השמאל קורא למפת הריבונות של טראמפ תכנית סיפוח, הימין קורא לה ריבונות ישראלית על שטחי יהודה ושומרון אך בעת הזו כמעט כלל הצדדים הפוליטיים בישראל מסכימים כי המפה הזו איננה טובה למדינת ישראל.

השמאל מצידו טוען שמדובר בכיבוש אגרסיבי ובהשתלטות לא הגיונית על שטחים של "העם הפלסטיני" שחי במקום לפני שהוקמה מדינת ישראל. מצד שני, הימין ברובו טוען כי מדובר בשטחים שהושבו ליהודים ולא בכיבוש. עוד טוענים מימין כי ה"עם הפלסטיני" הוקם על ידי יאסר עראפת ורבין בתקופה בה החזיר השמאל את ארגון הפת"ח שהתחבר בלוב ומאז, נתון לגיטימציה לקיום של עם שלא היה קיים קודם לכן.

יש כאלו שיאמרו שמדובר בפליטים ירדנים ובערבים שהתגוררו בישראל לפני תקופת קום המדינה אך בשום פנים ואופן, הם לא יסכימו עם ההגדרה הזו של "עם פלסטיני". יש בכך מן האמת, היות ולא קיימים ממצאים ארכיאולוגיים שמאמתים את קיומו של העם כזה כשבמקביל, קיימים מאות ממצאים ארכיאולוגיים שמקשרים את העם היהודי אל ביתו שביהודה ושומרון.

ממרפסת השב"כ – שבאלון מורה, ניתן לראות את העיר שכם ואת "הר הברכה" ו"הר הקללה". בטקס שקיים עם ישראל, עלו חלק מהיהודים אל הר קללה ושם אמרו מה לא רוצים, קיללו, לכן נקרא ההר הר הקללה. בהר הברכה, ברכו היהודים ומשם מגיע שמו. נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים רבים בצידו של הר הקללה בהם עצמות של בקר עד גיל שנה ממין זכר, עולות וזבחים שהעלו עם ישראל בעת הטקס ההוא.

העיר שכם נמצאת בשלטון ערבי וקבר יוסף שהיה אמור להיות בשלטון ישראלי, הוזנח במשך שנים רבות. כיום, צה"ל מאפשר ליהודים להיכנס אל הקבר אחת לחודש באופן מאורגן ובליווי צבאי.

עולים מצרפת בקבר יוסף. צילום: Israël is forever

 

כיצד הנושא הזה מתקשר אל הריבונות?

המפה הקונספטואלית של טראמפ, יוצרת מובלעות יהודיות בלב ליבה של מדינה ערבית שמרבית הסיכויים, תהפוך גם היא למדינת טרור ואויב. מן השטחים הגבוהים ביהודה ושומרון, ניתן לראות בימים בהירים את תל אביב, חדרה ואפילו את אשקלון. הסיכון הביטחוני שמפה שכזו עלולה ליצור עלול לסכן את יישובי מרכז הארץ ולא  רק את ההתיישבות  ביהודה ושומרון.

בעיות מוניציפליות רבות עלולות גם להיווצר בשל קיומה של מפה שכזו , לדוגמא, במקרה של תאונת דרכים בכביש שיהיה בשליטת הערבים (ציר 60) האם הרכבים יהיו מבוטחים? הרי שוטר ערבי חמוש יהיה מוסמך לטפל באירוע ולא צה"ל. במקרה של תקלת חשמל באחד מיישובי גב ההר, יש לזכור שמרבית עמודי החשמל ניצבים מעל לשטחי A ולכן, חברת החשמל לא תוכל לתקן את התקלות.  המועצות לא יוכלו לספק שירותים בסיסיים של ניקיון רחובות, פינוי של אשפה וגזם, הסעות לתלמידים בכבישים עוינים ועוד.

אלו רק חלק מהסיבות שגורמות למרבית מראשי הימין להתנגד להקמתה של מדינה ערבית בכ-70 אחוזים משטחי יהודה ושומרון.

לעומתם, קיימים אנשי ימין אחרים הטוענים כי יש לקחת מה שנותנים ולאחר מכן להמשיך במשא ומתן. הם מדברים על חלון הזדמנויות צר להחלת הריבונות על כ-30 אחוזי משטחי יהודה ושומרון ועוד, הם טוענים כי הערבים לא יסכימו לעולם לדרישות של האמריקנים, להכיר במדינה יהודית, להכיר בירושלים כבירתה של המדינה היהודית ולהתפרק מנשקים. לכן, הם אומרים אין סכנה לקיומה של מדינה שכזו.

מועצה אזורית שומרון ומועצת יש"ע מעדיפות לוותר על הריבונות ולא לתת גושפנקה להקמה עתידית של מדינה ערבית בשטחים האלו בטענה שמהסכמה זו, לא תהייה דרך חזרה. עוד הם אומרים כי במקרה של החלת התכנית, יסבלו היישובים ביו"ש שאינן חלק מגושי ההתיישבות מהקפאות בניה.

הם כן מעוניינים בריבונות אך ללא הכרה במדינה ערבית ובאופן חד צדדי על כלל שטחי יהודה ושומרון.

כעת, ממשיכים ראשי מועצת יש"ע ומועצה אזורית שומרון להפעיל לחץ על נתניהו למרות משבר הקורונה וקוראים לו להחיל את הריבונות מבלי להקים את מדינת הטרור שתאיים על ביטחונה של ישראל. הם מחזקים את ידיו ומציינים שוב ושוב כי רק בשנה הזו קיבל נתניהו שלוש פעמים את קולותיהם של יותר מ-2 מיליון מצביעי גוש הימין על מנת שיעשה מעשה ויחיל את הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון.

 

הכתבה בשיתוף אתר "לב חדשות".

ביום ראשון (כ"ז תמוז, 17/07) יתקיים משדר מיוחד בערוץ 20 בנושא הריבונות החל מהשעה 16:00.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.