פחות מ-24 שעות לאחר שפורסם כי הנשיא טראמפ נזף באבו מאזן על תמיכתו בטרור במהלך הפגישה בין השניים, המספרים נחשפים. לפי הנתונים שהוצגו ע"י תא"ל במיל' יוסי קופרווסר בוועדת חוץ וביטחון, מזרימה מדי שנה למעלה ממיליארד ש"ח לרוצחים, מחבלים ופעילי . כך היום היום (ב') ב-NRG.

אבו מאזן, למעלה ממיליארד ש"ח למחבלים. צילום: פלאש 90
, למעלה ממיליארד ש"ח למחבלים. צילום: פלאש 90

"בסך הכל שולמו כ-1.15 מיליארד שקלים בשנת 2015, ומעל מיליארד שקל בשנה בארבע השנים האחרונות. לאחר שהחלה ביקורת על כך, הם התחילו העבירו את התשלום בעקיפין דרך קרן תשלומים. לא מדובר במהלך מוסתר אלא בחוקים מפורשים המעגנים זאת", אמר תא"ל במיל' קופרווסר.

עוד אמר קופרווסר כי הכספים שהרשות מזרימה למחבלים לא מוגדרים בתור סיוע המוניטרי או סוציאלי, אלא כמשכורת. "בתקציב עצמו נאמר במפורש שאלו משכורות ולא קצבאות סוציאליות. רק מיעוט של משפחות המחבלים מקבל תוספת על מצבן הסוציאלי בנוסף למשכורת. במשך שנים ארה"ב וישראל התעלמו ממשמעות הדבר הזה, וזה עלה לתודעה רק בחצי השנה האחרונה. הייתה נכונות להאמין לשקרים שזה סיוע סוציאלי. בפועל לא ננקטו עד עכשיו שום צעדים לשינוי המצב, ובינתיים הפלסטינים מנסים להצטייר כתומכי שלום בעודם משלמים למשפחות מחבלים. צריך להתנות את התשלומים של ישראל לרש"פ בהפסקת המשכורות, או למצער לקזז את הסכום הזה מהתשלום"

קופרווסר הוסיף ואמר כי ככל שפעילות הטרור הייתה יותר רצחנית, המחבל יותר מתוגמל. "ככל שתקופת המאסר עולה כך עולה השכר שהוא מקבל. מי שישב בכלא מעל 30 שנה מקבל 12 אלף שקל בחודש. בנוסף, כשהם משתחררים הם מקבלים מענק, ומובטח להם תפקיד ברשות הפלסטינית – הם מקבלים דרגה צבאית בהתאם למספר השנים ששירתו בכלא".

ח"כ , יו"ר , אמר כי המצב הנוכחי לא יכול להימשך. "לא ייתכן שמדינת ישראל תנהל מערכה מדינית במטרה להגיע לשלום, כאשר מולנו מתנהלת על ידי מי שאמור להיות הפרטנר, ובמשך שנים לא רק שזה לא דועך – זה גואה", אמר דיכטר.

ח"כ דיכטר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ דיכטר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אמר בדיון כי "הרעיון שגורם כמו הרשות הפלסטינית משלם כספים כפיצוי למשפחות שאיבדו בנים שעסקו בטרור, הוא לא מקובל ובניגוד לכל שכל ישר. מזכיר המדינה לשעבר קולין פאוול קרא לזה 'מתן תמריץ לטרור'. מי שמסתכל על זה יודע מה זה".

גולד הוסיף, "כרגע יש פעולות בקונגרס וחקיקה שקוראים לה 'תיקון טיילור פורס', על שם אמריקאי שנרצח על ידי מחבל ערבי בטיילת בתל אביב. זה גרם להרבה אנשים בארה"ב ובמקומות אחרים להגיד 'די, זה לא יכול להמשיך'. זה עלה בשיחות בין טראמפ למחמוד עבאס, משום שהאמריקאים לא מוכנים לסלוח על הדבר הזה".

כמו כן, ח"כ (הבית היהודי) התייחס להסתה. לדבריו, מלבד התמריצים הכספיים לרוצחים, הרשות מסיתה לטרור כבר בגיל הרך. "ילדות בגן מדקלמות כי היהודים גרועים מחזירים, שאנסו את אמותיהם ורצחו בגרזנים את אבותיהם. הגיע הזמן להטיל סנקציות כלכליות וביטחוניות על הרשות הפלסטינית, ולבצע 'חומת מגן' חינוכית ותקשורתית לגדיעת הנגע הרע הזה".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.