ב"מצעד הבושה". צילום: פייסבוק, WK.News

כוחות הביטחון העיראקיים ששחררו בשבוע שעבר את , העיר הגדולה ביותר שכבש בארצם, הופתעו למצוא בהריסות אחד הבתים במערב העיר את לינדה ונצל, תלמידת תיכון בת 16 מגרמניה שברחה בדיוק לפני שנה מהבית – והצטרפה לדאעש. בסרטון ובו נראית ונצל כשהיא נגררת על ידי חיילים עירקים כשהיא פצועה ומלוכלכת וצועקת לעבר כלא מאולתר בעוד שהחיילים סביבה צוהלים. על פי דיווחים ונצל עצורה כרגע לצורכי חקירה, ועלולה להיות נידונה למוות בגין היותה חברה בדאעש.

גרמניה מנהלת בימים אלו משא ומתן מול הרשויות בעיראק על מנת להחזיר את ונצל למדינה, שם היא צפויה לעמוד לדין באשמת השתייכות ותמיכה בארגון . לפי שעה לא ברור בדיוק איזה תפקיד לקחה בארגון אך במידה ולחמה או הרגה בשליחותו היא צפויה לעונש מאסר ארוך.

לינדה ונצל, גרמנייה בת 16 שהצטרפה לדאעש ברגע תפיסתה במוסול
ונצל ברגע תפיסתה במוסול

על פי דיווח בעיתונות הגרמנית ונצל וארבע נשים נוספות איתן היא נמצאה היו חברות ב"משטרת המוסר" של דאעש האחראית על כך שנשים תחת מרות הארגון יצייתו לחוקי הלבוש המחמירים שלו. נשים אשר לא הסכימו לציית לחוקים, זכו להלקאות או לעונשים פיזיים חמורים יותר, אך לא ברור האם וונצל עצמה לקחת חלק בפעילות אלימה.

בחודש שעבר דווח כי כאשר נמצאה בין חורבות מוסול נמצאה בידיה גם תינוק, חייל עירקי שצוטט ב'דיילי מייל', אמר כי אין ודאות כי מדובר בבנה, וכי היא לא משתפת פעולה עם חוקריה. בעבר דווח כי ונצל נישאה בעיראק ללוחם דאעש ממוצא צ'צ'ני.

לינדה ונצל, גרמנייה בת 16 שהצטרפה לדאעש ברגע תפיסתה במוסול
ילדה בודדה ומסוגרת, ונצל לאחר תפיסתה. צילום מסך

"נכנסנו לבית ההרוס אחרי שהוא הופצץ", סיפר חייל עיראקי לעיתון הגרמני "בילד". שם שמענו מישהי זועקת לעזרה. זאת הייתה הילדה. היא הייתה לבדה, פצועה בידה השמאלית ובחזה. היא שכבה על הרצפה". איתה היו בבית חברות משטרת הנשים של דאעש, ועל חלקן היו חגורות נפץ.

ונצל כשהיא נגררת על ידי החיילים העירקים. צילום מסך
ונצל כשהיא נגררת על ידי החיילים העיראקים. צילום מסך
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.