במסגרת עוד אחד מאותם אירועי "50 שנה לכיבוש", תיאטרון יפו אירח בשבוע שעבר את באסל גטאס, חבר הכנסת לשעבר מהרשימה המשותפת שהורשע, בין היתר, במתן אמצעים לביצוע מעשה טרור בפרשת הברחת הטלפונים הניידים למחבלים פלסטיניים המרצים את עונשם בכלא קציעות. גטאס, שאמור להיכנס לכלא בסוף החודש כדי לרצות את עונשו, מחה על סיכולה של המערכת את פעילותו לשחרור מחבלים מהכלא הישראלי והכריז כי "קרבנות הכיבוש הם האסירים שלנו, בשבילי – הם הגיבורים". לצידו של חבר הכנסת המורשע, נאמה גם סנאא סלאמה, אשתו של המחבל וואליד דאקה, שרצח את החייל משה תמם הי"ד.

הבמה ניתנה לגטאס במסגרת אירוע "מחברות הכלא" אותו יזמה והנחתה השחקנית עינת ויצמן. מדובר באירוע בו הוקראו מכתבים של מחבלים פלסטינים הכלואים בישראל, בהם חלופת מכתבים בין "אסיר פלסטיני" לעיתונאית ישראלית. בפתח האירוע, שעבר משום מה מתחת לרדאר התקשורתי המרכזי, קידמה הפעילה החברתית אורלי נוי את פני חבר הכנסת לשעבר והשמיעה את הנחת היסוד לאירוע, באומרה כי "המערכות המשפטית, המשטרתית, התקשורתית והפוליטית", הן ולא אחרות, "מייצרות קרימיניליזציה של האסירים הפוליטיים הנאבקים על זכויותיהם הבסיסיות".

"דיכוי והתעללות פרטנית"

במשך מעל ל-20 דקות נאם גטאס על "הדיכוי וההתעללות הפרטנית" כלפי המחבלים האסירים. גטאס הודה לויצמן על הצגתה, ואמר באירוע כי "הציבור הישראלי, גם השמאלי ביותר, לא נתקל ברמה הזו של הדיכוי. מדברים על עונשים, מחסומים, הענשה קולקטיבית, אבל אתם לא נתקלים במקרים של אדם מול המערכת. פה ראיתם".

בדבריו, הביא גטאס סיפורים אישיים של התעמרות, כביכול, במחבלים האסירים. "כששם יש התגלמות של רוע – שאני לא רוצה להזכיר או להשוות עם מקרים אחרים בהיסטוריה – כשהמערכת שבדי.אנ.איי שלה כל מה ששייך לאחר הוא שטן", אמר גטאס, "אז באה המערכת הזו, שנבנתה וכוילה כך, ואומרת: 'אסיר ביטחוני', כך מוגדר – כמובן שהוא אסיר פוליטי, 'מותר לו ביקורים של קרובים מדרגה ראשונה וזהו'".

"אסיר ביטחוני שיושב בכלא גלבוע 27 שנים, נפטרו כל קרובי דרגה ראשונה שלו – חוץ מאחות אחת, רק אחות אחת מבקרת אצלו. ריבונו של עולם", זעק גטאס, "יש לו אחות חורגת, הוא מבקש שתבקר אצלו גם אחותו החורגת. 10 שנים המערכת מסרבת. תסבירו לי את זה. על מי הוא מאיים? אחרי התערבות שלי, שנה שלמה במכתבים וטלפונים, אמרו 'אוקיי'".

היוזמת - השחקנית עינת ויצמן בהצגצה "הרשימה השחורה" בשנה שעברה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
היוזמת – השחקנית עינת ויצמן בהצגה "הרשימה השחורה" בשנה שעברה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

כדוגמא נוספת ל"התעללות והדיכוי" של "הכיבוש" במחבל כלוא, הביא גטאס את סיפורו של מחבל חולה סוכרת מזה שנים, שהרופאים המליצו לו לנעול נעלי ספורט. למרות שהזכיר כי ישראל העניקה לו 3 טיפולי צנתור, גטאס זעק על החוצפה של המערכת להתיר לו לקנות נעלי ספורט רק בחנות הקנטינה שבכלא, בה לדבריו אין את "אותו סוג של נעלי ספורט שהוא דרוש לו. 8 שנים לא מצליח להכניס את נעלי הספורט, עד ששוב אני התערבתי ודרשתי ממפקד הכלא".

"התנהגות בלתי-אנושית"

בדבריו, הביע גטאס גם רחמים על המחבל וואליד דאקה שראה את אור הירח רק אחרי 30 שנה, כשהועבר מכלא אחד-לאחר, וכן רחמים על המשפחות של המחבלים "שהם אסירים בדיוק כמו יקירם, אם לא יותר". גטאס אף התרברב בהישגיו במאבקו לשחרור מחבלים באי-אלו הסכמים ובמאבקו נגד "ההתנהגות הבלתי-אנושית" כלפי האסירים בכך שמקשים עליהם את השימוש בטלפונים ניידים, מאבק למענו הקדיש, לדבריו, את פעילותו הפרלמנטרית.

גם הראפר תאמר נאפר כיבד בנוכחותו ושר, תוך השוואת ישראל לגרמניה הנאצית והענקת לגיטימציה לטרור: "דמוקרטיה? האמת שזה יותר כמו הנאצים / מרוב הפעמים שאנסתם את הנפש הערבית, הנפש נכנסה להריון וילדה ילד ששמו פיגוע".

השחקנית עינת ויצמן מציגה: רומנטיקה של מחבלים | דעה. מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי, א'-ה' ב-23:00

ההצגה של ויצמן "אסירי הכיבוש – עולמם של המחבלים הפלסטינים בבתי הכלא", אמנם נפסלה להצגה בפסטיבל עכו שנערך לפני שבועיים, לאחר סערה שהתעוררה סביבו. אך אותה גברת בשינוי אדרת הוצגה בתיאטרון יפו, חמישה ימים קודם לכן, באין מפריע.

רגב בתגובה: "אני מובילה שינוי חקיקה"

אך האם ההצגה הזו חייבת להימשך? חשוב להדגיש כי תקצובו של תיאטרון יפו מגיע ממשלם המסים הישראלי, באמצעות עיריית תל אביב ומשרד התרבות. מירי רגב, השרה העומדת בראשו, אמרה בתגובה כי "מוסדות תרבות הנותנים במה או חסות לסייען הטרור באסל גאטס או לרוצח חייל צה"ל וואליד דאקה – אינם יכולים להיתמך מתקציבה של מדינה מתוקנת. שינוי החקיקה שאני מובילה יידון בימים הקרובים יחד עם היועץ המשפטי לממשלה ואין לי כל כוונה שהמצב הנוכחי יישאר על כנו".

עוד הוסיפו במשרדה, כי "התנהלות תאטרון יפו מקוממת ואין בינה לבין אמנות ותרבות דבר וחצי דבר, כפי שהמחבלים הטרוריסטים באסל גטאס או וואליד דאקה אינם יכולים להיות מוגדרים בני תרבות. תיאטרון יפו לא צריך לתת מקום למופעים החותרים תחת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"התנהלות תאטרון יפו מקוממת ואין בינה לבין אמנות ותרבות דבר וחצי דבר". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"התנהלות תאטרון יפו מקוממת ואין בינה לבין אמנות ותרבות דבר וחצי דבר". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

עיריית תל אביב: "התיאטרון מתוקצב בהתאם לקריטריונים"

על פי בדיקת אתר 'מידה', עיריית תל אביב מתקצבת השנה את התיאטרון בכ-100 אלף שקלים. בעיריית תל אביב-יפו הגיבו באומרם כי "התיאטרון, אשר נתמך גם על ידי משרד התרבות, מתוקצב על ידי העירייה בדומה ל-90 מוסדות תרבות אחרים בעיר וזאת בהתאם לקריטריונים שנקבעו במערך התמיכות העירוני". לדבריה, "האירוע המדובר אינו עירוני ואין בו שום מעורבות מטעם העירייה. לא ניתן למנוע פעילות חוקית במתקן המושכר בתשלום לציבור הרחב, גם אם יש הסתייגויות מתוכנו".

תגובת תיאטרון יפו

"הכתבה מגמתית ומוטה ואינה ראויה לתגובה. תיאטרון יפו – במה לתרבות עברית-ערבית – פועל וימשיך לפעול על פי כל דין, ויקדם ערכים של חופש ביטוי, פלורליזם, שוויון, חירות וחיים משותפים בכבוד".
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20