כך נראית התקיפה האמריקאית באפגניסטן מהאוויר: הצבא האמריקאי פרסם 30 שניות בהן נראית הטלת הפצצה , , על מתחם מנהרות של באפגניסטן. בסרטון נראה שובל הטיל נוחת במקום ולאחר מכן פטריית עשן ענקית.

 

רגע הפגיעה בבסיס המנהרות של דאעש באפגניסטן

משרד ההגנה האפגני הודיע הבוקר (ו’) כי לפחות 36 מחבלים מארגון הטרור דאעש נהרגו במתקפת “אם כל הפצצות” שהטיל צבא ארה”ב על מתחם מנהרות של מחבלי דאעש במחוז ננגרהר, סמוך לגבול עם פקיסטן. הפצצה שהוטלה באזור כפרי בעמק מומנד, פגעה במערך הנשק של הארגון והשמידה מספר רב של מנהרות תת קרקעיות עמוקות של ארגון הטרור. אף אזרח לא נפגע בתקיפה, כך עפ”י ההודעה.

אם כל הפצצות. ה"מואב" בניסוי שנערך בפלורידה ב-2003. צילום: רויטרס
אם כל הפצצות. ה”” בניסוי שנערך בפלורידה ב-2003. צילום: רויטרס

כזכור, אמש (ה’) בסביבות השעה 16:30 (שעון ישראל) הנחית חיל האוויר האמריקאי את הפצצה הקונבנציונלית הגדולה ביותר שקיימת במאגר שלו על מתחם מנהרות השייך לדאעש במזרח . מדובר בפעם  הראשונה אי פעם שהפצצה מסוג “מואב” (GBU-43), המכונה “אם כל הפצצות” הוטלה במסגרת מבצעית, ולא אימונית.

את פצצת ה”מואב” השוקלת מעל 11 טון ניתן לשגר מגובה רב והיא מכווננת את המצנח שלה באמצעות GPS. בסך הכל, לצבא ארה”ב ישנן 20 פצצות כאלו, כאשר עלות הייצור של כל אחת היא מעל ל-16 מיליון דולר. על פי נתוני מערכת הביטחון האמריקאית, הפצצה מסוגלת להשמיד כליל כל מה שנמצא ברדיוס של כקילומטר מהמקום בו הוטלה, והדף הפיצוץ שלה מסוגל להרוג אנשים במרחק של עד 3 קילומטר.

דובר הבית הלבן שון ספייסר התייחס אמש לתקיפה האמריקנית נגד דאעש באפגניסטן ואמר כי צבא ארצות הברית “השתמש בנשק גדול ומדויק שהופנה כלפי מערות ותעלות שבהן משתמשים לוחמי דאעש כדי לנוע בחופשיות. ארצות הברית לוקחת את הקרב בדאעש ברצינות. ננקטו כל הפעולות להימנע מפגיעה בחפים מפשע”.

בשיחה עם כתבים בבית הלבן אמר נשיא ארה”ב דונלד כי “זוהי עוד הצלחה, אנחנו גאים בזה מאוד”. הוא בירך את הצבא על “עוד אירוע מוצלח” וכאשר נשאל האם הוא אישר את השימוש בפצצה, ענה, “נתתי סמכות מוחלטת לראשי צבא, וזו הסיבה שהם מצליחים בזמן האחרון”. עוד הוסיף להשיב נשיא ארה”ב ואמר כי “אם תבדוק מה קרה בשמונה השבועות האחרונים ותשווה למה שקרה במהלך כל שמונה השנים שקדמו להם, אתה תראה הבדל גדול מאוד”.

לדבריו הצטרף מפקד הכוחות האמריקניים באפגניסטן הגנרל ג’ון ניקולסון שאמר כי “דאעש סופג עוד ועוד הפסדים, ולכן הוא מגביר את השימוש שלו בבונקרים ובמנהרות כדי לבצר את ההגנות שלו. זה הנשק הנכון להפחתת המכשולים האלה ולשימור המומנטום של המתקפה שלנו על דאעש”.

"הצלחה". טראמפ בשיחה עם כתבים, אמש. צילום: טוויטר
“הצלחה”. טראמפ בשיחה עם כתבים, אמש. צילום: טוויטרט
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.