אני נסער ובשוק מהאירוע".

 

הפוסט שכתב אודי גל בפייסבוק
הפוסט שכתב אודי גל בפייסבוק

הג'ודאית שירה ראשוני הודחה כבר בסיבוב הראשון של התחרות במשקל של עד 48 קילוגרם לאחר שהפסידה לִיריבה מאוקראינה. היא נפסלה בשל מהלך אסור שעשתה כשתי דקות לאחר תחילת הקרב.

גם המתעמל אלכס שטילוב, שנחשב לאחת התקוות הגדולות של ישראל למדליה, הודח בַּמוקדמות וסיים את חלקו במשחקי ריו. שטילוב לא הצליח לעלות לַגמר במקצוע החזק שלו, תרגיל הקרקע, לאחר שמעד וקיבל ציון נמוך– 13.5נקודות. קודם-לכן קיבל ציון מעט טוב יותר בתרגיל המתח אך גם במכשיר הזה לא הצליח לעלות לַגמר.

הפיזיותרפיסט של המשלחת הישראלית אדם בדיר, ערבי-ישראלי, תקף את המשלחת הלבנונית: "הם עשו פרובוקציה מיותרת לחלוטין. הם חסמו אותנו ועכשיו אני מבין שהם ניסו לצאת גיבורים בלבנון. זה הכל שקרים, ראש המשלחת שלהם ניסה להרוויח נקודות פוליטיות במדינה שלו. איפה הרוח האולימפית? זו בושה וחרפה וזה לא צריך לקרות באולימפיאדה".

חמישה ספורטאים מישראל התמודדו ביום התחרויות הראשון במשחקים האולימפיים בריו: הג'ודאית שירה ראשוני, המתעמל אלכס שטילוב, הטניסאי דודי סלע, והשחיינים גל נבו ועמית עברי. הלילה נפתחו המשחקים בטקס ססגוני באצטדיון מָראקאנָה, ורץ המרתון הברזילי, וַנדֵרְלֵיי קוֹרְדֵיירוֹ דֵה לִימָה, הצית את האש האולימפית. בראש משלחת ישראל, ובה 47 ספורטאים, צעדה המתעמלת נטע ריבקין נושאת את דגל ישראל.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.