בימים האחרונים הגיעו לוושינגטון ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר המפלגה הגדולה בכנסת כחול-לבן בני גנץ. שניהם ייפגשו עם נשיא ארה"ב טראמפ כדי לקדם את עסקת המאה. לפי פרסומים שונים הממשל האמריקאי מתכנן להציג את חלקה השני של התוכנית, החלק הפוליטי(לאחר שהכלכלי פורסם ביוני) כדי לקדם את "יוזמת השלום" האזורית. עד כה ממשל טראמפ עיכב את פרסום החלק הפוליטי מפני שחיכה להרכבת ממשלה יציבה בישראל, ככל הנראה בגלל המורכבות הפוליטית של אותו חלק פוליטי שתדרוש יציבות ומשילות ארוכת טווח בישראל כדי ליישם אותה. אנחנו צפויים לעבור את הבחירות לכנסת ה-23 ב2 במרץ 2020 וההזמנה של הן נתניהו והן גנץ נועדה ככל הנראה לאותת שמבחינת טראמפ לא משנה מי יהיה בשלטון בישראל, אם נתניהו ינצח וירכיב ממשלה או שמא גנץ, הוא רוצה לקדם את התוכנית.

החלק הראשון שלה, החלק הכלכלי, פורסם ביוני 2019 ערב "הסדנה הכלכלית" או וועידת בחריין שבה השתתפו ארה"ב ומדינות ערב, בעיקר מדינות המפרץ הפרסי, אך לא ישראל. לפיה יושקעו 50 מיליארד דולר בקרוב ל180 יוזמות כלכליות(עסקים, תשתיות, חינוך, תקשורת, תעשיות ועוד) כדי לייצר מיליון מקומות עבודה ולהפחית לאפס את אחוזי האבטלה. ההשקעה אמורה להתפרס בקרב יהודה, שומרון, רצועת עזה, סיני, ירדן, ולבנון שם יש אוכלוסייה ערבית גדולה שמקורה בארץ ישראל המערבית. ארה"ב לא תשקיע את הכסף הזה אלא מדינות המפרץ הפרסי ומדינות "העולם". ההשקעות אמורות להיות לא רק לשם הפיתוח הפילנטרופי אלא גם לצרכים עסקיים, לפתח תעשיות, תיירות ועוד לשם רווח למשקיעים ויציבות ביש"ע ללא כל מתיחות על רקע כלכלי-חברתי ובכך להחליש את אש"ף והחמאס. ישראל היא חלק חשוב באותן השקעות, לא כי היא תשלם, אלא כי אמורה להיבנות דרך, כביש\רכבת, בין עזה ליו"ש ובניית תשתיות נרחבות ביו"ש, באזורים בהם צה"ל שולט היום.

תבנה רכבת בין עזה ליו"ש? צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ההיגיון הוא שאוכלוסייה משגשגת כלכלית לא תמרוד ולא תפנה לטרור אסלאמי או תקבל חסות מאיראן וטורקיה. בשביל מדינות המפרץ, בעיקר סעודיה, איחוד האמירויות, ובחריין זו הזדמנות גדולה לקבל השפעה בדרום הלבנט, לדחוק כל השפעה של האחים המוסלמים ואיראן ואף לחזק את השפעתן בירדן, שמנסה להתקרב לאיראן וטורקיה, בין היתר בלבנון עליה הן מתחרות נגד איראן כבר זמן רב. בירדן יש חשש רב כי המטרה היא ליצור את חזון "ירדן היא פלשתין" וזו רק מזימה נגד בית המלוכה והבדווים של המדינה, אולם אלו חסרי יכולת למרוד ברצון האמריקאי.

האם התוכנית הזאת מסוכנת לישראל? כן ולא. כן כי היא לא מאפשרת כל מצב של עידוד הגירת ערבים מיש"ע בשלבים מאוחרים יותר, זהו חלום של חלק ממפלגות הימין בישראל היום ובעבר והוא דורש עוני(כמה שיותר כבד) בקרב ערביי יש"ע. אם העוני הזה לא קיים ויש אפילו שגשוג כלכלי אז החזון אבוד, יחד עם זאת ישראל תידרש להגביר את הפיקוח על יו"ש בגלל שגשוג כלכלי שעלול למשוך ערבים שהיגרו ממנו בעשרים השנים האחרונות לחזור. עם זאת צריך לציין שבמידה(שוב במידה) וחזון "ירדן היא פלשתין" הוא בצורה כזאת או אחרת חלק מהתוכנית הזאת אז זהו מצב מעולה לישראל כי חלק גדול מההשקעות הכלכליות יכולות להיות בירדן עצמה מה שיפנה את ההגירה והעבודה של ערביי יו"ש לשם. מעבר לכך התוכנית לא מסוכנת לישראל ואף תורמת לה.

הנשיא טראמפ בפגישתו עם עבדאללה מלך ירדן. חושש כבד בירדן מתכנית המאה. צילום: רויטרס

במרץ 2019 ממשל טראמפ הכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן(אחרי ההכרה בריבונות בירושלים). חודש לאחר מכן ראש הממשלה נתניהו הצהיר, ערב הבחירות לכנסת ה-21, כי הוא מוכן לספח כל יישוב יהודי, אפילו המבודדים במקום. בספטמבר הוא הצהיר על הרצון לספח את בקעת הירדן ערב הבחירות לכנסת ה-22 וזמן קצר לאחר מכן צייץ על אפשרות לברית הגנה עם ארה"ב. ברור כי טראמפ וממשלו מודעים להצהרות האלו ואם אלו לא מתנגדים, ועד כה לא התנגדו, אז בקעת הירדן לא אמורה בכל חלק פוליטי של תוכנית המאה להיות בעלת ריבונות ערבית. החודש, ינואר 2020, בני גנץ גם הצהיר על רצון לסיפוח בקעת הירדן, מה שהופך את הסיפוח הזה לקונצנזוס ישראלי ולא ימין אלא מרכז המפה הפוליטית, וזאת לפני שהמריא לוושינגטון לפגוש את טראמפ.

מכך אנחנו יכולים ללמוד שאולי מדובר בריבונות ערבית כלכלית ומנהלית ביו"ש בערים הגדולות במעין "אמירויות"(אם להשתמש במונח של דוקטור מרדכי קידר) עם ברכה כלכלית לערבים תוך המשך שליטה ישראלית.

המטרה האמיתית: עצירת איראן

אבל מעל הכול צריך להבין שמדובר בבניית קואליציה ישראלית-ערבית מזרח תיכונית. קואליציה שאמורה לכלול את: ישראל, מצרים, ירדן, לבנון(סונית), סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין, כוויית, עומאן, ותימן(הסונית) נגד איראן. שמדינות אלו תשתפנה פעולה תוך הפחתת הלחץ הפנימי בהן להכרה בישראל כמה שיותר נמוך כדי ששיתוף פעולה זה יוכל להתקיים בזמן שארה"ב נוטשת את המזרח התיכון בשל אינטרס אנרגטי נמוך ביותר ואינטרס למכור כמה שיותר נשק לאותה קואליציה.

המטרה: קואליציה מערבית – ערבית נגד איראן. חסן רוחאני. צילום: REUTERS/Abdullah Dhiaa Al-Deen

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא