בתאריך ה- 13.2.2020 טיילה קבוצת צליינים קוריאנים בתל באר שבע. משרד הבריאות דיווח כי עם שובם לארצם התגלו אצל 5 מהם תסמינים של מחלת הקורונה.
באותו מועד טיילו במקום 30 תלמידי כיתה ח' ממקיף טוביהו באר שבע עם 3 מורים במסגרת של"ח.
אצל מורה אחד התפתחו סימני מחלה. בהנחיית משרד הבריאות הוא ביקר בסורוקה עקך בדיקות ונשלח לבידוד בביתו. המשרד עומד בקשר עם משרד הבריאות לשם קבלת התוצאות והאבחון.

אלו המקומות וזמני החשיפה של קבוצת הצליינים:

1. 8.2 – לאחר השעה 20:00 מלון מגדל דוד בנתניה ומלון גלרי
2. 9.2 – קיסריה, מלון גבריאל בנצרת, כניסת הבשורה, כניסת המשפחה הקדושה, מלון עין גב.
3. 10.2 – מלון עין גב, מסעדת טנורין, כנסית הבכורה של פטרוס הקדוש, כנסית הלחם והדגים.
4. 11.2 – מלון דיוויד ים המלח
5. 12.2 – מצדה. פארק תמנע. מלון לאונרדו נגב בבאר שבע
6. 13.2 – הפארק הלאומי בבאר שבע, מערת המכפלה בחברון. מלון גרנד קורט בירושלים.
7. 14.2 – הר הזיתים בירושלים – בית פגי, כנסיית העלייה, כנסיית פאטר נוסטר, כנסיית דומינוס פלוויט, כנסית גת שמנים.    הר ציון – חדר הסעודה האחרונה, קבר מרים, כנסית  – gallicantu
8. 15.2 – מסעדת ג'רוזלם גולד. עין כרם ירושלים –  כנסית ג'ון הקדוש, כנסית הביקור, כנסית אן הקדושה, ברכת הצאן (בתסדה), כנסיית הקבר הקדוש, כנסיית anastasis.

משרד הבריאות מבקש להנחות את הציבור בישראל, להלן :

1. כל מי שהיה במגע הדוק (במרחק של פחות משני מטר ולמשך 15 דקות לפחות) עם חברי הקבוצה בהתאם למועדים והמקומות אשר יפורטו להלן מתבקש להכנס לבידוד בית למשך 14 ימים מאז המגע האחרון עם הקבוצה ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד כל הבריאות 5400*.

כמו כן במידה ומתפתחים סימני מחלה (חום מעל 38, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים), יש לפנות לעזרה רפואית בהתאם להנחיות משרד הבריאות באתר תוך הודעה מראש ועל פי ההנחיות של המשרד.

2. כל מי שהיה במקומות ובזמנים הרלוונטיים שיפורטו להלן אך ללא מגע הדוק, לא נדרש להכנס לבידוד אך מתבקש להיות ערני לגבי סימני מחלה (חום מעל 38, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים). במידה ומתפתחים תסמינים יש לפנות לעזרה רפואית בהתאם להנחיות באתר המשרד.

במשרד הבריאות מוסיפים כי עם התקדמות החקירה האפידימיולוגית נפרסם רשימת מקומות מפורטת יותר בהן שהתה הקבוצה.

ממשרד החוץ נמסר כי שר החוץ ישראל כ״ץ הורה להנהלת משרד החוץ לקיים דיון דחוף ביחס למשמעות האפשריות וההשלכות הבין לאומית על מדינת ישראל של פרשת הצליינים הקוריאנים שביקרו בישראל ושנמצא שהם נושאים את נגיף הקורונה, ולנקוט בפעולות ההסברתיות הנדרשות ברחבי העולם.
השר כ״ץ הורה להנהלת המשרד לתמוך בכל הנחיה מחמירה אותה יתן משרד הבריאות ביחס למניעת כניסת נוסעים ממדינות שונות בעולם שעלולים להוות סיכון בריאותי לאוכלוסיה בישראל. השיקול המרכזי הוא שמירת בריאותם של תושבי ישראל ושמירת יכולתה של מדינת ישראל להוסיף ולקיים קשר תקין עם מדינות בעולם, כמדינה שמקפידה על כללים מחמירים ואינה נגועה בנגיף הקורונה.

30 תלמידים ו-2 מורים שהו בקרבתם של קבוצת תיירים מדרום קריאה והונחו ע"י משרד הבריאות לשהות בבידוד. משרד הבריאות הנחה את התלמידים להישאר החל ממחר (ראשון) בביתם עד לתאריך ה- 27.2.2020. מורה נוסף נמצא בבדיקות בבית החולים בסורוקה.

לגבי המורה הנוסף שנבדק נמסר מדוברות סורוקה ובתיאום דוברות משרד הבריאות כי:
בעקבות המידע לגבי קבוצת התיירים מדרום קוריאה שביקרה גם באזור באר שבע, פנה היום למלר״ד סורוקה גבר בשנות החמישים לחייו, מורה ששהה עם התלמידים באתר בבאר שבע, בו ביקרה גם קבוצת התיירים.
הוא הגיע עם תסמינים של שיעול, נלקחו ממנו דגימות שהועברו למעבדה המרכזית של משרד הבריאות, והוא שוחרר לבידוד בית, בהתאם להנחיות.
היערכות המרכז הרפואי סורוקה ממשיכה להיות גבוהה, בהתאם להנחיות משה״ב.

מטופלים המגיעים לסורוקה בחשד לקורונה, מבוגרים וילדים (בהתאם להנחיות והגדרות משרד הבריאות) מתבקשים להגיע לכניסת המלר״ד הכללי, להתקשר למספר הטלפון המופיע בשילוט שבכניסה ולהיכנס לשטח המיון לאחר תיאום. צוות המיון יצא לקבלם והם יופנו לחדר בידוד המותאם לכך.

עדכונים נוספים, ככל שיהיו, יועברו בהמשך.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הורה למנות צוות ליווי לבית הספר. הצוות יכלול: יועצים חינוכיים ופסיכולוגים של שפ"י,  צוות בריאות שיכלול את הממונה על תחום הבריאות במשרד וצוות שידאג להעמיד אמצעים מקוונים כדי לעמוד בקשר עם התלמידים המבודדים בביתם ולתת להם בימי הבידוד את המענים הלימודיים הנדרשים.

עדכון דוברות רשות הטבע והגנים נמסר כי מניטור מסלול הביקור של הצליינים נמצא כי ביקרו בין היתר בשלושה אתרי רשות הטבע והגנים תל באר שבע, מצדה וקיסריה ולכן 20 עובדי רשות הטבע והגנים ( 16 מצדה, 3 קיסריה 1 תל באר שבע) שהיו במגע עם התיירים מקוריאה הונחו להשאר בבידוד ביתי עד ה26/2.
העובדים חשים בטוב ללא סימנים חריגים. רשות הטבע והגנים ממשיכה לשמור על קשר רציף עם משרד הבריאות ולפעול בהתאם להנחיות. כלל אתרי רשות הטבע והגנים פתוחים.

מתיירות עין גב נמסר:
בהמשך להודעת משרד הבריאות על מספר צליינים, מקבוצה קוריאנית, ששהתה גם בעין גב ובעשרות אתרים, שמורות טבע ומלונות בישראל, שהראו סממני מחלת הקורונה ולמרות ששהו בעין גב כבר לפני כשבועיים, לשני לילות בלבד וחדרי הנופש תמיד מנוקים בקפידה יתרה מאוד- איננו מקלים ראש, ועורכים ליתר ביטחון בדיקה עם סוכני הנסיעות בקוריאה ובישראל לגבי המקרה, כמו כן העברנו הנחיות לצוות וידענו את גורמי הבריאות בקיבוץ ובאזור.
מבדיקה שערכנו כעת, אין מי מהצוות שגילה תסמינים מדאיגים.

 

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.