"אנחנו לא מדברות על פתרון פוליטי אלא על הזכות הבסיסית, ולכן צריך להבין ששיבת הפליטים היא חלק בלתי נפרד מהזכות המוסרית של המקום הזה". כך אמרה היום (ג') יעל מסר, המנהלת האמנותית של פסטיבל סרטי הנכבה, בראיון לשמעון כהן, כתב .

פסטיבל סרטי הנכבה צפוי להתקיים בבניין הסינמטק בתל אביב, המקבל מימון ציבורי מהממשלה. כזכור, שרת התרבות הבטיחה להפסיק מימון ציבורי לכל אירוע שיכיל תוכן עוין. מארגני הפסטיבל התייחסו להצהרה של השרה רגב ופרסמו שהוא מתקיים ב"הכשר משרד התרבות". מסר שיתפה שתכני הפסטיבל עברו בדיקת ועדה מטעם שרת התרבות שאישרה את התכנים.

שרת התרבות מירי רגב. נתנה "הכשר" לטקס. צילום: פלאש 90
שרת התרבות מירי רגב. נתנה "הכשר" לטקס. צילום: פלאש 90

כהן שאל את מסר האם זה ראוי לקיים את דווקא בתל אביב, עיר שהוקמה על חורבות 7 כפרים ערבים שננטשו ב-1948. מתשובתה של מנהלת הפסטיבל ניתן לראות שהיא ערנית לעובדה שהפלסטינים דורשים את זכות השיבה לכלל גבולות המדינה, ולא לגבולות 1967 באופן סלקטיבי. "דווקא במרכז, זה הרעיון. דווקא במקום הזה אנחנו צריכים לחשוב אחרת, להבין איך התושבים שחיים פה והפליטים יחיו פה ביחד" אמרה מסר.

בתוך כך, מסר נשאלה מדוע יש צורך לקיים פסטיבל שממשיך להנציח את תופעת הפליטים הפלסטינים. ביחס לפליטים מעמים אחרים שעברו שיקום והשתלבות, תופעת הפליטים הפלסטינים מקבלת הנצחה של תרבותית שעוברת בירושה לדורות.  "הבעיה היא אחרת, שחוק השבות עובר מדור לדור, בעוד הפליטות שבה אי לך זכות ואזרחות עוברת גם היא מדור לדור. זה שורש הסכסוך" ענתה מסר.

לסיום, מסר התייחסה ל"נכבה היהודית", היינו, ליהודים בארצות האסלאם שגורשו מבתיהם ורכושם נגזל. מסר הבהירה שהיא מתעניינת אך ורק בפליטים פלסטינים. "אנחנו עוסקות בנכבה הפלשתינית ובאירועים שלנו עוסקות בהבנה של איך שישראל נוצרה ותומכות בזכותו של כל פליט לממש את זכויותיו. אני לא היסטוריונית ולא פוליטיקאית".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.