מבנה בכפר אל-מאלכיה הסמוך לשדה התעופה בחאלב. תמונה: U-News

 

אחרי הפיצוצים האדירים שנשמעו הלילה (א’) בבסיס של הצבא הסורי באזור וחאלב, בסוריה ובאיראן מנסים לאמוד את הנזקים. סוכנות U-News פרסמה ראשונות של מבנה הסמוך לשדה התעופה בחאלב, בכפר אל-מאלכיה, אשר הופצץ לדבריה בתקיפה ושימש כמחסן נשק ואמצעי לחימה. אסד הגיב היום לתקיפה ואמר כי “מדינות עוברות לתוקפנות ישירה נגד ”, אולם נמנע מלהפנות אצבע מאשימה למדינה ספציפית.

מבנה בכפר אל-מאלכיה הסמוך לשדה התעופה בחאלב. תמונה: U-News

 

על פי דיווחים במדינה, תשעה טילים שנורו מבסיסים של ארה”ב ובריטניה בירדן הפציצו שני בסיסים של שבהם שוהים חיילים סוריים וכן כוחות משמרות המהפכה האסלאמית של . לפי דיווחים שונים, בתקיפה התפוצצו מחסני נשק. כלי התקשורת באיראן מדווחים על 18 הרוגים מאזרחיהם, אולם מקור צבאי איראני בכיר מסר לסוכנות הידיעות האיראנית כי הם “מכחישים כי התבצעה תקיפה כלשהי על כוחותינו בסוריה”. הדיווחים סותרים אודות מספר ההרוגים הכולל, אך המספר נע בין 26, 38 ו-40 הרוגים בסך הכל וכ-40 פצועים.

מבנה בכפר אל-מאלכיה הסמוך לשדה התעופה בחאלב. תמונה: U-News

 

העיתון הלבנוני “אלאח’באר”, המזוהה בעיקר עם חיזבאללה, מפרסם הבוקר כי חיל האוויר הישראלי הוא העומד מאחורי התקיפה הלילה. עוד דווח בעיתון הלבנוני, כי בונקרים עמוקים הותקפו באמצעות טילים מתקדמים חודרי בונקרים והפיצוץ עצמו גרם לרעידת אדמה עזה מאוד בעוצמה של 2.6 דרגות בסולם ריכטר.

ההפצצות בבסיס צבא אסד סמוך לחמה, כפי שתועד ע”י אזרחים סורים

 

ובינתיים בדמשק, נשיא סוריה בשאר אל-אסד נפגש היום (ב’) עם יו”ר הוועדה לביטחון לאומי ולמדיניות חוץ של הפרלמנט האיראני, עלאא א-דין ברוג’רדי.

אסד עם יו”ר הוועדה לביטחון לאומי האיראני

 

לפני התקיפה, נערכה שיחה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה”ב דונלד טראמפ סביב האיומים חוסר היציבות במזרח התיכון, אשר במרכזו עומד המשטר האיראני. אולם גורמי צבא אמריקאים מכחישים את מעורבות ארה”ב וטוענים: “לא אנחנו תקפנו הלילה בסוריה”. עם או בלי קשר, הקבינט המדיני-בטחוני יתכנס היום בצהריים בקריה בתל אביב. גם האלוף ניצן אלון, ראש אגף המבצעים במטכ”ל, הודיע הבוקר לבג”ץ כי יצטרך לצאת במהלך הדיון שמתנהל בעניין עתירת ארגוני השמאל נגד הוראות הפתיחה באש של צה”ל.

טראמפ ונתניהו בפגישתם בספטמבר האחרון. צילום: אבי אוחיון, לע"מ
שוחחו על האיומים במזה”ת. צילום: אבי אוחיון, לע”מ

 

אתמול (א’) בבוקר דיווחו מקורות בסוריה כי מטוס צבאי איראני נחת מספר שעות קודם לכן בשדה התעופה של חמה וכי בבסיס זוהתה נוכחות של טייסת כלי טייס בלתי-מאויישים איראנית.

ההריסות במבנה בכפר אל-מאלכיה הסמוך לשדה התעופה בחאלב. תמונה: U-News
ההריסות במבנה בכפר אל-מאלכיה הסמוך לשדה התעופה בחאלב. תמונה: U-News
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.