No Tag To Print

"תמיכה אמריקאית באסלאם הפוליטי ובכאוס" – נחשפים המיילים של הילארי קלינטון

חשיפת המיילים של הילרי קלינטון מעוררת תרעומת בתקשורת הערבית במדינות המתונות

חלק מהמיילים של מזכירת המדינה האמריקאית לשעבר, הילרי קלינטון, שהותרו לפרסום באחרונה, במסגרת מאמצי הבחירות של הנשיא טראמפ, כנראה, חושפים לכאורה מעורבות אמריקאית ישירה באירועי "האביב הערבי" וקשר עמוק בין הממשל האמריקאי לשלטונות קטאר ואף מאמץ משותף להקמת ערוץ תקשורת וקרן כלכלית שישמשו את "האחים המוסלמים" כאמצעי להתערבותם במדינות ערביות באזור.

אחד המיילים חושף תוכנית בין קלינטון לשלטון הקטארי להקמת ערוץ תקשורת במימון ראשוני של 100 מיליון דולר. תוכנית זו באה בעקבות תלונות של "האחים המוסלמים" על חולשת מערך התקשורת שלהם בהשוואה לכלי תקשורת אחרים.
מאחד המיילים עולה, כי הרעיון היה להקים ערוץ תקשורת בחסות "האחים" ובדומה ל"קול אמריקה". במיילים נחשף כי הכוונה הייתה להציב את ח'יראת שאטר, מבכירי ה"אחים המוסלמים" בעולם וסגן המדריך הכללי של התנועה שהתמודד גם על הנשיאות במצרים, בראש ערוץ התקשורת ולהפקיד בידיו את 100 מיליון הדולר להקמת וניהול הערוץ.

המיילים חושפים גם את עומק הקשר בין הילרי קלינטון וממשל אובמה לערוץ "אל ג'זירה" הקטארי כשופר תעמולה שתומך בארגוני האסלאם הפוליטי ומעודד כאס במדינות ערביות. בין השאר עולה, כי קלינטון פעלה לשווק תדמית חיובית של הנשיא אובמה באמצעות "אל ג'זירה" ולצייר אותו כתומך של קהילות מוסלמיות.
המיילים מעלים כי קלינטון נועדה עם ראשי ערוץ "אל ג'זירה" במלון "ארבע העונות" בדוחא, במהלך ביקור בזק שלא הותיר לה זמן לבקר בבסיס אמריקאי. את הקצינים האמריקאים פגשה קלינטון לפגישה קצרה בלבד, לאחר פגישה בינה לבין מנהלי "אל ג'זירה".

בפגישה נכחו גם בכירי הממשל הקטארי והיא כללה גם אפשרות לביקור גומלין קטארי בארצות הברית.
בין השאר, ביקשה קלינטון לנצל את הערוץ ולשדר תוכנית בת 15 דקות בשפה הערבית שתדגיש את מחויבותו של ממשל אובמה לקהילות מוסלמיות ברחבי העולם. עוד ביקשה קלינטון לפגוש עיתונאים קטארים לדיון שעסק ביחסים בין ממשל אובמה לקטאר.

עניין אחר שעולה מהמיילים הוא השקה של קרן השקעות אמריקאית מצרית, שנועדה לפעול גם בתוניסיה, למטרות כלכליות ולרווחה. ג'ים הרמון, בנקאי אמריקאי שמקורב לאובמה, נבחר לעמוד בראש הקרן אלא שלצד 60 מיליון הדולר הראשונים ממצרים, התחייבה קטאר לארה"ב לחבילת סיוע בסך שני מיליארד דולר למדינה

הקהל בכנס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

מהמיילים עולה, כי הקטארים ביקשו לנצל את הקרן כדי להתערב בענייניה של מצרים ותוניס בכסף שמקורו בשלטון הפטרונים של "האחים המוסלמים". אחד המיילים חושף כי הרמון האיץ בקטארים להצטרף למאמץ האמריקאי בעניין זה.
עוד חושפים המיילים כי ביולי 2009 נועד אחד ממזכירי משרד החוץ האמריקאי עם בכירי חמא"ס, מחמוד א זהאר ובאסם נעים לפגישה בשוויץ, בה השתתף גם שגריר ארצות הברית באו"ם, תומס פיקרינג. בתום הפגישה אמר נעים כי הוא מקווה שמדובר בתחילת תיקון העוול שנמשך בשלוש השנים שקדמו לפגישה.
מייל אחר חושף כי סעוד אל פייסל, שר החוץ הסעודי לשעבר, טרק לקלינטון את הטלפון כאשר זו דרשה ממנו שלא לשלוח כוחות לבחריין בשנת 2011. יש לציין כי הסעודים פעלו אז כדי להציל את השלטון הבחרייני מהתקוממות עממית כביכול שהחלה בהשראת ארגונים שיעים בעלי זיקה למשטר האיראני.
עוד עולה מהמיילים, כי ראש מועצת המעבר הלאומית לשעבר בלוב (TNC), מוסטפא עבד אל ג'ליל ויועציו היו בקשר עם המנהיג העליון של "האחים המוסלמים" במצרים, מחמד בדיע. על פי החומרים, עבד אל ג'ליל וראש ממשלת לוב לשעבר, עבדול רחים אל קיב, היו חברי "האחים" במצרים במהלך לימודיהם במצרים. האימייל הועבר לקלינטון על ידי יועצה, ג'ייקוב סאליבן, ששלח אותו במקור לדיפלומטים האמריקאים ג'פרי פלטמן וכריס סטיבנס. האחרון הוא שגריר ארה"ב המנוח בלוב,שנהרג בפיגוע הטרור בבנגזי ב -2012.

הילארי קלינטון, דצמבר 2016. צילום: רויטרס
הילארי קלינטון, דצמבר 2016. צילום: רויטרס

בהודעת הדוא"ל מצטט סאליבן "מקור רגיש מאוד באחים המוסלמים המצריים", שאישר כי בדי ועבד אל ג'ליל קיימו שיחות בניסיון לפתח תוכנית לשיתוף פעולה עם "האחים המוסלמים" בלוב.
עבד אל ג'ליל אישר כי ה- TNC הצליח בשלב זה להימנע מפרוץ אלימות בין הקבוצות המתחרות, אפילו לנוכח התנועה הפדרלית במזרח לוב באזור הגבול עם מצרים, והזהיר כי הניצחון של "האחים המוסלמים" הלוביים והזרוע הפוליטית שלה עשויים לשנות זאת, מה שיוביל להגברת האלימות בין המיליציות היריבות שעלולות להישטף למצרים.
בתקשורת הערבית מופיעים כעת מאמרים הקובעים כי המיילים הם עדות נוספת להפכפכותו של ממשל אובמה ולהיעדר התמיכה המשטרים הערביים לצד תמיכה בלתי מובנת בתנועות קיצוניות ובאסלאם הפוליטי.
מאמר בתקשורת הערבית תוקף את המועמד לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן, וקובע מפי מומחים, כי הוא "שייך לאותו עץ רקוב" וכי אם ינצח יהיה העולם עד לאירועים חמורים הרבה יותר מאירועי 2011 ו"האביב הערבי", אותם קידם ממשל אובמה כאילו היו התקוממות עממית ספונטנית.

 

צילום: אוון אל-אמין, שאטרסטוק

מאמרים במפרץ ואף בעיראק טוענים, כי פרשת המיילים חושפת את תפקידו ההרסני של אובמה ואת עומק קשריו לקטאר ול"אחים המוסלמים" ואף את הסיוע של "אל ג'זירה" למאמצים אלו. העדויות השונות מצביעות על כך שקלינטון משכה בחוטים של האירועים שזכו ל"כינוי האביב הערבי" אף שידעה כי אין מדובר במחאה ספונטנית וסייעה לקדם אותם גם באמצעות קרן ההשקעות.
"זוהי עדות לפרק אפל של אובמה" נכתב באחד המאמרים הערביים, "ועדות לתמיכה אמריקאית באסלאם הפוליטי ובכאוס". מאמר אף מציין, כי ביידן התנגד בשעתו לחיסולו של בן לאדן.
בטלויזיה המצרית עוסקים בפרשה והמיילים מוצגים כהוכחה למזימה שרקם אובמה נגד שלטונו של מבארכ וכפגיעה במצרים.
פרשת המיילים של קלינטון עמדה במרכז הבחירות ב-2016, וסייעה לטראמפ להציג את יריבתו כמושחתת שאינה ראויה למשרה. מאז, מעלה טראמפ את הסוגיה ודורש לחשוף את המיילים. טראמפ הביע תסכול מכך שמזכיר המדינה הנוכחי, מייק פומפאו, לא הצליח עד כה לשחרר חלק מהמיילים המסווגים והביע אי שביעות רצון ממנו, מה שהביא את פומפאו להבטיח לחשוף את המיילים.

It is not Android