ראש הממשלה, , נחת לפני שעה קלה (ב') במוסקבה, שם יערוך ביקור מדיני אצל נשיא , , לרגל ציון 25 שנים לחידוש היחסים הדיפלומטיים המלאים בין רוסיה וישראל. עם זאת, במוקד השיחות שיקיים נתניהו עם פוטין ובכירי הממשל הרוסי יעמדו סוגיות נוספות, ובראשן מצב מלחמת האזרחים בסוריה ופתרון בעיית הפנסיות של יוצאי ברית המועצות המתגוררים בישראל.

נתניהו ברוסיה. צילום חיים צח לע"מ
נתניהו ברוסיה. צילום חיים צח לע"מ
בנימין ושרה נתניהו במוסקבה
בנימין ושרה נתניהו במוסקבה

הפגישה במוסקבה תהיה פגישתם הרביעית של נתניהו ופוטין בתוך תשעה חודשים. השניים נועדו פעמיים בסוף 2015, פעם אחת כאשר נתניהו הגיע לרוסיה ופעם נוספת כאשר נועדו בשולי ועידה בינלאומית שנערכה בפריז. בהמשך הגיע נתניהו לביקור נוסף במוסקבה, בחודש אפריל האחרון, וזאת לאחר שגם הנשיא ראובן ריבלין פגש את פוטין כמה שבועות קודם לכן, ואף ביטל ביקור מתוכנן באוסטרליה לצורך כך. ריבוי המפגשים הללו מעיד על החשיבות הרבה שישראל מייחסת לתיאום הדוק עם רוסיה בזירה הסורית, ובכלל להשפעה הגוברת של רוסיה במזרח התיכון.

בניגוד לשני ביקוריו הקודמים ברוסיה, שהיו "ביקורי בזק" של שעות בודדות בלבד, הפעם נתניהו מתכנן לשהות ברוסיה יומיים וחצי. בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה נכתב כי נתניהו ופוטין ידונו "ביישום ההבנות שהושגו במהלך ביקורו של נתניהו במוסקבה בחודש אפריל, כמו גם בסוגיות אזוריות, בין השאר בהקשר של המאבק בטרור העולמי, המצב בסוריה ואופק התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים".

כמו כן, רוסיה היא שותפה מרכזית לדוח של הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) בנושא הקיפאון המדיני, שיתפרסם בקרוב, ובו ביקורת נוקבת על המדיניות הישראלית. בין השאר, ישראל צפויה לספוג ביקורת רבה על מדיניות הבנייה בהתנחלויות ויוטל עליה חלק משמעותי מהאחריות לכישלון המאמצים לחידוש המשא ומתן בין הצדדים. הנושא לא צוין בהודעה של לשכת ראש הממשלה, אך הוא בהחלט צפוי לעלות במהלך השיחות שיקיים נתניהו תוך כדי הביקור בבירה הרוסית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.