דיון ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בנושא קצבאות הנכים היום (ג') פוצץ לאחר שאחד מפעילי הנכים קרא לעבר נכה שהעידה כי היא בעד המתווה: "תעמדי בצומת". יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף וח"כ אילן גילאון דרשו להוציאו מהאולם, מה שגרר התנגדות של מספר פעילי הנכים, אשר כללה מכות ואף ניסיון דקירה של פעיל ע"י פעיל אחר, חבר בארגון נכים, באמצעות עט. סדרני משמר הכנסת, שנפגעו גם הם מהאלימות, השתלטו לבסוף על המהומה, ולאחר מכן התוקף הוצא מהדיון. בנוסף, אנשי משמר הכנסת דיווחו כי אדם נוסף באולם הדיונים ניסה לתקוף אדם משתתף אחר באמצעות בקבוק זכוכית שהחזיק בידו.

יו"ר הוועדה הודיע כי הישיבה הסתיימה וכי ישקול את קיום הישיבות הבאות ללא השתתפות חלק מהפעילים. "נמשיך לעשות טוב", אמר בתום הישיבה. חלק מהפעילים הכריזו: "נחזור לחסום כבישים כבר היום".

דיון ועדת העבודה והרווחה היום (ג'). צילום: מצלמות הכנסת
דיון ועדת העבודה והרווחה היום (ג'). צילום: מצלמות הכנסת

 

גם טרם פיצוץ הדיון, הוא לא התנהל על מי מנוחות. ח"כ אלי אלאלוף ושר הרווחה חיים כץ החליטו לנטוש את אולם הוועדה באמצע הדיון לאחר שאחד מפעילי הנכים צעק לעבר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) "תסתום את הפה" וסירב לצאת מהדיון לבקשת היו"ר. מספר דקות לאחר מכן התחדש הדיון עם חזרתו של השר כץ שקבע: "אנחנו לא נוציא מפה שכר מינימום. במסגרת היכולות שלנו, נביא הצעת חוק פחות טובה שתכסה את כל האוכלוסיות".

"כיום, על הצעת החוק שהוגשה על ידי השר יש ויכוחים תקציביים גדולים, ואם הם יסתיימו – זה יהיה בעוד שנתיים", הבהיר יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן. "לכן ביקשתי שהחוק של ח"כ גילאון יידון. נעשה תיקונים בהתאם למתווה. עד השבוע השלישי של דצמבר החוק הזה יעבור, על מנת שבחודש ינואר אנשים יקבלו את הפעימה הראשונה. אני לא יכול להמתין יותר לממשלה".

קודם לכן התפרצו פעילים לעבר חברי הכנסת ויו"ר ההסתדרות: "מכרתם אותנו, לא נסכים לפעימות".

דיון ועדת העבודה והרווחה היום (ג'). צילום: מצלמות הכנסת

"אני מזועזע מהאירוע החמור שאירע עתה בוועדת העבודה והרווחה בכנסת", אמר בתגובה יו"ר הנכסת יולי (יואל) אדלשטיין (הליכוד). "הכנסת זה מקום לדיון ו-ויכוח, אבל אף פעם לא מקום לאלימות. עם כל ההבנה לחשיבות המאבק של הנכים, שהוא מאוד אמוציונלי, כמו גם למאבקים אחרים – לאף אחד אסור להשתמש באלימות, ואני קורא גם לכל מנהיגי המאבק להוקיע מתוכם את אלה שנוהגים כך".

"אם יש משהו שמחרב את קידום הזכויות זה הפילוג בינינו"

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) ניסתה לאחות את הקרעים ואמרה כי "הדברים שאמרו חלק מהפעילים מזעזעים. אם יש משהו שמחרב את קידום הזכויות זה הפילוג בינינו. תפסיקו עם זה. המטרה היא משותפת".

ההחלטה נדחתה. יו"ר הועדה ח"כ אלהרר, צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
המטרה משותפת.ח"כ אלהרר, צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"מה שקרה היום בוועדת העבודה והרווחה זאת פשוט בושה. אני כבר יותר מ-10 שנים בפוליטיקה ומעולם לא ראיתי כזאת אלימות", אמר בתגובה ח"כ סגנית יו"ר הכנסת ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו). "מכות, צעקות וקללות שלא מכבדות אף אחד מנציגי הנכים. אנחנו עומדים לפני צעד מדהים שיעלה את קצבאות הנכים. נכון, זה לא מושלם ויש עוד צעדים שצריך לעשות. אבל מדובר כאן ב4.3 מיליארד ₪ להעלאת קצבאות הנכים. חבל שבגלל כמה אנשים בודדים, המתווה הזה לא יקודם. טוב עשה ח"כ אלי אללוף עצר את הדיון. יש דברים שאסור לעבור עליהם לסדר היום".

גילאון: "מרכין ראש ומוכן להגיע לפשרה"

ח"כ אילן גילאון, שיזם את הצעת החוק להעלאת קצבאות הנכות הסביר במהלך הדיון מדוע הסכים להגיע לפרשה בסוגייה. "אני נשבע שלא אשקוט יום עד שהחוק שלי להעלאת הקצבה לגובה שכר המינימום יתקבל ככתבו וכלשונו. מדוע אני בעד הפשרה שהגענו אליה יחד עם ההסתדרות? אני מבין באיזה מציאות פוליטית אני נמצא – הבחירות מתקרבות וזה המקסימום שניתן להגיע אליו בעת הזאת".

חברי הכנסת של מרצ תמר זנדברג ואילן גילאון ויו"ר המפלגה זהבה גלאון. צילום: פלאש 90
מרכין ראש. ח"כ גילאון. צילום: פלאש 90

 

גילאון הוסיף ואמר: "לא אקח צ'אנס רק בגלל האגו שלי. אני רוצה ציפור אחת ביד. נפגשתי עם ראש הממשלה ושר האוצר ואמרתי להם שאני לא צריך קרדיט, הצעתי להם שייקחו את החוק ושיקדמו אותו בעצמם. לא היינו צריכים פרופסורים לצורך כך. בסוף ישבנו אני ויו"ר הקואליציה עם מחשב והתפשרנו. אני רוצה להתחיל לראות בינואר כסף זורם לתוך חשבונות הבנק של הזכאים".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) מצידו איים כי "הממשלה לא תחזיק מעמד אם ב-1 בינואר הקצבאות לא יעלו" ואמר כי "אי אפשר לחכות עוד. לא נחכה להצעה הממשלתית, אך אם לא יתקיימו הדיונים בדרך ארץ, לא יהיה חוק".

 
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20