האם בעלי הקבוצות בליגת העל ירימו את היד ויצביעו בעד מהלך שיוביל לקיצוץ משמעותי בסמכויות שלהם בקבלת ההחלטות בכדורגל הישראלי? קשה להאמין אבל זו לפחות התכנית שרוקמים מאחורי הקלעים גורמים בכירים בהתאחדות לכדורגל ובמנהלת הליגה. הגוף שמנהל את ההתאחדות נבחר אחת לארבע שנים ובוחר את יו״ר ההתאחדות ושאר בעלי התפקידים כולל הועדות השונות. זה הגוף שמאשר כל החלטה שמתקבלת בהתאחדות ממינוי מאמנים לנבחרת ועד נושא שינוי מבנה הליגות ותקציבים.

עיני. צילום: פלאש 90
עיני, יוביל מהפכה בהתאחדות. צילום: פלאש 90

 

בהנהלת ההתאחדות יושבים באופן קבוע בעלי הקבוצות או נציג מטעמם. 29 חברי הנהלה שמרביתם מקבלים החלטות בנוגע להצבעתם בהתאם לאינטרסים של קבוצתם. העובדה שבעלי הקבוצות יושבים בהנהלה מונעת מהיו״ר לרוב לנהל את ההתאחדות כפי שהוא באמת רוצה ולעיתים הוא נאלץ לתמרן ולקבל החלטות בהתאם לדעתם של חברי ההנהלה. לדוגמא בועדת האיתור למינוי מאמנים חברים שניים מבעלי הקבוצות. משה דמאיו ואיזי שירצקי שלאחרונה התפטר.

עד השנתיים האחרונות היה גוף מצומצם של 11 חברים שנקרא מזכירות ההתאחדות. זה הגוף שהתכנס בתדירות גבוהה יותר מההנהלה ובעצם ניהל את הכדורגל הישראלי והחלטות משמעותיות הועברו לאישור ההנהלה. המזכירות במתכונתה הייתה בעצם כמו הקבינט בממשלה. ישבו בה יו״ר ההתאחדות, מ״מ ,נציגים מובילים של הקבוצות הגדולות ושניים שלושה מהקבוצות הקטנות. גם ההחלטות שהתקבלו במזכירות היו כאלה שהתאימו לקבוצות ולרוב ההחלטות לא הגיעו להצבעה כלל אלא הושגו סיכומים לפני הישיבות והיו״ר העביר את הנושאים שהיו על סדר היום פה אחד.

כאשר נבחר עופר עיני לתפקיד יו״ר ההתאחדות לא התאפשרה הקמת מזכירות עקב סכסוך בין אבי לוזון ושטרן חלובה לנציג מכבי תל אביב מורן מאירי. לוזון וחלובה שמחזיקים בשליטה על רוב חברי הנהלת ההתאחדות מנעו מעיני להעביר בהנהלת ההתאחדות את אישור חברי המזכירות שכללה את מאירי והפשרה שהושגה הייתה שלא תוקם מזכירות.

אבי לוזון. פלאש 90
אבי לוזון. פלאש 90

לפני כשנתיים הוקמה מנהלת הליגה. לפני ההקמה היו לחצים פוליטיים שחברי הנהלת ההתאחדות ומנהלת הליגה לא יהיו בעלי הקבוצות. לוזון ואנשיו התנגדו וגם במנהלת הליגה יושבים בעלי הקבוצות בליגת העל ובליגה הלאומית. גם במנהלת כמו בהתאחדות יורם באומן היו״ר ואורן חסון המנכ״ל מתקשים לנהל את המנהלת בצורה עצמאית ומחויבים לפעול בהתאם לאישור המנהלת שמורכבת מבעלי הקבוצות. לאחרונה באומן התפטר וחסון נותר האיש הדומיננטי בניהול המנהלת והוא אחד הגורמים העיקריים להצלחה המדהימה במכרז על זכויות השידור ששילשו את גובה הכספים שהקבוצות יקבלו מהעונה הבאה.

במנהלת כמו בהתאחדות הקודקודים מתקשים לנהל את הארגון כמו חברה רצינית. האינטרסים רבים ושונים וכל פעם יחס הכוחות משתנה בהתאם לנושא. לעיתים בעלי הקבוצות הגדולות עושים דיל נגד בעלי הקבוצות הקטנות, לעיתים הדילים מתחלפים ויש חיבורים בין העשירים לעניים וכך מתנהלת לה המנהלת החדשה. על אירוע קטן חסון צריך לכנס את בעלי הקבוצות או לבצע אישור טלפוני וכך נוצרה מציאות שאיש מוכשר כמו חסון מתקשה לנהל את המנהלת כפי שהוא מאמין וחושב.

 

אז מה עושים? לאחרונה החלו להכין תכניות למהפכה בהתאחדות ובמנהלת. לא בטוח שבעלי הקבוצות יסכימו למהלך אולם התכנית תתקדם לאט לאט במטרה לשכנע את בעלי הקבוצות בצדקת הדרך. גורם בכיר בהתאחדות נשמע אופטימי ואמר לי שבעלי הקבוצות יצביעו בעד מהלך ההתנתקות. נמתין ונראה. על פי התכנית, בעלי הקבוצות לא יהיו חברים בהנהלת המנהלת. יוקם גוף שיהיה הנהלה דירקטוריון או כל שם עליו יחליטו והוא ינהל את מנהלת הליגה. השיקולים וההחלטות יהיו מנותקות מהאינטרסים השונים של בעלי הקבוצות. יוקם נניח דירקטוריון שחבריו כנראה יקבלו שכר צנוע על כל ישיבה אבל יהיו מנותקים מאינטרסים של הקבוצות השונות. גורמים במנהלת אומרים כי בסופו של תהליך, אחרי שבעלי הקבוצות יבינו את המשמעות של המהלך הם יצביעו בעד. קשה לראות את יעקב שחר, אלונה ברקת, אלי טביב, אשר אלון ורבים אחרים מוותרים על עמדות כוח רבות עוצמה במנהלת אבל אם אורן חסון הצליח להדהים ולהביא לכדורגל הישראלי 128 מיליון שקל במכרז על זכויות השידור אז יתכן והוא קוסם.

משרדי ההתאחדות לכדורגל
משרדי ההתאחדות לכדורגל

לגבי ההתאחדות, התכנית שמגבשים שם היא שהגוף שיהיה אחראי לקבלת ההחלטות לא יהיה מורכב מבעלי הקבוצות. אפשרות אחת היא שחברי ההנהלה לא יהיו בעלי הקבוצות, אפשרות אחרת, ריאלית יותר היא, שהנהלת ההתאחדות תישאר במתכונתה ויוקם שוב הגוף החשוב שהיה תמיד, המזכירות, רק שהפעם החברים בו לא יהיו בעלי הקבוצות או נציגים מטעמם. ההצעה האחרונה מבטלת את האולטימטום של לוזון וחלובה להקמת מזכירות. הבחירות להנהלת ההתאחדות בעוד שנתיים יהיו במתכונת הרגילה עם נציגים מהקבוצות ובמעורבות מלאה של המרכזים אולם 11 חברי המזכירות יהיו אישים שאין להם שייכות לקבוצות או לבעלי הקבוצות.

עופר עיני ינסה לקדם את התכנית אולם לא בטוח שהוא יהנה מהפירות שלה מכיוון שהוא לא מתלהב להתמודד לקדנציה נוספת.

עו״ד אוהד סול, הגיש להתאחדות חוות דעת משפטית על הדו״ח של רואה החשבון עופר אלקלעי שבדק כיצד ההתאחדות הגיעה לגרעון בתקופת אבי לוזון. המסקנות של סול מדהימות ביחס לאלה של אלקלעי. דו״ח אלקלעי מצא חריגות של 38.5 מיליון שקל בהתאחדות ואילו סול מצא כי הגרעון נע בין 15-22.3 מיליון שקל. פער חסר תקדים בין דו״ח סול לזה של אלקלעי. עופר עיני הביא את הדוח להנהלה כדי לקבל החלטה האם הקבוצות יחזירו את הכספים שקיבלו מעבר למה שאמורים היו לקבל. הוקם צוות שאמור למצוא את הדרכים בהסכמת הקבוצות להחזרת הכספים ומסתמן שהקבוצות יחזירו את הכספי במהלך חמש שנים באמצעות הכספים שהן יקבלו מזכויות השידור. יהיה מעניין לראות האם בעלי הקבוצות שיושבים בהנהלה ירימו יד אחת בעד שהיד השנייה תכניס את היד לכיס להחזיר כסף להתאחדות. ״זו בדיוק דוגמא טובה למה בעלי הקבוצות לא יכולים לנהל את ההתאחדות לכדורגל״, אומרים אלה התומכים בשינוי מבנה ארגוני. בחוות הדעת של סול הוא מציין במפורש את הבעייתיות שיש במבנה ההתאחדות הנוכחי. סול מציע כמה שינויים ביניהם העברת סמכויות מיו״ר ההתאחדות למנכ״ל ובנוסף לבטל את מינוי בעלי תפקידים בהתנדבות ולתת שכר לבעלי התפקידים כולל יו״ר ההתאחדות.

חוות הדעת המפורטת של סול יכולה להיות קרש קפיצה גדול לשינוי מבנה ארגוני בהתאחדות ובמנהלת לטובת הכדורגל הישראלי

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20