ירושלים. מאז ולתמיד: היום -ג' חנוכה – לפני 101 שנה, ירד הגנרל הבריטי אדמונד אלנבי מסוסו ונכנס ברגל לירושלים דרך שער יפו. כיבוש ירושלים בידי הבריטים היה אחד מרגעי השיא במלחמת העולם הראשונה. יומיים קודם לכן, לאחר 400 שנות שלטון טורקי, הצבא העותמ'אני נכנע ללא קרב.

הכניסה של אלנבי וצבאו לירושלים תועדה בסרטון היסטורי (הסרטון מלווה בכתוביות בעברית ומופיעות בו דמויות היסטוריות מרכזיות), כשברקע מתנגן השיר 'ירושלים', שנכתב במקור כפואמה ע"י וויליאם בלייק ב-1804, והולחן בידי הוברט פארי ב-1916, כביטוי לשאיפה להקמת ירושלים שנייה באנגליה.

 

מספרים כי כאשר המלך ג'ורג' החמישי האזין בפעם הראשונה לגרסה התזמורתית לשיר 'ירושלים', הוא הודיע כי הוא מעדיף אותו על פני "אלוהים נצור את המלך" – שהוגדר עד אז כהמנון הרשמי של הממלכה המאוחדת.

במהלך מלחמת העולם השניה, כשבבריטניה תרו אחר המנון חדש ומעודד, השיר "ירושלים" אומץ בחום.

מאז, זכה השיר לביצועים רבים והוקלט במגוון סגנונות מוזיקליים. הוא הושר על ידי הקהל במהלך חתונתם של הנסיך ויליאם וקתרין מידלטון בשנת 2011, ושנה מאוחר יותר, ב-2012, ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון הציע לאמץ אותו כהמנון של נבחרת אנגליה בכדורגל ובענפי ספורט אחרים, מכיוון שלאנגליה (בניגוד לממלכה המאוחדת) אין המנון ייחודי משלה.

לינור בר-אל

לינור בר-אל