23:15 20/11/2017
מבזקים
דף הבית > כלכלה > בנק ישראל קבע: תקבולי עסקת מובילאיי ייגבו בדולרים

בנק ישראל קבע: תקבולי עסקת מובילאיי ייגבו בדולרים

במטרה להשאיר את רף השקל נמוך ביחס לשער הדולר, בנק ישראל הודיע כי תשלומי המסים למדינה יתבצעו במטבע הדולר

בנק ישראל הודיע היום (ג') רשמית כי במידה ותושלם עסקת מובילאיי, תשלומי המסים של חברת אינטל יבוצעו במטבע הדולר במטרה למנוע השפעה על שער המטבע וייסוף יתר של השקל. ההחלטה התקבלה בהסכמה של הנהלת רשות המסים, אגף החשב הכללי ובנק ישראל.

אינטל: רוכשים את מובילאיי. מתוך "כלכלי בלילה"

נזכיר כי בחודש שעבר אינטל העולמית הודיעה כי היא רוכשת את החברה הישראלית מובילאיי בסכום של 15.3 מיליארד דולר במטרה לקדם פיתוח של רכבים אוטונומיים עתידיים. עסקת הענק של מובילאיי צפויה להעשיר את קופת המדינה בארבעה מיליארד שקלים שלא נלקחו בחישוב השנתי, ובין היתר תרמו להזנקת תכנית "נטו למשפחה".

"מדובר בתקדים היסטורי. המשמעות של החלטה זו היא שמשרד האוצר גם אם לא הודיע על כך באופן רשמי החליט להתערב בשוק המט"ח" אומר יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים מימון והשקעות. "אמנם בעבר ביצע משרד האוצר מספר עסקאות גידור במט"ח, אך כאן מדובר ביוזמה שאין לה פרשנות אחרת מלבד מניעת ההשפעה על שער החליפין והתערבות בשוק".

נכון לרגע זה שער הדולר נשכר תמורת 3.59 ₪ , ללא שינוי ניכר מאז הודעת בנק ישראל. לשאלה האם הייסוף בשער הדולר יכול לפגוע בתעשייה הישראלית אומר פריימן "במשרד האוצר הבינו שבנק ישראל לא יכול להיות לבד במערכה וכי ההשפעה של הייסוף קטלנית לתעשייה המקומית בכלל ולא רק לסקטור הייצוא מאחר והייבוא הזול מתחרה במפעלים המקומיים במשק ועלול לפגוע בתעסוקה בקרב אוכלוסיות חלשות במפעלים השונים ברחבי הארץ דווקא בפריפריה ובמפעלים קטנים, להם כושר ספיגה נמוך ויכולת התמודדות של ההשפעה של התחזקות השקל".

נראה כי בנק ישראל למד מעסקאות העבר, כך למשל בשנת 2006 כאשר וורן באפט רכש 80% מחברת ישקר, לא ניתנה האפשרות לשלם את תקבולי המסים במט"ח, עובדה שגררה להיצע מט"ח גדול וגרמה להתחזקות השקל דווקא בזמן מלחמת לבנון השניה.

 

בנימין גל

בנימין גל

בנימין גל
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליצמן, כחלון וניסנקורן היום. צילום: פלאש 90

תכנית הסיעוד הלאומית: יינתנו טיפולי שיניים, הקצבה תעלה

השרים כחלון וליצמן השיקו היום את תכנית הסיעוד הלאומית במסגרתה תעלה הקצבה לחולים סיעודיים קשים מ-3,432 שקלים ל-5,000 שקלים