כשרתם לוי, תלמידת כיתה י"ב מבית הספר התיכון ב"אסיף משגב" שבלב הגליל גילתה שלקראת יום השואה מתכננים להפגיש אותה ואת חבריה ללימודים עם פליטה מאריתריאה היא הייתה המומה.

מפגינים אריתראים. צילום: רוני שוטסר, פלאש 90

 

"נדהמתי מחוסר הרגישות", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה, "ומההשוואה הבזויה והבלתי מוסברת שבין הדברים. יום זיכרון זה הוא גם לשואה וגם לגבורה, והגבורה שמביאים לבית ספרי היא פליט אריתראי במקום ניצול שואה. ברצוני להדגיש כי אין לי בעיה עם פגישה זו בכל יום אחר, אך לא ביום השואה. זהו יום רגיש לרבים מאיתנו אם לא לכולנו, והשוואות מיותרות ששונות מקצה לקצה לא מתאימות ליום שכזה".

עוד הוסיפה לוי: "זוהי פרובוקציה לשמה. השואה היא נושא רחב ועמוק שאפשר לדבר עליו כימים ולילות, ובכל זאת החלטת בית ספרי היא להפגיש אותנו דווקא ביום שכזה עם נושא שלא מתקשר לשואה. לרצח עם ולשואה יש הגדרות שונות ולא צריך להפגיש בין שתי הגדרות אלה באותו יום ולדעתי גם לא בכלל".

בשיחה עם מנהל בית הספר אמיר הרפז, הסביר המנהל לערוץ 20 כי התלמידים עברו הרצאות ושיחות מקדימות עם ניצולי שואה והדגיש כי אין בהזמנת הפליטה הסודנית אמירה פוליטית כלשהי בנוגע למשבר המסתננים. לדבריו, הפליטה באה לדבר על רצח עם ולא על בעיית הקליטה שלה בישראל. "לכולם ברור שישראל לא צריכה להיות מוצפת באפריקאים".:עוד באותו נושא