אפקט אלאור אזריה? לידי אתר ערוץ 20 הגיע תיעוד מטריד, בו נראים חיילים חוששים להגיב בירי הרתעתי לעבר מחבלים פלסטינים שיידו לעברם אבנים. האירוע קרה בתחילת השבוע סמוך לנבי סלאח, מוקד ידוע של התפרעויות. מאחת הגבעות השליכו כמה צעירים פלסטיניים אבנים לעבר חיילי צה"ל. החיילים, במקום לחתור למגע, העדיפו לסגת מהמקום ולהתרחק מהמתפרעים.

אחד הלוחמים סינן בזעם: "אני עוד שבוע משתחרר. לא שווה ללכת על זה לכלא", ובכך סיפק הצצה למה שחולף בראשם של החיילים המוצבים שם. אין זה סוד שמאז פרשת אלאור אזריה, שהורשע בהריגה, יש לא מעט לוחמים שמעדיפים להימנע מחתירה למגע ובמקרים מסויימים גם "להקטין ראש".

את הסרטון צילם צבי סוכות, מנכ"ל 'עוצמה יהודית', במסגרת פרויקט לתיעוד פעילות של פלסטינים נגד יהודים, שלצורכו גייסו כספים לרכישת מצלמות בהשראת ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם'. לדברי סוכות, "שום לקח לא נלמד מפרשת תמימי. כמעט בכל יום יוצאים נערים מנבי סאלח ומשפילים ותוקפים את חיילי צה"ל וידיהם כבולות. ליברמן מסתפק במעצר ראווה אחד כשבשטח הכל אותו דבר".

"שום לקח לא נלמד מפרשת תמימי". בנות משפחת תמימי תוקפות את הלוחמים בנבי סלאח

 

ברוך מרזל, מראשי 'עוצמה יהודית' אמר בתגובה כי "חיילי צהל נתונים במציאות הזויה, מאז פרשת אלאור אזריה חיילנו חוששים לפעול ועוד יותר חוששים מחוסר הגיבוי של המערכת". מרזל מתח ביקורת גם על שר הביטחון בנושא ואמר כי "במשמרת של ליברמן מתגלה שעולם כמנהגו נוהג והוא לא דוחף את חיילנו לפעול נגד התוקפים אותם אלא ההפך".

"חיילי צה"ל משותקים ואת התסכול ניתן לחוש היטב בשטח. מי שלא מנחה את החיילים לירות כאשר זורקים עליהם אבנים מזמין את הפיגוע הבא", אמר על כך עו"ד איתמר בן גביר.

מצה"ל לא התקבלה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20