הפעם הראשונה בה ראיתי חמץ בפסח היתה לפני 14 שנה. הייתי אז בן שמונה עשרה שגדל בהתנחלות מבודדת. קבענו כמה חברים ירושלמים, שעד אז לא חצו את גבול שער הגיא, לטייל בתל אביב הגדולה. הטיול התחיל בללכת לאיבוד בתחנה המרכזית שהייתה אז הדבר הכי חדשני בארץ והיום המקום שאף אחד לא רוצה להגיע אליו.

פיתות. צילום: Guillaume Paumier
פיתות. צילום: Guillaume Paumier

כמו ירושלמים טובים קפצנו לחוף ירושלים ומשם המשכנו לשוק הפשפשים, שם באחד הדוכנים היו מונחות אחת ליד השניה שקיות של פיתות חמות. האמת, לא התרגשתי. בתור נער תמים ונאיבי האמנתי שהפיתות מיועדות לציבור הערבי החי ביפו, הם הרי לא חיייבים לסבול בגלל שהבצק שלנו לא הספיק להחמיץ.

הפעם הראשונה שראיתי חנות פתוחה בשבת הייתה לפני 15 שנה. הייתי אז בן 17 ונסענו כל המחזור בשיבה התיכונית לשבת חיזוק באיזו ישיבת הסדר שבדיוק קמה בתל אביב. עשינו טיול של שבת בצהריים והנה בתי הקפה מלאים באדם. אני, שגדלתי במקום בו הרכב היחיד שנוסע בשבת זה הסיור הישובי, לא כל כך ידעתי מה לעשות עם עצמי.

מנסה למתג את עצמה כ'עיר ללא הפסקה' ויש בזה משהו נחמד. אבל אותו "משהו נחמד" נהיה ממש לא נחמד שהוא דורס את מסורת ישראל ומצפצף על חוקי המדינה.

חוק השבת וחוק החמץ, שניהם חוקים במדינת ישראל. יכול להיות שלא כל כך נוח איתם וממש קשה לעשות קניות מבעוד מועד ביום חמישי או ביום שישי כדי שעובדי העסקים יוכלו לנוח יום בשבוע יחד עם כל עם ישראל, או שממש קשה לא לאכול פיתה במשך שבוע.

אבל ככה זה בתל אביב. כשבא לה, היא שומרת בקפידה על חוקי המדינה וחס ושלום שמישהו יעז להפר אותם, אבל כשלא נוח לה היא פשוט מתעלמת וממשיכה בחייה ולאף אחד לא אכפת.

רבים בישראל מרגישים שקיימות שתי מדינות: מדינת ישראל ומדינת תל אביב. אני לא יודע אם האמירה הזאת מקוממת את התל-אביבים או שהם גאים בה, אבל נראה שמדובר במציאות קיימת.החמץ הנמכר בכל פינה בעיר מוכיח שוב עד כמה העיר הזאת מנותקת ועד כמה לא אכפת לה מהערכים היהודים של מדינת ישראל. הפיתות בפסח הזה הראו ששוב תל אביב החמיצה את ההזדמנות להיות חלק ממדינת ישראל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.