WP_Post Object ( [ID] => 174288 [post_author] => 161 [post_date] => 2019-03-13 06:00:09 [post_date_gmt] => 2019-03-13 04:00:09 [post_content] =>

עוד לא יבשה הדיו מעל אלפי דפי תחקירי מבצע 'מגן צפוני', שהחריב לנסראללה את תשתיות המנהרות בגבול ישראל-לבנון, והבוקר צה״ל חושף את נסיון הקמת תשתיות הטרור של נסראללה ברמת הגולן. גורמי מודיעין בפיקוד הצפון אומרים, כי נסראללה מידר את הפרויקט ורק מעטים יודעים על המבצע הסודי שנחשף הבוקר, מבצע שצפוי לסכל את נסיונו של נסראללה להקים חזית, בדומה לנסיונות שהובילו סמיר קונטאר וג׳יאהד מורנייה אשר חוסלו, על פי פרסומים זרים, על ידי ישראל. "גם אסד וגם רוסיה מתעוררים הבוקר ומגלים לראשונה את התשתית שנחשפת", אומר גורם מודיעין בפיקוד הצפון. [caption id="attachment_337435" align="alignnone" width="727"] סמל 'נסור אלזובעה' - הזרוע הצבאית של המפלגה הסורית הלאומית הסוציאליסטית[/caption]  

הקמה מחדש של תשתית קונטאר מורניה

במאי 2013, הצהיר לראשונה נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, על פתיחת מרחב רמת הגולן להתנגדות עממית מול ישראל כדי להסית את הקשב ממלחמת האזרחים. בעקבות כך, גורמי הציר החלו להקים ולבסס תשתיות לפעילות חבלנית במרחב רמת הגולן הסורי תחת פיקודם של סמיר קונטאר וג׳יהאד מורנייה. לפי גורמי מודיעין בפיקוד הצפון, באמצעות התשתיות שעל פי גורמים זרים סוכלו, ביצעו אנשי חיזבאללה במהלך השנים 2013-2015 מספר פיגועים על הגבול שכללו ירי רקטות ופצצות מרגמה, הנחת מטענים ועוד. גורמי המודיעין בפיקוד הצפון חושפים היום כי חיזבאללה שימר את נוכחותו בסוריה לטובת סיוע למשטר אסד בלחימה נגד המורדים, אולם כשאיבד עם תום המלחמה את הלגיטימציה להישארותו הגלויה במרחב, החל מאחורי גבם של הרוסים ואסד להקים תשתית חדשה מול ישראל. [koo_vod_artiplayer clipid=0_ccrv9zw0]   הנהגת הציר השיעי החליטה לנסות ולבסס מחדש יחידה חשאית אשר תהיה בעלת מוכנות מבצעית גבוהה יותר מבעבר ותפעל נגד ישראל בהינתן פקודה. בקיץ 2018, מעידים גורמי המודיעין בפיקוד הצפון, נראה שינוי במאפייני הפעילות של חיזבאללה הגולן - חיזבאללה החל בהקמת תשתית 'תיק הגולן' שנמצאת כעת בשלבים ראשוניים, ומתבצעת תוך הסתייעות בכוחות נוספים של חיזבאללה השוהים דרך קבע בסוריה ובלבנון, בתשתיות צבא סוריה ובאזרחי רמת הגולן הסורית. "תשתית זו מורכבת משדרת פיקוד ופעילי מטה מחיזבאללה וחוליות שטח סוריות", מסבירים גורמי מודיעין בפיקוד הצפון. "התשתית הראשונית נמצאת בתהליכי בניין כוח ומתרכזת כיום בהיכרות עם מרחב רמת הגולן ומיועדת, בסופו של דבר, להפעיל חוליות המורכבות מפעילים סוריים לטובת ביצוע פיגועים כנגד ישראל", הם אומרים וכך מורכבת התשתית הפיקודית של חיזבאללה ברמת הגולן. בראש הארגון עומד מפקד תשתית 'תיק הגולן' - אבו חסין סאג׳ד. סאג׳ד התגייס לחיזבאללה בשנת 1983 ושירת במספר תפקידי מבצעים בדרום לבנון בתקופת נוכחות צה"ל ברצועת הביטחון, כולל אחראי מרחב לפני מלחמת לבנון השנייה.   בשנת 2006 עבר מטעם חיזבאללה לשרת בעיראק שם שימש כאחראי המבצעים של יחידת עיראק של חיזבאללה. במהלך שירותו בתפקיד, נכלא במרץ 2007 על ידי הכוחות האמריקניים בכלא העיראקי . זאת, לאחר שהוביל את חטיפתם והוצאתם להורג של חמישה חיילים אמריקניים במועצת מחוז כרבלאא׳. ב-16 בנובמבר 2012, עקב דרישות מצד הנהגת חיזבאללה, מו״מ מול ממשלת עיראק ומחסור בעדויות, סאג׳ד שוחרר ושב ללבנון. בקיץ האחרון נשלח מטעם הארגון לסוריה וזאת במטרה להקים את תשתית 'תיק הגולן'.

אוספים מודיעין בחסות מתקנים אזרחיים

"כיום, תשתית 'תיק הגולן' מתמקדת בהיכרות עם מרחב רמת הגולן הסורית ובאיסוף מודיעין על ישראל ובמרחב גדר הגבול", מסבירים גורמי מודיעין בפיקוד הצפון. "במסגרת זאת, בכירי התיק ממסדים יכולות איסוף על ישראל, בדגש על איסוף חזותי ותקשורתי גלוי. פעילי השטח מבצעים תצפיות לעבר ישראל מעמדות ואיתורים צבאיים הנמצאים בקו הגבול. הקרבה של יישובים אלו לישראל, היא שמאפשרת לפעילים לבצע זאת באופן שוטף ובאופן אשר לא חושף את מטרתם האמתית- העברת מידע על שגרת פעילות כוחותינו לידי ארגון חיזבאללה ובכירי תשתית 'תיק הגולן', הם מספרים. על פי המודיעין הקיים בצה״ל האיסוף מתבסס בחלקו על עמדות הקיימות בשטח ושייכות לצבא סוריה. עמדות אלו, מאוישות בשגרה על ידי חיילי צבא סוריה אשר פועלים לצד פעילים מ'מפקדת הדרום' של ארגון חיזבאללה בסוריה. במקביל, מתבצעים סיורים קבועים במרחב הגבול לטובת היכרות עם השטח, ניתוח נתיבי חדירה, אפיון שגרת הפעילות הצה״לית במרחב והצבעה ליעדים קונקרטיים לפעולה. כחלק מהיערכותם, מסתמן כי לפעילי השטח ישנם אמצעי לחימה זמינים נוכח הלחימה הפנימית אשר התנהלה במרחב בשנים האחרונות והסתיימה ביולי 2018. ייתכן, כי הנהגת התשתית תנסה בעתיד לשנע אמצעי לחימה נוספים מלבנון או להסתייע במאגרים הקיימים לחיזבאללה ואיראן בסוריה. [caption id="attachment_337453" align="alignnone" width="728"] פריסת תשתית "תיק הגולן" של חיזבאללה[/caption]  

״אסד צריך להסתכל היוב בחצר הצפונית שלו ולהחליט איך להתנהל בריבונות שלו״

כאמור, גם אסד וגם ולדימיר פוטין מתעוררים הבוקר ומגלים בפעם הראשונה על קיומה של התשתית הזו שפעלה מתחת לאפם. מעבר למכה הקשה שסופג נסראללה סביר להניח שהבוקר הוא יידרש לתת הסברים גם למארח הסורי ונותן החסות הרוסי. פעילות הקבוצות והאישים ממודרת האחת מהשנייה ואף מהאוכלוסייה המקומית. כך, הנהגת 'תיק הגולן' יכולה לפעול בחשאיות במרחב מבלי ליידע את אנשי משטר אסד ואף לקדם מספר פעולות שונות במקביל. בכירי התשתית פעלו לניצול כלל הפלטפורמות והמשאבים הקיימים במרחב בכדי לשמור על חשאיותה.  כך, הם מסווים את הפעילות תחת מסגרות מוכרות של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב (דוגמת מפקדת הדרום של חזבאללה) ותחת צבא סוריה (לרבות פעילים אשר משויכים ארגונית גם לצבא). "ארגון חיזבאללה החל בניסיון ביסוס כוח התנגדות חשאי במרחב רמת הגולן המיועד לפעול למול ישראל בהינתן פקודה", מסכמים גורמי מודיעין בפיקוד הצפון. "מדובר בתשתית ראשונית שאינה מבצעית, המצויה בתהליכי בניין כח . צה"ל עוקב ומנטר את פעילות התשתית באופן הדוק".

[post_title] => 'תיק הגולן': תשתית חיזבאללה ברמה נחשפת [post_excerpt] => שימוש בתשתיות אזרחיות וצבאיות והונאה של כל הכוחות במרחב: כך הקים חיזבאללה חזית משלו ברמת הגולן מתחת לאף של אסד [post_status] => publish [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => %d7%aa%d7%99%d7%a7-%d7%94%d7%92%d7%95%d7%9c%d7%9f-%d7%aa%d7%a9%d7%aa%d7%99%d7%aa-%d7%97%d7%99%d7%96%d7%91%d7%90%d7%9c%d7%9c%d7%94-%d7%91%d7%a8%d7%9e%d7%94-%d7%a0%d7%97%d7%a9%d7%a4%d7%aa [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2020-08-28 11:17:30 [post_modified_gmt] => 2020-08-28 08:17:30 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://www.jbenchimol.com/%d7%aa%d7%99%d7%a7-%d7%94%d7%92%d7%95%d7%9c%d7%9f-%d7%aa%d7%a9%d7%aa%d7%99%d7%aa-%d7%97%d7%99%d7%96%d7%91%d7%90%d7%9c%d7%9c%d7%94-%d7%91%d7%a8%d7%9e%d7%94-%d7%a0%d7%97%d7%a9%d7%a4%d7%aa/ [menu_order] => 0 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw )

'תיק הגולן': תשתית חיזבאללה ברמה נחשפת

שימוש בתשתיות אזרחיות וצבאיות והונאה של כל הכוחות במרחב: כך הקים חיזבאללה חזית משלו ברמת הגולן מתחת לאף של אסד

עוד לא יבשה הדיו מעל אלפי דפי תחקירי מבצע 'מגן צפוני', שהחריב לנסראללה את תשתיות המנהרות בגבול ישראל-לבנון, והבוקר צה״ל חושף את נסיון הקמת תשתיות הטרור של נסראללה ברמת הגולן.

גורמי מודיעין בפיקוד הצפון אומרים, כי נסראללה מידר את הפרויקט ורק מעטים יודעים על המבצע הסודי שנחשף הבוקר, מבצע שצפוי לסכל את נסיונו של נסראללה להקים חזית, בדומה לנסיונות שהובילו סמיר קונטאר וג׳יאהד מורנייה אשר חוסלו, על פי פרסומים זרים, על ידי ישראל. "גם אסד וגם רוסיה מתעוררים הבוקר ומגלים לראשונה את התשתית שנחשפת", אומר גורם מודיעין בפיקוד הצפון.

סמל 'נסור אלזובעה' – הזרוע הצבאית של המפלגה הסורית הלאומית הסוציאליסטית

 

הקמה מחדש של תשתית קונטאר מורניה

במאי 2013, הצהיר לראשונה נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, על פתיחת מרחב רמת הגולן להתנגדות עממית מול ישראל כדי להסית את הקשב ממלחמת האזרחים. בעקבות כך, גורמי הציר החלו להקים ולבסס תשתיות לפעילות חבלנית במרחב רמת הגולן הסורי תחת פיקודם של סמיר קונטאר וג׳יהאד מורנייה. לפי גורמי מודיעין בפיקוד הצפון, באמצעות התשתיות שעל פי גורמים זרים סוכלו, ביצעו אנשי חיזבאללה במהלך השנים 2013-2015 מספר פיגועים על הגבול שכללו ירי רקטות ופצצות מרגמה, הנחת מטענים ועוד.

גורמי המודיעין בפיקוד הצפון חושפים היום כי חיזבאללה שימר את נוכחותו בסוריה לטובת סיוע למשטר אסד בלחימה נגד המורדים, אולם כשאיבד עם תום המלחמה את הלגיטימציה להישארותו הגלויה במרחב, החל מאחורי גבם של הרוסים ואסד להקים תשתית חדשה מול ישראל.

 

הנהגת הציר השיעי החליטה לנסות ולבסס מחדש יחידה חשאית אשר תהיה בעלת מוכנות מבצעית גבוהה יותר מבעבר ותפעל נגד ישראל בהינתן פקודה. בקיץ 2018, מעידים גורמי המודיעין בפיקוד הצפון, נראה שינוי במאפייני הפעילות של חיזבאללה הגולן – חיזבאללה החל בהקמת תשתית 'תיק הגולן' שנמצאת כעת בשלבים ראשוניים, ומתבצעת תוך הסתייעות בכוחות נוספים של חיזבאללה השוהים דרך קבע בסוריה ובלבנון, בתשתיות צבא סוריה ובאזרחי רמת הגולן הסורית.

"תשתית זו מורכבת משדרת פיקוד ופעילי מטה מחיזבאללה וחוליות שטח סוריות", מסבירים גורמי מודיעין בפיקוד הצפון. "התשתית הראשונית נמצאת בתהליכי בניין כוח ומתרכזת כיום בהיכרות עם מרחב רמת הגולן ומיועדת, בסופו של דבר, להפעיל חוליות המורכבות מפעילים סוריים לטובת ביצוע פיגועים כנגד ישראל", הם אומרים

וכך מורכבת התשתית הפיקודית של חיזבאללה ברמת הגולן. בראש הארגון עומד מפקד תשתית 'תיק הגולן' – אבו חסין סאג׳ד. סאג׳ד התגייס לחיזבאללה בשנת 1983 ושירת במספר תפקידי מבצעים בדרום לבנון בתקופת נוכחות צה"ל ברצועת הביטחון, כולל אחראי מרחב לפני מלחמת לבנון השנייה.

 

בשנת 2006 עבר מטעם חיזבאללה לשרת בעיראק שם שימש כאחראי המבצעים של יחידת עיראק של חיזבאללה. במהלך שירותו בתפקיד, נכלא במרץ 2007 על ידי הכוחות האמריקניים בכלא העיראקי . זאת, לאחר שהוביל את חטיפתם והוצאתם להורג של חמישה חיילים אמריקניים במועצת מחוז כרבלאא׳.

ב-16 בנובמבר 2012, עקב דרישות מצד הנהגת חיזבאללה, מו״מ מול ממשלת עיראק ומחסור בעדויות, סאג׳ד שוחרר ושב ללבנון. בקיץ האחרון נשלח מטעם הארגון לסוריה וזאת במטרה להקים את תשתית 'תיק הגולן'.

אוספים מודיעין בחסות מתקנים אזרחיים

"כיום, תשתית 'תיק הגולן' מתמקדת בהיכרות עם מרחב רמת הגולן הסורית ובאיסוף מודיעין על ישראל ובמרחב גדר הגבול", מסבירים גורמי מודיעין בפיקוד הצפון. "במסגרת זאת, בכירי התיק ממסדים יכולות איסוף על ישראל, בדגש על איסוף חזותי ותקשורתי גלוי. פעילי השטח מבצעים תצפיות לעבר ישראל מעמדות ואיתורים צבאיים הנמצאים בקו הגבול.

הקרבה של יישובים אלו לישראל, היא שמאפשרת לפעילים לבצע זאת באופן שוטף ובאופן אשר לא חושף את מטרתם האמתית- העברת מידע על שגרת פעילות כוחותינו לידי ארגון חיזבאללה ובכירי תשתית 'תיק הגולן', הם מספרים.

על פי המודיעין הקיים בצה״ל האיסוף מתבסס בחלקו על עמדות הקיימות בשטח ושייכות לצבא סוריה. עמדות אלו, מאוישות בשגרה על ידי חיילי צבא סוריה אשר פועלים לצד פעילים מ'מפקדת הדרום' של ארגון חיזבאללה בסוריה. במקביל, מתבצעים סיורים קבועים במרחב הגבול לטובת היכרות עם השטח, ניתוח נתיבי חדירה, אפיון שגרת הפעילות הצה״לית במרחב והצבעה ליעדים קונקרטיים לפעולה.

כחלק מהיערכותם, מסתמן כי לפעילי השטח ישנם אמצעי לחימה זמינים נוכח הלחימה הפנימית אשר התנהלה במרחב בשנים האחרונות והסתיימה ביולי 2018. ייתכן, כי הנהגת התשתית תנסה בעתיד לשנע אמצעי לחימה נוספים מלבנון או להסתייע במאגרים הקיימים לחיזבאללה ואיראן בסוריה.

פריסת תשתית "תיק הגולן" של חיזבאללה

 

״אסד צריך להסתכל היוב בחצר הצפונית שלו ולהחליט איך להתנהל בריבונות שלו״

כאמור, גם אסד וגם ולדימיר פוטין מתעוררים הבוקר ומגלים בפעם הראשונה על קיומה של התשתית הזו שפעלה מתחת לאפם. מעבר למכה הקשה שסופג נסראללה סביר להניח שהבוקר הוא יידרש לתת הסברים גם למארח הסורי ונותן החסות הרוסי. פעילות הקבוצות והאישים ממודרת האחת מהשנייה ואף מהאוכלוסייה המקומית.

כך, הנהגת 'תיק הגולן' יכולה לפעול בחשאיות במרחב מבלי ליידע את אנשי משטר אסד ואף לקדם מספר פעולות שונות במקביל. בכירי התשתית פעלו לניצול כלל הפלטפורמות והמשאבים הקיימים במרחב בכדי לשמור על חשאיותה.  כך, הם מסווים את הפעילות תחת מסגרות מוכרות של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב (דוגמת מפקדת הדרום של חזבאללה) ותחת צבא סוריה (לרבות פעילים אשר משויכים ארגונית גם לצבא).

"ארגון חיזבאללה החל בניסיון ביסוס כוח התנגדות חשאי במרחב רמת הגולן המיועד לפעול למול ישראל בהינתן פקודה", מסכמים גורמי מודיעין בפיקוד הצפון. "מדובר בתשתית ראשונית שאינה מבצעית, המצויה בתהליכי בניין כח . צה"ל עוקב ומנטר את פעילות התשתית באופן הדוק".

ערוץ 20
זה מה שאתם צריכים לעשות לפני שאתם רוכשים בית
ערוץ 20
למה לא כדאי לעשות דיאטה?
ערוץ 20
שיתוף פעולה היסטורי בין הבורסה ליהלומים לחברות באמירויות
נתפסו המחבלים
ערוץ 20
מדברים עם עדן הראל | 20.10.2020 | התכנית המלאה
ערוץ 20
לילה טוב מאד | 20.10.2020 | התכנית המלאה
בנימין נתניהו, אבו מאזן
ערוץ 20
שרה נתניהו בראיון מיוחד לערוץ 20
ח"כ תמר זנברג. פלאש 90
ערוץ 20
ח"כ אבוטבול דורש הסדרה לחיילי המילואים החרדים
ערוץ 20
ח"כ אסנת מארק: "סמוטריץ' מנסה לטרלל את הקואליציה"
It is not Android