0:30 22/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > פוליטיקאים, צאו מהשבלונה

פוליטיקאים, צאו מהשבלונה

בעודנו מזדעזעים לנוכח האשמות חמורות מצד גורמי שמאל ישראליים ובינלאומיים כאחד בדבר (אי) מוסריותו של צבא הגנה לישראל, עלינו להקפיד כפליים על שמירת המוסריות של מגיני הארץ במדים ולו בכדי שלא ישאו בנטל התוצאה בזירת הקרב

מטבע הדברים, בשיח אמוציונאלי כמו זה שסובב סביב פרשת החייל מחברון – הפוליטיקאים, אנשי התקשורת וכל מי שרואה בעיני עצמו יודע דבר, משחקים את עצמם על פי תפקידם בצורה שבלונית וצרת מחשבה.

דוגמאות לאמירה לעיל, ישנן מספיק. החל מאביגדור ליברמן, מי שמתיימר להיות מנהיג הימין אך הוביל לכך שהמפלגה הערבית תהיה השלישית בגודלה, שהחליט להצטרף להמון בפתח בית הדין ולמחות על הלינץ' שעבר החייל. המשיך שר החינוך נפתלי בנט באומרו שאין להפקיר חייל למשפט שדה וכך רבים נוספים שדבריהם מוכתבים מההמון ולא להיפך- כמתבקש ממנהיגי ציבור.

אולם כשעוסקים במלחמה, צדק ומוסר, ראוי להתייחס לאמירותיהם הייחודיות של אלה שמסרבים לשחק במשחק התפקידים השחוק שנע בין "כל מחבל לחסל" לבין "הכיבוש משחית"- ולמעשה במידת מה משרטטים גבולות מוסר ושיח חדשים לחברה הישראלית שמתעקשת להתנהג על פי הכללים הישנים הרבה בגלל מנהיגי הדעה שבתוכה.

"שעיר לעזאזל"

בין שלל האמירות שהיה ניתן לנבא מראש, הפתיעו שתי אמירות ייחודיות כאשר כל אחת קוראת תיגר על קול וכל המחנה שלה.

חסן. "שעיר לעזאזל". צילום: גוני ריסקין
חסן. "שעיר לעזאזל". צילום: גוני ריסקין

הראשונה היא אמירתו של המשורר רועי חסן, שדעותיו על הציונות והכיבוש ידועות, אשר טען שהחייל הוא קרבן ושעיר לעזאזל של המערכת . אמירה ממנה אפשר להבין ש"הכיבוש" לא השחית את החייל אלא הלך הרוח שסביבו.

"אני מודה, ליבי עם החייל שעלול להישפט על רצח", הפתיע חסון. "הוא לא ירה באזרח פלסטיני שאינו מהווה סיכון, כמו שיש כאלה שמנסים לייפות את המציאות, אלא ירה במחבל שאינו מהווה סיכון. וכן זה מזעזע ולא מוסרי בעליל, אבל אם אני, אזרח פשוט, שומע מפי קברניטי המדינה שזו הפעולה שיש לנקוט כנגד מחבלים, אז על פי כמה וכמה, חייל שנשלח לתחזק כיבוש ובא במגע עם מחבלים", כתב המשורר ששמר על מיקומו הפוליטי.

"מי שמחפש צדק", המשיך חסון, "לא ימצא אותו בתלייתו של השליח השעיר לעזאזל, מי שבאמת מחפש צדק שירדוף את אותם חברי הכנסת והפוליטיקאים שמכתיבים את העיוות המוסרי והופכים אותו למציאות, וידרוש את עונשם".

"לא גיבור"

האמירה השנייה הינה של יהודה גליק, אחד מבכירי נאמני הר הבית שהצהיר שוב ושוב שחייל שיורה במחבל מנוטרל אינו גיבור. על אמירה זו זכה גליק להערכה רבה מחבריו לדרך, על אף שחלקם לא מסכים עם אמירתו. החמירו ועשו הטוקבקיסטים שאיחלו לו מוות בפיגוע וכיוצא בכך.

אולם, חסן וגליק, אינם נבחרי ציבור ולא מנהיגי דעה בסדר גודל שיכול להשפיע על הלך הרוח בציבור בכלל, במחנה זה או אחר בפרט. ובדיוק כאן, על נבחרי הציבור ולא לסחוף את ההמון למחוזות של אנרכיה והיסטריה עם אמירות חורצות גורל פופוליסטיות ודמגוגיות אלא לומר ביושר לציבור שמדובר כאן במלחמת קיום בת 100 שנים שכנראה לא תסתיים בקרוב אך עד שתפוג, עלינו לעשות כל שביכלותנו לא להזין את מבקשי רעתינו, כל שכן להמשיך להיות אור לגויים. על אפם וחמתם.

Adir Cohen

Adir Cohen

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מטה האו"ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים

המדינה תאפשר לאו"ם בנייה בלתי חוקית בארמון הנציב

"מקור ראשון": רה"מ נתניהו ומזכ"ל האו"ם גוטרש סיכמו כי העבודות במתחם יימשכו תוך תיאום עם ישראל. לשכת רה"מ: "האו"ם נהנה מחסינות, לכן פעלנו במישור הדיפלומטי"