השר לביטחון פנים הציג היום (ה') בכנס הרצליה תכנית חדשה למיגור הטרור בשער שכם, בו נרצחו הלוחמות הדר מלכא והדר כהן הי"ד. "גם הדס וגם הדר נפלו בשער שכם שהפך להיות סמל הטרור של הפלשתינים, הם יודעים שהריבונות שלנו מתחילה בירושלים".

נאום ארדן בכנס הרצליה. צילום: דוברות השר

"המחבלים רוצים לפגוע קודם כל בנקודת החיכוך הראשונה עם כוחות הביטחון בדרך המובילה להר הבית ולעיר העתיקה, 32 פיגועים בשנתיים וחצי האחרונות באזור , אני יכול לומר שאנחנו הולכים לבצע שינוי חסר תקדים בכל מערך האבטחה של , מצלמות, עמדות, מודיעין, שינוי פני השטח, נעשה הכול בשביל למזער באופן משמעותי את הפיגועים בנקודה הזאת. הולך לעבור מהפך".

ארדן סקר גם את האופן בו התמודדה המשטרה עם הטרור הפלסטיני, שלדבריו נחלה הצלחה כבירה ב-14 החודשים האחרונים. "לצד הגיבורים 'המסורתיים' שלנו , הטייסים שפעלו בעומק שטח האויב, מפקדי גדודי השריון שנלחמו כנגד צבא האויב בחזית, לוחמי החי"ר שלנו, היום, כשהעורף נמצא בחזית הטרור, השוטר הוא הראשון לתת מענה לאיומי הטרור: היום הטרור החדש הופך את השוטרות והשוטרים, השומרים על הביטחון והסדר במרכזי הערים בישראל- כמו הדס מלכא, הדר כהן, וחבריהם – לגיבורי המערכה. גל הטרור שהתפרץ בספטמבר 2015 כלל עד היום כ-381 פיגועי ירי, דקירה ודריסה, ועוד אלפי פיגועי אבנים ובקת"בים".

הפך לסמל לטרור פלסטיני. כוחות מג"ב בזירת הפיגוע בשער שכם, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הפך לסמל לטרור פלסטיני. כוחות מג"ב בזירת פיגוע בשער שכם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אל מול הגל הזה נקטנו במספר צעדים: פרסנו מאות ואלפי שוטרים במקומות רגישים, בהתאם למצב, היערכות שונה בשטח. הצבנו מערכת מצלמות חכמות שתתוגבר עוד בקרוב בכל אזור העוטף את העיר העתיקה. אפשרנו כניסה של השוטרים לכל שכונה ביום ובליל- במיוחד בירושלים. הוצאנו ארגונים מסיתים, כגון התנא"ס, המוראביטון מחוץ לחוק. שיפורנו את היכולות המודיעיניות והמבצעיות של יחידת הסייבר של המשטרה כדי לזהות איומים ברשתות החברתיות ולהגיע לחשודים במהירות. כתוצאה מהצעדים האלו, ראינו ירידה דרמטית במספר הפיגועים. אם בחצי השנה הראשון של גל הטרור, חווינו בממוצע כ- 38 פיגועים בחודש, ב-14 החודשים האחרונים הורדנו את מספר הפיגועים בכ- 73%".

"בונים קואליציה בינלאומית נגד הטרור"

ארדן אמר בפתח דבריו כי הטרור אינו מבדיל בין מדינות. "לונדון, איסטנבול, בריסל, קהיר, סן ברנרדינו, מדינות העולם נערכות מחדש כדי להתמודד עם איום הטרור הקיצוני המודרני. החשש מהטרור האסלאמיסטי מוליד תהליכים גלובליים שלפני זמן קצר היו בלתי מתקבלים על הדעת- מדינות סוניות מנתקות את קשריהן עם קטר, מדינות אירופה מבצעות שינויים יסודיים בתפיסות הביטחון שלהן על מנת להתמודד עם הטרור, שהן מכנות, הזאב הבודד".

גלעד ארדן. צילום: המרכז הבינחומי בהרצליה
גלעד ארדן. צילום: המרכז הבינחומי בהרצליה

השר סיפר כי הוא פועל על מנת ליצור קואליציה גלובלית למאבק בטרור. "כיום קיימת הזדמנות היסטורית לגבש קואליציה חדשה כנגד הטרור, אשר תכלול את ישראל, ארה"ב, אירופה, מדינות ערב המתונות, מדינות אסיה כגון הודו, ומדינות נוספות. אני פועל, יחד עם העמיתים שלי מרחבי העולם, לבנות קואליציה כזו. נפגשתי עם השר לבטחון המולדת ג'ון קלי -סיכמנו על קידום הקמת הקואליציה ושת״פ להתמודדות עם איום הרחפנים".

לדבריו, "כל עוד נאבק כל מדינה, או כל אזור גיאוגרפי, לחוד, הצלחתנו תהיה חלקית. אם נשתף פעולה ונעבוד ביחד, נוכל להסב מכה אנושה לא רק לארגוני טרור מקומיים, אלא להסתה ברשת, שהיא זו המובילה לפיגועי טרור בכל העולם, לערוצי המימון ה של ארגוני הטרור, ולתנועות של פעילי טרור בין מדינות".

 

 :עוד באותו נושא