איתי שכטר, חלוץ קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, הבקיע אמש (ד') את השער המכריע במשחק הטעון בין בית"ר ירושלים לבני סכנין, בו ניצחה בית"ר ועלתה לרבע גמר גביע המדינה. אולם הסיפור שמשך את תשומת הלב התקשורתית הגיע דווקא מהדרך שבה בחר השחקן לחגוג את כיבוש השער: שכטר מיהר ליציע, קיבל מהאוהדים כיפה ואמר בקול ובכוונה "שמע ישראל".

בתקשורת, כצפוי, לא אהבו את התפילה הספונטנית של שכטר והכתירו אותה כ"פרובוקציה". לאחר שעיתון "ידיעות אחרונות" תהה האם שכטר ביצע "פרובוקציה", השיב שר הפנים אריה דרעי בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "תפילה יהודית במדינת ישראל היא בהחלט לגיטימית". גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, תמך בשר דרעי וכתב: "פרובוקציה? חצי מהשחקנים בעולם מצטלבים אחרי שער ומנשקים את הצלב שעל צווארם. אבל פה זו פרובוקציה?".

שכטר דרעי
אריה דרעי ואיתי שכטר. צילום: פלאש 90

אחרי המשחק, הגיב חלוץ בית"ר ירושלים איתי שכטר: "זה היה ניצחון חשוב לבית"ר ושער חשוב שלי. מיד אחריו חיפשתי כיפה מהקהל כדי להגיד תודה רבה לקדוש ברוך הוא ולומר 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד, ילד עם כיפה ואמרתי למה לא? למה לא לקדש שם שמיים בכזה משחק? הרגשתי טוב עם זה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה".

שכטר הוא לא שחקן הכדורגל הראשון שחוגג כיבוש שער עם תפילה. מהראן ראדי, קשר קבוצת הכדורגל הפועל באר שבע, חגג מספר פעמים בקריירה כיבוש שער עם תפילה מוסלמית. כמו כן, מספר שחקני כדורגל ברחבי העולם ביטאו את שמחתם על כיבושי שערים ע"י הצטלבות ותנועות דתיות מהנצרות.

נלחם במחרימים מבית. ארדן. פלאש 90
ארדן. "חצי מהשחקנים בעולם מצטלבים אחרי שער ומנשקים את הצלב שעל צווארם. אבל פה זו פרובוקציה?" פלאש 90

אוהדי בית"ר ירושלים הביעו שביעות רצון מאיתי שכטר. הן מיכולותיו של השחקן על המגרש והן מהדרך בה בחר לחגוג את השער. "הכל בסדר. מותר בישראל לחגוג עם כיפה על הראש. ששחקנים עושים את תנועת הצלב זה בסדר וכיפה זה לא בסדר? שכטר ריגש אותנו", אמרו אוהדי הקבוצה.

בן ציון (בוני) גינזבורג, שוער נבחרת ישראל לשעבר ששידר את המשחק, אמר כי הוא "לא אוהב את התמונה" של איתי שכטר עם כיפה. בנוסף, הכדורגלן לשעבר עומרי אפק אמר כי שכטר עשה "פרובוקציה זולה". ככל הנראה, דבריהם של המבקרים הושפעו מהרגשות הטעונים שמלווים את המשחקים בין בית"ר ירושלים לבני סכנין. לפני כשנתיים בני סכנין הביעו הוקרה והזדהות לעזמי בשארה, חבר הכנסת שריגל נגד מדינת ישראל לטובת ארגון הטרור החיזבאללה. המשחקים בין 2 הקבוצות מכילים לעיתים קרובות אירועים אלימים מציד האוהדים. אתמול אוהדי סכנין התפרעו ביציעים, שברו כסאות, הפרו את הסדר הציבורי וגרמו נזק לרכוש. "אוהדי סכנין הרסו ציוד. שברו המון כסאות כשכל כסא עולה מאות שקלים וזרקו מצת לדשא. הם יצטרכו לשלם על כל הנזק שגרמו", אמרו מנהלי איצטדיון טדי.

בוני גינזבורג
בן ציון (בוני) גינזבורג. לא אוהב תמונה של יהודי עם כיפה.

"הייתי שם כיפה גם אם היו שמים אותי בכלא, גאה ביהדות"

לא מדובר בפעם הראשונה בה איתי שכטר בוחר לחגוג כיבוש שער עם כיפה על הראש.

באוגוסט 2010 שכטר שיחק בקבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב. לאחר שכבש את השער המכריע במשחק בין הפועל תל אביב לקבוצת רד בול זלצבורג האוסטרית, שכטר הוציא כיפה, הניח אותה על ראשו והתפלל. בזמנו, שכטר אמר לחבריו לקבוצה בחדר ההלבשה: "גם אם היו לוקחים אותי לכלא הייתי שם את הכיפה. לא היה אכפת לי מכלום, אני גאה ביהדותי". שכטר הצהיר מספר פעמיים כי הוא נוהג להניח תפילין בכל יום.

בתוך כך, איתי שכטר הוא לא שחקן הכדורגל היחיד שמבטא זיקה ליהדות. אלמוג כהן, קשר נבחרת  ישראל וקבוצת אינגולשטאט 04 הגרמנית, חגג לאחרונה כיבוש שער עם חולצה הנושאת את הכיתוב "ה' הוא האלוקים".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20