נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

 

משטרת ישראל פתחה בבדיקה בעקבות הפצת תמונתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין ברשתות החברתיות כשהוא חובש .

כזכור, אמש (א') דחה הנשיא את בקשת החנינה של הלוחם לשעבר אלאור אזריה המרצה עונה מאסר לאחר שחיסל מחבל מנוטרל בחברון. הדבר גרר גל של תגובות קשות נגד ריבלין ברשתות החברתיות ובהן התמונה האמורה.

גם במערכת הפוליטית נמתחה ביקורת על ההחלטה. בראש המבקרים שר הביטחון אביגדור ליברמן שהצר על ההחלטה ושרת התרבות שאמרה כי "נשיא המדינה פגע במוסד החנינה ובחר גם הוא להפקיר את אלאור".

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, קרא הבוקר (ב') לראש הממשלה לצאת להגנת הנשיא: "התמונה של הנשיא ריבלין עם כאפייה לא נעשתה בידי מי שאינו זוכר את התמונה של רבין עם כאפייה, אלא דווקא בידי מי שזוכר".

"זוהי התרת דם", טען לפיד. "כל המרכיבים שם: גורמי שלטון ששותפים להסתה הפרועה ונותנים לה לגיטמציה, כן מירי רגב, הכוונה אליך, רחוב שאיבד שליטה, אובדן מוחלט של הממלכתיות. שתיקת ראש הממשלה היא תמוהה במקרה הטוב, ומסוכנת במקרה הרע. עליו לצאת בהבעת תמיכה נחרצת בנשיא מדינת ישראל ולנזוף בחומרה בשרים שתקפו אותו".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, אמר: "אני מאמין כי היה צריך לאפשר לאלאור אזריה לשוב לביתו ולהעניק לו חנינה. נשיא המדינה חשב והחליט אחרת מתוקף סמכותו ושיקול הדעת.בדמוקרטיה מותר לחלוק ולמתוח , אבל כל ההתקפות האישיות וההסתה החמורה נגד נשיא המדינה הן חרפה וחציית קו אדום. יש להפסיק אותן מיד".

ריבלין: "הקלה בעונש תפגע בחוסן צה"ל והמדינה"

הנשיא בחר לקבל את המלצת הצבא על פני המלצת שר הביטחון אביגדור ליברמן והודיע כי הוא מסרב לחון את אזריה.

"נשיא המדינה נתן דעתו לעבירות שבוצעו על ידך ולנסיבותיהן, לכל הדברים שנכתבו בבקשתך, לכל החומר וכן לחוות הדעת שהובאו בפניו והחליט לדחות את הבקשה", כתב הנשיא בתגובתו לבקשת החייל.

"מעיון בחומר שהונח לפניו למד הנשיא כי בגזר הדין הביאו בחשבון בתי הדין הצבאיים את הנסיבות המועלות על ידך, המופיעות בחלקן בבקשת חנינה זו, כשיקולים לקולא, וציינו כי בהתחשב בהן הקלו עמך בדין".

הלוחם לשעבר אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

 

ריבלין הדגיש כי הרמטכ"ל כבר הפחית ארבעה חודשים מעונש המאסר בפועל משיקולי חסד ורחמים. "מתוך כך", נכתב, "סבור הנשיא כי במכלול השיקולים ולאור האמור לעיל, הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל". לדבריו, "ערכי צה"ל ובתוכם טוהר הנשק הם יסוד מוסד בעוצמתו של צה"ל ותמיד עמדו לנו במאבק הצודק על זכותנו לבית לאומי ובטוח ובבנייתה של חברה איתנה".

לסיום, כתב ריבלין, כי "הובאה בחשבון העובדה כי אתה צפוי לעמוד בפני הועדה לעיון בעונש שתשקול את שחרורך בעוד כשלושה חודשים".

ממשפחת אזריה, שקיבלה בעצב רב את תשובת הנשיא, נמסר: "המשפחה תמשיך לפעול על מנת להביא לשחרורו של אלאור מהכלא בנחישות וכי היא מאוכזבת מאוד מחוסר הרגישות של הנשיא".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא