המראות האלה חוזרים בכל יום שישי כבר יותר מעשור. תושבי הכפרים נבי סאלח, בילעין, נעלין וקדום מפגינים באלימות נגד חיילי צה"ל – ולצידם פעילי השמאל הקיצוני – "אנרכיסטים נגד גדרות". "במשך השבוע אין שם חיכוך בין התושבים לכפר, חלקם עובדים ביושב. רק ביום שישי מתסיסים את האווירה ונוצרות תופעות כמו עאהד תמימי", מספרים בארגון "עד כאן".

יום שישי בצהריים סמוך לנווה צוף חלמיש, כוחות צה"ל ערוכים בשטח ליד המעיין של היישוב. לצידם נמצא לירן ברוך. לפני כעשור כשהיה חייל בשרות סדיר איבד עינו במהלך הפרות סדר. "אוטובסים של אנרכיסטים היו מגיעים באוטובסים מחממים אווירה ואחרי שמסיימים עבודה כל הפורעים היו מגיעים אלינו. אני מעריך שאם לא היו מגיעים לא הייתי מאבד ראיה בעין שמאל".

ארגון "עד כאן" עוקב כבר שנים אחר פעילות אנרכיסטים בהתפרעיות נגד חיילי צה"ל. "התהליך פשוט – משלמים לזורקי האבנים, החיילים מגיבים ופה נכנסות מצלמות לתמונה, עוד באותו יום התמונות מופצות בכל העולם".

תושבי הכפר נבי סאלח הצליחו להפיל רחפן של "עד כאן" במהלך משימת תיעוד של פעילי הארגון.  ב"עד כאן" לא הסתפקו רק בצילומי רחפנים ובמצלמות גלויות. הם הפעילו פעילים מושתלים שתיעדו את האנרכיסטים.

באחד התיעודים נראה אילן שליף, רכז הכפר בליעין מטעם האנרכיסטים, מעביר כסף לווג'יד ראש הוועדה העממית בבילעין – כדי שידאג להביא להפגנות מתפרעים מהכפר. "כמה פעמים פנינו לשר הביטחון ולאלוף פיקוד מרכז שימנעו זאת ועכשיו התחלנו עצומה שדורשת משר הביטחון שיתן להם להם צווי הרחקה קבועים. מפתיע שלא עשו זאת עד עכשיו", מספרים בארגון.

לאחרונה הגישו הפעילים קובלנה פלילית נגד האנריכסטים. כעת הם מקווים שהם יקבלו גם צווי הרחקה ובכך ימנעו את ההתסה הפרועה כנגד חיילי צה"ל במציאות השבירירית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא