ישראל היא מדינה המקדשת נעורים ושוכחת את אמניה הוותיקים, את המילים האלו אמרה הזמרת מירי אלוני במהדורת החדשות ששודרה במוצאי השבת בה שם הזמר גבי שושן קץ לחייו. עוד הרבה לפני האירוע הטרגי הזה, נושא האומנים הוותיקים הנשכחים לעת בגרותם העסיק אותי רבות. אמנים שיצירתם היא נכס צאן ברזל עבור התרבות הישראלית בין אם כאמנים יוצרים ובין אם כמבצעים. נכון, גדל פה עכשיו דור אחר שאולי טעמו קצת השתנה, דור שצוחק מבדיחות מסוג אחר, דור שמאזין למוזיקה קצת אחרת, ובעיקר דור של אינסטנט של הכל כאן ועכשיו. כל הסיבות הללו לא מצדיקות את השכחה וחמור מכך את ההתעלמות כלפיי הגוורדיה הוותיקה של אומני ישראל.

פרנק סינטרה ז"ל בארצות הברית, שארל אזנבור בצרפת, חוליו איגלסיאס בספרד, הם רק קמצוץ של דוגמאות המצביעות על ההבדלים בינינו לבין מדינות אחרות שם רוכשים כבוד עצום לאמנים הוותיקים. לא אנקוב פה בשמות של אומנים נשכחים החיים בתוכנו ומנסים בכל כוחם ותשוקתם לחזור לתודעה עם חומרים חדשים, וכשהדבר לא צולח פעם אחר פעם, מוצאים את עצמם לעתים מגיעים לפת לחם בערוב ימיהם, ולצערי לא מדובר באומן אחד או שניים הרשימה ארוכה ארוכה מאוד.

שרת התרבות תוביל שינוי ביחס לאומנים הותיקים? צילום: פלאש 90
שרת התרבות תוביל שינוי ביחס לאומנים הותיקים? צילום: פלאש 90

אמנים שעשו פה דברים אדירים בכל תחומי האומנות באשר הם. יצירתם נצחית ותמשיך לחיות פה גם בעוד חמישים שישים שנה ויותר, אין שום הצדקה לכך שלא יימצא להם מקום של כבוד בתרבות הנוכחית.

לאחר מותו של שושן קראה שרת התרבות רגב שאותה אני מאוד מעריכה, להקמת תחנת רדיו שתשדר את שירי האומנים הוותיקים. האם הדבר נמצא בתהליכי התהוות והקמה אינני יודעת, אך כרגע נדמה כי דבר לא השתנה ומה שהיה הוא שיהיה. אני אישית מצדיעה לאומנים הוותיקים שלנו על תרומתם המופלאה לתרבות הישראלית ולא פחות גם למי שאנחנו ומה שאנחנו כישראליים. אני מקווה ומייחלת לשינוי מהותי בהתייחסות אליהם ובעיקר שירגישו סוף סוף נוכחים קיימים ולא שקופים ונעלמים, שיזכו לכבוד ולהוקרה עוד בחייהם ולא כאשר כבר לא יהיו איתנו. מגיע להם.
ליאת כרמון

ליאת כרמון