נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שוחח הערב (ג') עם נשיא , אנריקה פניה נייטו. בשיחתם הממושכת והחמה אמר הנשיא: ״אני שמח על ההזדמנות לשוחח עימך, שיחה זו חשובה לנו מאוד. בין ישראל ומקסיקו שוררים יחסים חמים וטובים הבאים לידי ביטוי בשיתוף פעולה הדוק במגוון רב של תחומים״, הנשיא הדגיש כי הקשר האמיץ אינו קשר בין מדינות בלבד אלא קשר בין עמים ובין מנהיגים הרוחשים כבוד עמוק האחד אל השני".

הנשיא ריבלין והנשיא נייטו. צילום: תומר רייכמן
הנשיא ריבלין והנשיא נייטו. צילום: תומר רייכמן

השיחה מגיעה על רקע המשבר הדיפלומטי שנוצר עם מקסיקו. כזכור, ראש הממשלה צייץ בעמוד הטוויטר שלו תמיכה בתכנית נשיא ארה"ב לבנות חומה בגבולה הדרומי של ארצו מול מקסיקו ועורר עליו את זעם המקסיקנים.

בהתייחסו למצב הנוכחי ביקש הנשיא ריבלין להבהיר: ״המצב הביטחוני בישראל ובאזור המזרח התיכון, הביא אותנו להחלטה החשובה לבנות גדר בגבולנו. אין לנו כל כוונה להשוות בין מצבה הביטחוני של מדינת ישראל והצרכים הנגזרים ממנו אל מצבה של אף אחת מידידותינו בעולם.״

הנשיא הדגיש: ״אני בטוח שאף אחד לא התכוון להשוות בין מצבה של ישראל למצבה של מקסיקו וכי מדובר רק באי הבנה. הקשרים בנינו כה חשובים והדוקים ועלינו להשאיר מאחור כל אי הבנה שהיתה. אנחנו חולקים כל כך הרבה שיתופי פעולה ואין לי ספק שהעתיד יביא איתו רק התחזקות של הקשרים.

בשיחה, הנשיא הודה לנשיא פנה-נייטו על הגעתו אל הלוויית הנשיא פרס ז"ל, והוסיף כי הוא מצפה לפגוש אותו שוב בישראל בביקורו הרשמי, שמתוכנן להיערך בהמשך השנה. הנשיא התייחס לקשר ההדוק של מדינת ישראל עם הקהילה היהודית במקסיקו ואמר כי קהילה מפוארת זו ממלאת תפקיד חשוב בפיתוח החברה והכלכלה המקסיקנית ומשמשת כגשר בין שתי המדינות.

רה"מ נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד, השבוע

נשיא מקסיקו שב והודה לנשיא על נכונותו להביא את המצב לידי פתרון ואמר: ״אני רוצה לשוב ולהבהיר שמקסיקו תמיד היתה ותמיד תרצה בקשרים קרובים עם מדינת ישראל. מקסיקו נכונה לחלוטין להמשיך ולפעול בקשרים הדוקים עם מדינת ישראל אשר לצערי נפגעו בשל ציוץ זה".

עוד הוסיף נשיא מקסיקו: "אנחנו מודעים לחלוטין להסבר שניתן לציוץ זה אבל הפרשנות שניתנה לדברים הייתה בלתי נמנעת. תגובות רבות התעוררו בעקבות הציוץ במקסיקו ואני בטוח שאתה מודע אליהן. בקשתנו בהבהרת הדברים באופן פומבי היא בלתי נמנעת."

נשיא מקסיקו סיים את דבריו והדגיש: "אדוני הנשיא, אתה יכול להיות סמוך ובטוח כי מקסיקו מעוניינת להמשיך ולשמור על הקשר החזק בין המדינות. אני אכן מקווה ששיחה זו וההבהרות שניתנו בה יסייעו לנו להמשיך ביחסים החשובים בין עמינו ואני אדאג להעביר את מסריך אל העם".

נתניהו: "הצבעתי על ההצלחה הכבירה של גדר הביטחון של ישראל"

הבוקר הגיב ראש הממשלה עצמו למתיחות עם מקסיקו והבהיר את הציוץ שבו התייחס לבניית החומה. "אני מנצל הזדמנות זו כדי להסביר או להבהיר למה התכוונתי ולמה לא בציוץ שלי", אמר רה"מ בכנס סייבר-טק בתל אביב. "הצבעתי על ההצלחה הכבירה של גדר הביטחון של ישראל ולא התייחסתי למערכת היחסים של מקסיקו וארה"ב".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.