בתגובה שהוציאו בית חולים הדסה בשבוע החולף בנוגע לבדיקות קורונה לצוותים הרפואיים של בית החולים נכתב: “כל טענות הסרק של פרופסור גרוטו דינם להתברר בפורומים המתאימים בחמש אחר המלחמה“.

בטוחני כי בדומה לדו”ח מבקר המדינה על צוק איתן, אשר ציין לטובה את נפתלי בנט שהיה היחיד משרי הקבינט שדחף לפעולה בעניין המנהרות, כך כאשר יגיע “חמש אחר המלחמה” ודו”ח מבקר המדינה בנוגע לניהול משבר הקורונה ייכתב, הביקורת לגביי תפקודו של שר הביטחון נפתלי בנט לא תהיה רחוקה בהרבה מהביקורת החיובית שקיבל בצוק איתן.

 

נראה שמבין קברניטי המדינה בנט היחיד שלא מנסה להתמודד עם הנגיף אלא לנצח אותו. בעוד שהוא מנסה לתקוף את הנגיף בחזיתות שונות, מהסבת מכונות שמיועדות לאנשים שנוחרים בשנתם למכונות הנשמה ועד השימוש ביחידה 8200 וביחידות הטכנולוגיות של צה”ל למציאת פתרונות טכנולוגיים שונים, נראה שהפתרון של בכירי מערכת הבריאות בכל נושא הוא פשוט הטלת עוד ועוד חסמים על הציבור- סגר, סגר ועוד סגר. אני יכול לדמיין רק את התסכול של בנט היזם וההייטקיסט בעברו, מחוסר היציאה מהקופסה ומהחשיבה המרובעת שמגלים אלו אשר מחזיקים כרגע את המושכות. בעוד שבנט דוחף בכל הכוח לבדיקות קורונה מאסיביות של עשרות אלפי אנשים ביום מהצד השני ניצבים בכירי מערכת הבריאות אשר טוענים כי בדיקות המוניות הן חסרות תועלת, ובהתנגדות תמוהה למדי חוסמים בגופם את העברת שרביט הבדיקות למערכת הביטחון. מערכת שביכולתה להגיע ל-30 אלף בדיקות ביום (כך על פי סגן הרמטכ”ל בריאיון לישראל היום).

מי שהיה שר הכלכלה לשעבר מבין את הזק הכלכלי העצום שבהורדת השאלטר על המשק הישראלי, הוא רואה מספר מובטלים שחצה את המיליון, הוא מבין שהנזק לכלכלה הוא לא פחות מהתועלת ואולי אף עולה עלייה. לכן הוא מחפש ומוצא פתרונות לסיום הסגר ובהחזרת המשק לשגרה מסוימת, אם זה זיהוי ובידוד מהיר של חולי קורונה במלוניות, אם זה סגר רק על ערים ושכונות נגועות, בידוד של אנשים בקבוצת הסיכון וכן הלאה. אך בעוד הוא מחפש איך לא רק להוציא את הראש מהמים אלא גם להגיע חזרה לחוף, בכירי מערכת הבריאות רק חובשים פלסטר על הפצע וחוזרים על אותו הניגון- סגר, סגר ,סגר.

המתבונן מהצד יכול לחשוב שמה שחשוב להם זה לא לנהל את המשבר בצורה הטובה ביותר אלא שכאשר הוא ייגמר הם יוכלו לנקוב בהישג של מספר המתים הנמוך בעולם. אך האם ההישג הזה הוא ההישג הנדרש? האם פחות נפטרים מקורונה יותר חשוב מאין ספור משפחות שייכנסו למעגל העוני? או שמה ההשוואה פה היא בכלל לא נכונה ויש דרכים להרוויח מכאן ומכאן. נראה לי שהתשובה הנכונה נמצאת בידי שר הביטחון.

 

מספר המתים בישראל נמוך דרמטית משאר העולם, ישנן כמה וכמה סיבות לדבר. מן הסתם משרד הבריאות וראש הממשלה יטענו כי זה בזכות הסגר ומדיניות השמיים הסגורים שישראל הייתה מהראשונים לבצע אותם. אך טיעון זה מתנגש עם העובדה שזה לא שבישראל אין חולים (יש כבר כרבבה) אלא שהשאלה הנכונה היא למה אחוז המתים בישראל ככ נמוך יחסית למספר החולים, ולזה אין קשר לסגר. חלק מהמומחים יגידו שזה בגלל שישראל היא מהמדינות הצעירות בעולם, אך אני חושב שגם פה יש לבנט חלק לא קטן- כבר לפני כחודש הפיץ בנט סרטונים והודעות בהם הוא קורא לאנשים לא להתקרב לסבא וסבתא ולאהוב אותם מרחוק. אני חושב שהציבור אכן שמע לקריאות הללו והתרחק מסבא וסבתא ושמר על האוכלוסיה המבוגרת מה שגרם לכך שעל אף הטרגדיות בכמה מבתי האבות, רוב הנדבקים בישראל הם צעירים ולא קשישים.

כמו במנהרות גם פה בנט זיהה ראשון את האיום האמיתי, וכולי תקווה שבשונה מצוק איתן, במקרה הזה ידלג רוה”מ על משחקי האגו, יעביר את המושכות ממשרד הבריאות לבנט וייתן לו לנווט את המשבר דרך יצירתיות, דרך שחרור המשק ככל שניתן ושמירה על קבוצות הסיכון עד שננצח את הקורונה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.