מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וח"כ דוד אמסלם. צילום: פלאש 90
מפכ"ל וח"כ . צילום: פלאש 90

 

הוגשה תלונה נגד ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) בגין וסחיטה נגד מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך. התלונה הוגשה בצהריים (ב') ע"י , יו"ר העמותה למען זכויות השוטרים בישראל, לאחר שלדבריה ראתה כי בכוונתה אמסלם להגיב לאיומי המפכ"ל באמצעות למח"ש.

אסף נפגשה עם המפכ"ל מוקדם יותר השבוע במהלך ביקור תמיכה בביתו. הביקור תועד בעמוד הפייסבוק שלה. לטענת אסף, אמסלם "מבצע עבירה – הסתה וסחיטה. מסית מעל כל במה כנגד המפכ"ל וגורם לזעזוע ביטחוני לדמות ביטחונית ולביטחון המדינה כולה".

ח"כ דודי אמסלם מסר בתגובה: "התלונה שהוגשה על ידי הגב' אושרה אסף היא לא יותר מאשר קוריוז מבחינתי. הדיון שהתרחש אתמול בלשכת המפכ"ל עם הלשעברים, שבו עלו בין היתר הרעיונות לפנות ליועמ"ש על מנת שיאפשר למשטרה לחקור אותי בגין ואיומים והרעיון המשלים להאיץ את החקירות בתיקים 1000 ו-2000 שעל פי הבנתי, נועדו כדי לזרז את קיצה של הממשלה. בעבורי, זה מחזיר אותי לזכרונות מארגנטינה, אז בשנות ה- 70. מבחינתי זו חציית קו אדום לדמוקרטיה בישראל. כיו"ר ועדת הפנים מתפקידי לבצע פיקוח פרלמנטרי על משטרת ישראל ולחוקק חוקים לרווחת האזרחים. ההדלפות המכוונות מישיבת המפכ"לים  נועדו להפחיד אותי ולשתק את עבודתי הפרלמנטרית בכל הנוגע למשטרת ישראל".

לאחרונה הציע אמסלם להגביל את שכרו של המפכ"ל כך שלא יעלה על שכרו של רה"מ וכן הגיש את הצעת "" שתמנע מהמשטרה להגיש המלצה לפרקליטות בדבר הגשת כתב אישום.

התלונה שהוגשה נגד ח"כ אמסלם
התלונה שהוגשה נגד ח"כ אמסלם

אמסלם: "אבקש להגיש תלונה במח"ש נגד המפכ"ל"

כאמור, מוקדם יותר הבוקר הגיב אמסלם בשיחה עם חדשות 2 לפרסום לפיו מפכ"ל לשעבר הציע לאלשיך להגיש תלונה נגד חבר הכנסת. "זה כבר פוטש אמיתי, זו לא בדיחה, זה לא ברמזים", אמר אמסלם. "אני יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, זה התפקיד שלי לעשות בקרה על המשטרה".

"אם אני לא אעשה בקרה על המשטרה, אז אף אחד לא יעשה. זה דבר שבחיים לא האמנתי שיקרה במדינת ישראל. המפכ"ל לא קרא למפכ"לים לשעבר כדי להתייעץ איתם על איסוף הנשק במגזר החקלאי או על הפשיטות החקלאיות – אלא על היוזמות שלי ועל חקירות ראש הממשלה", סיפר חה"כ שטען כי הוא רואה במהלך סחיטה שתמנע ממנו לקדם יוזמות חקיקה. "אני אתייעץ עם עורכי דין ואבקש להגיש תלונה במח"ש נגד המפכ"ל ונגד כל המפכ"לים לשעבר שהיו בפגישה, גם על ההתערבות בחקירות וגם על סחיטה שלי באיומים".

"מזעזע אותי לאן המערכת הגיעה", הוסיף אמסלם. "אני מבין את העסק הזה מאוד פשוט – אחד, הם אמרו לו לעצור את אמסלם, ושתיים, במידה וזה הולך 'תאיץ את החקירות ותפיל את ראש הממשלה, ואז אמסלם ממילא לא יהיה בתפקיד כי הממשלה נופלת'".

כזכור, במפגש שערך מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך עם מפכ"לים בדימוס הציע לו אחד מהם לחקור את אמסלם, שלאחרונה יזם הצעות חוק להגבלת המשטרה, בגין סחיטה.

על פי הפרסום בחדשות 2, המפכ"לים בדימוס שטחו בפניו עצות והמלצות כיצד להתמודד עם הביקורת עליו מצד המערכת הפוליטית. אחד מהם הציע לו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיפתח בחקירה פלילית נגד ח"כ אמסלם בעבירת סחיטה באיומים.

"העילה" למהלך, לדבריו, זו הצעת "חוק ההמלצות" וניסיונותיו, לכאורה, להרתיע את החוקרים העוסקים בחקירות ראש הממשלה. אפשרות נוספת שעלתה היא להשלים במהירות את חקירות בתיקי 1,000 ו-2,000 עוד בטרם תסתיים חקיקת חוק ההמלצות.

בתוך כך, הבוקר אישרה ועדת הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד) את העברת הדיון בחוק ההמלצות מוועדת חוקה, חוק ומשפט לוועדת הפנים בראשותו של ח"כ אמסלם. המהלך אושר ברוב של תשעה ח"כים מול שבעה, לאחר רוויזיה שהגישה האופוזיציה. זאת למרות התנגדות היועצים המשפטיים של ועדת הכנסת.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.