פרסום ראשון – תלונה הוגשה נגד יו"ר מפלגת העבודה בגין אלימות של תומכיו: בעוד כלל המהדורות התייחסו למהומות והמחלוקות שהתרחשו אמש (ה') על בימת וועידת מפלגת העבודה, דרמה אחרת התרחשה דווקא בין הפעילים.

צילומים מתוך הקהל מתעדים אלימות קשה וקללות, וכן מאבטחים שהודפים את מתנגדי גבאי שניסו להיכנס לאולם.

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמש בוועידה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

הבוקר (ו') הוגשה תלונה במשטרת ראשון לציון נגד יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, המפלגה עצמה ופעיל המפלגה  – שלמה עצמוני. את התלונה הגיש דור צוריאל (39) ציר בוועידת המפלגה שהוכה אמש ע"י תומך של גבאי בתגובה לכך ששרק במהלך הנאום. על גבו, באזור הצלעות, חבורה גדולה וסגולה.

צוריאל, נשוי ואב לילדה, הוא פעיל ותיק במפלגה ונכד לחברי המפלגה. הוא מספר על התנהגות בריונית של גבאי מאז שנבחר לראשות העבודה ועל האלימות בוועידה מצד התומכים אותם יש מי שמכנה "הדוברמנים של גבאי".

סימני האלימות על גבו של דור צוריאל

 

"נאלצתי להגיש תלונה נגד הבית שלי – נגד מפלגת העבודה וגם נגד גבאי", סיפר צוריאל בשיחה עם ערוץ 20. הוא ציין כי בכוונתו להגיש גם תביעה אזרחית. "אבדנו כל צלם אנוש, כל רסן, כל ערכים".

"עמדתי על כיסא צמוד לאזור הסטרילי (אזור מגודר בו יושבים חברי הכנסת, יו"ר המפלגה פעיליו ומוזמנים אישיים שלו – ב"ב) בזמן הנאום של אבי גבאי ושרקתי שריקות בוז מאוד צורמות", סיפר. "התחילו ויכוחים ואיומים באלימות". לדבריו, חלק מהאנשים שהתסיסו את האווירה כלל לא היו מוכרים לפעילים הוותיקים.

"כשהתכופפתי להניח דגל על הרצפה, בעודי עומד על הכיסא, אותו שלמה עצמוני עמד עם מקל ארוך מאוד של דגל – ללא דגל באותו הרגע", מתאר צוריאל. "בזמן שאני מתכופף הוא חובט בי 3 מכות עצומות בראש ובגב ומפיל אותי לרצפה. קפצו אנשים והחלה מהומה ורק אז נשלחו המאבטחים להפריד. לא הוציאו אף אחד מהאולם". הפעיל האלים מיהר להתרחק מהאזור.

התלונה שהוגשה נגד גבאי ועצמוני

 

"גנבו לנו את הבית בצורה אלימה ואנטי דמוקרטית"

"אני היום פגוע, אני קרוע מבפנים, אני מפוחד ומתוסכל. סבי ז"ל מתהפך בקברו למראה מה שקרה בבית הפוליטי החברתי שלנו", הוא הוסיף. "גנבו לנו את הבית בצורה דורסנית, אלימה ואנטי דמוקרטית. בצורה גאוותנית ויהירה – ככה מתנהל אבי גבאי וכל הלשכה שלו וכל הסביבה שלו מתנהגים בצורה כזאת בוטה".

מאבטחים הודפים כניסת מתנגדים בוועידת מפלגת העבודה. צילום: ישראל פריי – קו עיתונות

"התגייסתי כי אני אוהב את הארץ שלי וראיתי את מפלגת העבודה כפלטפורמה חברתית שאפשר לעשות בה משהו גדול", אומר צוריאל. "כשאני רואה מה קורה בבית החברתי שלי אני נקרע מבפנים".

צוריאל הוא לא היחיד שחש שפגעו לו בבית הפוליטי. גם ח"כ איתן כבל אמר באירוע דברים דומים ולאחרונה החל גל עזיבה המוני של המפלגה. פעילים מספרים כי גבאי גם ערער את מעמדו של מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני וכי קיים ניתוק בין לשכת היו"ר לשטח ולסניפים.

עוד מתארים הפעילים כי לשכת גבאי, בניגוד לקודמו בתפקיד יצחק הרצוג, סגורה בפניהם ומאובטחת. בנוסף, מנכ"ל המפלגה שמינה גבאי, ציון צוקי, לא נועד עד היום עם חלק מחברי הכנסת המכהנים. הציבור כנראה מזהה את המתרחש ומעמדה של מפלגת העבודה בסקרים צונח.

עד כה לא התקבלה תגובה מטעמו של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. לכשתתקבל נפרסמה כאן.

עימותים בוועידת מפלגת העבודה. צילום: ישראל פריי – קו עיתונות

צירי ופעילי מפלגת העבודה אמש בוועידה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח"כ איתן כבל בוועידת מפלגת העבודה. צילום: TPSבת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20