No Tag To Print

תכנית הריבונות מתרחקת – ואיתה האחדות בין הפת"ח לחמא"ס

"פסטיבל האחדות בין הפת"ח לחמא"ס", שאמור היה להתקיים בימים אלו ברצועת עזה, נדחה לפי שעה, וייתכן כי יבוטל כליל, כך מדווחים גורמים פלסטינים שונים לערוץ 20.

"פסטיבל האחדות בין הפת"ח לחמא"ס", שאמור היה להתקיים בימים אלו ברצועת עזה, נדחה לפי שעה, וייתכן כי יבוטל כליל, כך מדווחים גורמים פלסטינים שונים לערוץ 20.
גורם ברמאללה אומר, כי אחת הסיבות העיקריות לדחיית הפסטיבל היא הוויכוח בין לשכת איסמעיל הניה, מנהיג חמא"ס, ללשכתו של אבו מאזן אודות כללי הטקס והדרישה של חמא"ס כי הניה ישא נאום במקביל לנאומו של אבו מאזן ובכך יציג את עצמו כמנהיג שווה בין שווים.

ברמאללה דרשו כי אבו מאזן ישא את הנאום בשם העם הפלסטיני כולו וכי על הניה להסתפק בנאום מטעם חמא"ס לצד הנאום שיישאו במקביל אליו, גם ראשי פת"ח. עוד עולה כי גם מזכ"ל האו"ם סירב בסופו של דבר לשאת דברים במהלך הפסטיבל, כדי להימנע מהופעה לצדו של ח'אלד משעל, מראשי חמא"ס, שאמור היה גם הוא לנאום.
גם מיקום האירוע, בלב ליבה של העיר עזה, הפך נקודת מחלוקת משום שבחמא"ס ביקשו לקיים אותו במקום אחר בו לא ניתן יהיה לצלם את דגלי הפת"ח, באירוע שעלול להפוך למפגן כוח של התנועה.
מגורמים שונים נמסר לערוץ 20, כי גם הלחץ המצרי עשה את שלו שכן מצרים הביעה מורת רוח מהאחדות המתחדשת בין הפת"ח לחמא"ס בעיקר משום שזה מתקיים בחסות קטאר ותורכיה, בצל המתיחות החריפה שבינה לבין המצרים, בשאלת הנוכחות הצבאית בלוב.

Photo by Hassan Jedi/Flash90

נראה, כי בעוד שהמחנה הקטארי התורכי בחמא"ס מצדד באחדות כצעד שצפוי להביא להשתלבות הנהגת החמא"ס גם בתוך הרשות הפלסטינית ובשטחי איו"ש, הרי שגורמים פרו איראנים בחמא"ס מתנגדים למהלך זה לאור האפשרות שחמא"ס תרכך את פעילות ההתנגדות שלה.
אולם מעל לכל אלו עומדת הסיבה העיקרית לדחיית מהלכי האחדות והיא ההערכה כי פחתו מאוד הסיכויים למהלך ישראלי להחלת הריבונות. הבוקר כותב העיתון "אל קודס", כי האפשרות לסיפוח איננה עומדת בראש סדר היום של הממשל האמריקני אף שאין סתירה בין "תכנית המאה" להחלת הריבונות. העיתון העריך, כי ההודעה על הסיפוח תיתכן במקביל לוועידה הרפובליקנית ב 24 באוגוסט.
גורמים ברמאללה אומרים לערוץ, כי מלכתחילה נמנעה הרשות הפלסטינית מצעדים בלתי הפיכים, כגון מהלך האחדות עם החמא"ס וזאת כל עוד קיים סיכוי כי המערכת המדינית תשתנה בקרוב בעקבות הבחירות הצפויות בארצות הברית בנובמבר. גורם בכיר מאוד ברשות הפלסטינית אמר באחרונה, כי הרשות נושאת עיניה לבחירות בארצות הברית ולפיכך היא נמנעת ככל יכולתה מהחלטות בלתי הפיכות ובהן ביטול ההסכמים וההכרה בישראל או מתן חופש לפעולות אלימות ועוד.

Photo by Hassan Jedi/Flash90

כעת, אומרים ברמאללה, עם המשבר הצפוי בישראל בסוגיית התקציב, עם התפתחות משבר הקורונה וההפגנות בבלפור, עולה ההערכה כי ישראל לא תוכל להחיל ריבונות ולהתמודד עם משברים נוספים.
בכירים ברמאללה עוקבים מקרוב אחר משבר התקציב אולם מנגד אומר ח'אלד משעל, בעבר יו"ר הלשכה המדינית של חמא"ס, במהלך ראיון ל"פורום החשיבה הערבי", כי אף שנראה כי ישראל נסוגה מכוונתה לספח שטחים באיו"ש, הרי שבפועל מדובר במסך הונאה שכן ישראל וארה"ב פועלות לספח את השטחים בשלבים וללא הכרזה רשמית.
בינתיים, ברמת השטח נמשכת היריבות בין הפת"ח לחמא"ס תוך שגורמים בפת"ח מצביעים על המשך מאמציה של חמא"ס להתבסס ברצועת עזה. הדבר מקבל תוקף כעת לאור מינויים שצפויה חמא"ס לערוך בוועדה המנהלת את שטחי רצועת עזה, בנפרד מהרשות הפלסטינית שאחדים מהם הינם מקורבים לחמא"ס.
בינתיים נערכת גם חמא"ס לקראת הבחירות הפנימיות ללשכה המדינית שלה, שצפויות כפי הנראה בנובמבר הקרוב וסוגיית האחדות הפכה לאחד הנושאים הנתונים כעת במחלוקת בין המתמודדים על הלשכה.