4:14 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "תיקון היסטורי": קליניקות משפטיות שייצגו מחבלים ייבדקו

"תיקון היסטורי": קליניקות משפטיות שייצגו מחבלים ייבדקו

ועדה בינלאומית קבעה כי "נחוצה שקיפות בבחירת תכני העסק", לאור דו"ח לפיו הקליניקה בחיפה עוסקת בעיקר בייצוג מחבלים. מנכ"ל 'אם תרצו': "מדובר בתופעה רחבה"

האם הקליניקות המשפטיות באוניברסיטאות יפסיקו לייצג מחבלים? את הסוגיה הזו תבחן המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) שפתחה בהליך בדיקת עיסוקן של הקליניקות, בעקבות דו"ח של "אם תרצו" על פעילות הקליניקה באוני' חיפה.

מתוך 'הפטריוטים' היום (ה')

על פי הדו"ח, כ-80% מעיסוקן של הקליניקות הללו הוא בייצוג מחבלים. המל"ג ושר החינוך דאז שי פירון זימנו ועדת בדיקה בינלאומית, שהגישה לאחרונה את מסקנותיה וקבעה כי "נחוצה שקיפות בהליך הבחירה של נושאי העיסוק, במיוחד כאשר אלה נקבעים על ידי בעלי עניין חיצוניים למוסדות". בעקבות ההמלצות החליטה המועצה לפתוח בהליך בדיקה משלה. ועדת הבדיקה הבינלאומית שהגישה את מסקנותיה למל"ג קבעה כי "רצוי לבסס את מערכי הקליניקות על תקציבי המוסדות יותר מאשר על מענקים מגורמי חוץ; יש מקום לשפר את תנאי ההעסקה ודרג ההעסקה של סגל הקליניקות".

מחבלים חוגגים בחסות הקליניקה הישראלית. צילום: פלאש 90
מחבלים חוגגים בחסות הקליניקה הישראלית. צילום: פלאש 90

עוד נקבע כי "יש להגביר את שיתוף הפעולה בין הפעילות הקלינית לבין כלל סגל המוסדות ומרכזי המחקר שלהם". בישיבת מליאת המועצה לפני כמה שבועות נאמר כי "לאור המלצות הוועדה הבינלאומית המל"ג נמצאת בתהליך בדיקה של נושא הקליניקות, תוך התייחסות להערות אלה".

"תיקון היסטורי"

הפרשה החלה לפני כשנתיים, אז חשפה תנועת "אם תרצו" את בעיית הפוליטיזציה החמורה בקליניקה לזכויות האסיר באוניברסיטת חיפה ואת מעורבותו של ארגון "עדאלה" בקליניקה. הדו"ח הראה כיצד הקליניקה בחרה להתמקד דווקא בהגנה משפטית על מחבלים שרצחו יהודים ולא בדאגה ל-13 אלף אסירים הכלואים בבתי הכלא בארץ שיכלו לקבל עזרה משפטית.

הקליניקות בישראל מורכבות מסטודנטים שרוצים לצבור ניסיון בעולם עריכת הדין. הן מציעות סיוע משפטי בחינם עבור אוכלוסיות מיוחדות הנזקקות לכך. הקליניקה באוניברסיטת חיפה, כך על פי הדו"ח, מסייעת בעיקר לאסירים ביטחוניים.

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג התייחס להחלטת המל"ג שהתקבלה ואמר כי: "בדיונים רבים הוכחנו כי הבעיה לא מתחילה או נגמרת במקרים בודדים, אלא מדובר בתופעה רחבת היקף. תנועת "אם תרצו" דרשה חשיפה ושקיפות מלאה של מממני הקליניקות החיצוניים ושל הארגונים הפועלים בהן בכדי להגן על האקדמיה מפני אינטרסים זרים."

אוניברסיטת חיפה

לדברי פלג: "עצם הקמת ועדת הבדיקה הבינלאומית שהוקמה בזמנו ע"י השר פירון חיזקה מאד את טענותינו. מסקנותיה של הוועדה אשר אימצה כמעט לחלוטין את כל דרישתנו, הוכיחו מעל כל צל של ספק עד כמה הבעיה עמוקה ותובעת פיתרון. כעת נותר רק לקוות שהמסקנות אכן ימומשו, ויובילו להרחקת הגורמים הזרים מן האקדמיה. מסקנות הוועדה מהוות תיקון היסטורי שיעזור למנוע מארגונים הפועלים מבפנים נגד ישראל במימון ממשלתי זר, לבצע אינדוקטרינציה אנטי ציונית לסטודנטים תוך ניצולם לטובת אינטרסים פוליטיים זרים. על הקליניקות המשפטיות לפעול לרווחת אזרחי ישראל ולא לרווחת הקוראים למחיקת המדינה. בסופו של יום- כנראה שעוד יש פרופסורים בירושלים."

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב