כשלושת אלפי מתפללות ומתפללים השתתפו הבוקר בתפילת ר"ח אייר בכותל המערבי. לאור המצב הביטחוני תפילת האלפים התקיימה הבוקר בסימן תפילה לשלום חיילי צה"ל ותושבי הדרום. מולם, לטענת המתפללים, נרשמה השתתפות דלילה של כ-20 נשים מנשות הכותל, שגם הפעם שרו בתפילה עצמאית בקול רם בתוך רחבת הנשים והפריעו למתפללות להקשיב למניין המרכזי.

למרות הנתונים, נשות הכותל מוסרות כי יחד איתן הגיעו עוד 350 בני ובנות מכינות קדם צבאיות שהגיעו לכותל להשתתף בתפילה- כחלק מהשתתפותם בכנס "דת, מדינה ופלורליזם יהודי".

לדברי נשים המתפללות ברחבה באופן קבוע, חלק מנשות הכותל ביקשו לעורר פרובוקציה במהלך התפילה הבוקר כאשר התלוננו על דחיפות ותיעדו במצלמות תוך כדי, מנגד- מאות הנערות שהתפללו בקרבתן שמרו על איפוק ולא נכנעו לנסיונות הפרובוקציה.
נשות הכותל ערכו תפילה עם חלק מספר תורה, דבר האסור על פי כללי המקום כאשר לא ניתן להכניס ספר תורה לרחבת הנשים. בהמשך התברר כי בניגוד לחודשים קודמים בהם הוברח קלף,  הפעם מדובר ביריעה של ספר תורה שהורדה מ"עצי החיים".

נשות הכותל, הבוקר. צילום: המטה המשותף לקדושת הכותל

 

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, אמר: "אלפי מתפללים גדשו את רחבות הכותל, הדרומית והמרכזית, אל מול קומץ פרובוקטוריות שהולך ומצטמצם מפעם לפעם ומטרתו היחידה היא לפגוע ולהפריע למתפללות ולבזות את קדושת המקום. אנחנו קוראים למשטרה לחקור את התנהלותן הדורסנית של נשות הכותל בכל חודש, ובייחוד החודש כאשר הם הגניבו ספר תורה בביזיון ובניגוד גמור לחוק. אנו קוראים לנבחרי הציבור לחוקק את חוק הכותל ולקבוע בחוק את הדבר המתבקש והמובן מאז ומעולם – הכותל קדוש לכל אורכו ויש לנהוג בו במנהגי מסורת ישראל, עפ"י הרבנות הראשית".

לאה אהרוני, מהמטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, סיפרה: ״תפילת ראש חודש שהתקיימה היום בכותל עם עוד אלפי מתפללים הוקדשה לשלום המדינה ואזרחיה ולחוסן הלאומי שלנו. חבל שדווקא בימים כאלה יש מי שרוצות לפגום בקדושת הכותל ובקדושת האחדות בעם ישראל ובמאמצים רבים הקשו על המתפללות ברחבת הנשים להשתתף בתפילה המרכזית וכן ביקשו לעשות מהמקום הקדוש לעם ישראל מקום של הפגנה ותחרות״

למרות הנוכחות הדלה, לדברי ארגון נשות הכותל תפילתן נערכה הבוקר בהשתתפות מאות חניכים וחניכות מ-6 מכינות קדם צבאיות וקבוצות צעירות מחו"ל: "דווקא עכשיו, בשעה שמתגבשת הממשלה העתידית, אנו תובעות מראש הממשלה ליישם חופש דת בישראל, כפי שמתחייב ממגילת העצמאות"

אילת כהנא

אילת כהנא