[בסרטון: עימותים בין חילונים וחרדים בערד, צילום: אוריאל גור-דוד, רדיו דרום]

צמיגים בוערים, עימותים והתקהלות המונית: עם צאת השבת הפך רחוב גלעד בערד לזירת קרב בין חילונים וחרדים, זאת לאחר שחילוני תלה שלט המבקר את אדמו"ר החסידות גור, רבי יצחק מאיר אלתר ואת שר הבריאות יעקב ליצמן. בשלט נכתב: "לכלכתם! ערד לא למכירה". בתגובה לכך, על פי החשד, חסידי גור יידו צמיגים בוערים לעבר ביתו של תולה השלט, מה שהוביל לעימותים המוניים.

הצמיגים שיודו לעבר ביתו של תולה השלט. צילום: מדברים תקשורת
הצמיגים שיודו לעבר ביתו של תולה השלט. צילום: מדברים תקשורת

מאות חילונים המתגוררים בעיר הדרומית מפגינים נגד מה שהם מגדירים כהתחרדות העיר. ישנם דיווחים לפיהם העימותים הידרדרו לאלימות פיזית, כשגם מאות חרדםי התקהלו במקום, כשכוחות המשטרה עושים ככל שביכולתם להפריד בין הניצים.

באתר YNET, צוטט מי שטוען כי תלה את השלט ואמר: "זרקו על אשתי צמיגים בוערים. כיבינו את הצמיגים ואז הם התחילו לבוא בהמוניהם. אני בכוונה לא מתערב ויושב בבית. תלינו את השלט כי בערד גם תולים שלטים נגד ראש העיר אז תלינו אותו שלט הפוך וכשהם יורידו את השלטים גם אנחנו נוריד". לדבריו, המציתים טרם נתפסו ורק לקחו מהם עדות.

השלט נגד אלתר וליצמן שנתלה בערד. צילום: מדברים תקשורת
השלט נגד אלתר וליצמן שנתלה בערד. צילום: מדברים תקשורת

משני הצדדים יש טענות קשות על התנהלות שכניהם. חסידי גור טוענים כי החילונים, בשיתוף עם ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו ממפלגת 'יש עתיד' פועלים כדי להצר צעדיהם בעירייה ולסכל העברות תקציבים לקהילה החרדית. מנגד, החילונים חוששים מהשתלטות של החסידים על מבני ציבור, ובעיקר, משינוי צביון העיר.

הסכסוך המקומי הפך להתנגחות בין לפיד וליצמן

ראש העיר ערד, עו"ד ניסן בן חמו, הגיע למקום העימותים ואמר כי "שוב פעם הבריונות של חסידות גור חוצה כל גבול. הם הגיעו לבית של תושבת העיר שתלתה שלט, כפי שעשו חסידי גור שתלו שלטים פוליטיים. הם התקהלו והחלו לתקוף כוחות משטרה ותושבים. זו חציית קו אדום. אלה פניה של החסידות. צריך לעצור את הטירוף הזה. לא ייתכן שמיעוט בעיר תכתיב את סדר היום שלה. זה לא הגיוני. אנחנו פשוט המומים ממה שקרה".

כוחות המשטרה מפרידים בין המחנות בערד. צילום: מדברים תקשורת
כוחות המשטרה מפרידים בין המחנות בערד. צילום: מדברים תקשורת

יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד הביע תמיכה בנציגו המקומי וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "עומד מאחורי ראש עיריית ערד ניסן בן חמו והתושבים. הביריונות לא תנצח. המשטרה צריכה לטפל ביד קשה באלימות של החרדים הקיצונים".

שר הבריאות יעקב ליצמן, שכאמור תמונתו ושמו צוינו בשלט הפיץ הודעה לתקשורת בה תקף את יו"ר יש עתיד: "בצעד חסר אחריות, בוחר ח"כ לפיד להלעיט את הרוחות בערד, להצטרף להסתה הפרועה ונותן רוח גבית לאלימות נגד תושביה החרדים של ערד – שסובלים מהתנהגות קיצונית ופוגענית של ראש העיר נציג יש עתיד. על המשטרה להתעשת מיידית ולעצור את ההסתה המשתוללת בערד נגד החרדים לפני שיהיה מאוחר מדי".