צבע פתח במבצע , יחד עם מליציות שיעיות, במטרה למנוע את , לה אמר העם הכורדי ‘כן’ במשאל העם לפני שלושה שבועות. על פי התקשורת המקומית, כוחות הצבא העיראקי פתחו במהלך הלילה (ב’) בפעולה נרחבת סביב העיר הכורדית  והשתלטו על מספר צבאיות באזור, כמו גם על הבסיס הצבאי ‘K1′ ונמל התעופה של העיר. בצד הכורדי מדווחים כי כוחותיהם – ה’פשמרגה’ – הרגו 11 לוחמים של המיליציה השיעית-איראנית ח’שד א-שעבי בעיר טוז חורמטו, מדרום לכירכוכ והשמידו חמישה כלי רכב שלהם. הדיווח הוכחש בעיראק, שם נטען כי הסכימו להעביר לידי הצבא את השליטה על מתקני הנפט והגז “” משמעותית, מלבד עימותים קלים. רשת “רודאו” הכורדית דיווחה כי לוחמי ה’פשמרגה’ נסוגו מעמדות שמדרום לכירכוכ.
כירכוכ, לפני זמן קצר. צילום: עלי אל מוהאנה

משרד ההגנה האמריקאי שיגר מסר הקורא לשני הצדדים “להימנע מנטילת צעדים שיסלימו את העימות ויפריעו למלחמה נגד ארגון המדינה האסלאמית”, זאת כאשר ארה”ב מתפקדת כבעלת ברית של שני הצדדים.

כזכור, בסוף החודש שעבר הצביעו 88% ‘כן’ להכרזת עצמאות החבל הכורדי בצפון עיראק במסגרת משאל העם. הנשיא הכורדי, מסעוד בראזני, אמר בנאומו לאחר היוודע תוצאות המשאל, כי חבל כורדיסטאן נכנס לשלב חדש וכי הכורדים יתגברו על כל מכשול. אולם מאז נראה כי המכשולים רק מתגברים. זה החל באיום מצד עיראק באולטימטום בן 72 שעות, לפיו על הכורדים למסור את השליטה במעברי הגבול או שאלו ייסגרו. בראזני השיב על כך כי על העיראקים לחדול מהאיומים ולכבד את תוצאות משאל העם לו הצביעו מיליוני בני אדם.

כירכוכ, לפני זמן קצר. צילום: עלי אל מוהאנה
כירכוכ, לפני זמן קצר. צילום: עלי אל מוהאנה

 

בשבוע שלאחר משאל העם, נועד נשיא טורקיה רג’יפ טאיפ ארדואן עם המנהיג הרוחני באיראן, האייתוללה עלי חמינאי, והשניים הודיעו כי לא יאפשרו את הקמת “ישראל השנייה” – הקמת מדינה כורדית עצמאית בחבל כורדיסטאן. ארדואן איים בהטלת סנקציות ואמר כי “הטיסות לצפון עיראק כבר הושעו. המרחב האווירי והגבול ייסגרו אף הם בקרוב”. לדבריו של חמינאי, “ההצבעה של המיעוט הכורדי היא מעשה בגידה כלפי האזור כולו. גם בגדד צריכה לקבל החלטות רציניות, צעדים מהירים ונחושים”.

המיעוט הכורדי, בן כ-30 מליון בני אדם, נלחם על עצמאותו כבר מאה שנים. המעצמות הקולוניאליסטיות שהבטיחו להקים לו מדינה במזרח התיכון חילקו לאחר מלחמת העולם השניה את השטחים המיועדים בין סוריה, איראן, טורקיה ועיראק.

לוחמים כורדים מ-YPG. יקבלו תגבורת נשק משמעותית REUTERS/Rodi Said - RTS14IHQ
לוחמים מ-YPG. יקבלו תגבורת נשק משמעותית REUTERS/Rodi Said – RTS14IHQ
כורדים מניפים דגל ישראל בהפגנת תמיכה במשאל העם. צילום: רויטרס
מלחמת השחרור של כורדיסטאן? כורדים מניפים דגל ישראל בהפגנת תמיכה במשאל העם. צילום: רויטרס

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.