No Tag To Print

תיאום כוונות: תמונת מצב ביטחונית במאזן הכוחות החדש | פרשנות

הנשיא הנבחר והתיאום עם הרשות יוצרים זירת התמודדות חדשה במזרח התיכון

חששות לא מעטים ליוו בחודש מאי האחרון את הצהרת הנשיא היוצא דונלד טראמפ כאשר הכריז על נכונותו לממש את תוכנית המאה. בתגובה לדבריו הצהירה הרשות הפלסטינית בקול תרועה רמה כי היא מנתקת לאלתר את היחסים ואת שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל עד לביטול התוכנית וחזרה לשולחן המו"מ. הרוחות סערו, כתבים צבאיים ופרשנים שונים יחד עם מספר מפקדים בכירים לשעבר הרואים ברשות הפלסטינית כמושיעי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הזהירו מפני גל סכינאות מתחדש והם אף החלו לאבחן ולזהות סימנים למתיחות גוברת בשטחי יהודה ושומרון.

על גבי כל אלו, נוספה אזהרתו של הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל גדי אייזנקוט, כי ישראל תחווה הידרדרות ביטחונית משמעותית במידה והתיאום הביטחוני מול הרשות הפלסטינית ייפסק: "זה אינטרס משותף שלנו" הסביר. "בלי התיאום הביטחוני יהיו הרבה חיכוכים". אולם בפועל, חרף כל ההזהרות, האיומים וההפחדות התיאום הביטחוני נמשך. למעשה, התיאום הישראלי-פלסטיני לא ידע יעילות ומהירות תגובה חדה כל כך כפי שהתרחש אמש בין הצדדים.

צילום: פלאש 90

עוד טרם סיים חוסיין א-שייח, השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, את הצהרתו החגיגית על חידוש התיאום הביטחוני עם ישראל וכבר נשלח מכתב ע"י מתאם הפעולות בשטחים חזרה לא-שייח בו הודיע כי ישראל מחויבת להסכמים. זאת על רקע הודעת שר הביטחון בני גנץ על כוונתו לכנס את צמרת צה"ל בה יקיים דיון דחוף על אופן חידוש התיאום הביטחוני עם הראשות הפלסטינית.

נדמה כי ככל שנספרו הקולות במדינות המתנדנדות האחרונות בארה"ב נוספו במקביל שלבים בסולם שאבו מאזן חיפש בכדי לרדת מהעץ שעליו  טיפס כשהכריז על הפסקת התיאום. אלא שנראה כי הסולם הזה היה נחוץ ושימושי לא רק עבור אבו מאזן שהובך והביך את חברי הפת"ח המשמשים בממשלתו אלא גם עבור גורמים רבים נוספים שהמתינו לעת בו יוכלו לטפס על אותו הסולם כאשר אבו מאזן יואיל להתפקח ולרדת בעזרתו חזרה למציאות.

אבו מאזן. צילום: פלאש 90

הראשון שבהם הוא חבר הוועד המרכזי של הפת"ח והשר חוסיין אבו שייח אשר כמו רבים בעולם לא רווה נחת משנת 2020. הוא איבד את אחיו בריב חמולות בעיר רמאללה, היה נתון תחת ביקורת הרחוב הפלסטיני בשל ההשפעות הכלכליות של הקורונה ובעיקר נדחק לאחור במאבק היצרי בין בכירים בראשות על הדמות שתתפוס את מקומו של סאיב עריקאת לאחר מותו. ההצהרה על חידוש היחסים עם ישראל החזירה אותו ואת מרכזיותו כגורם משפיע בראשות הפלסטינית למרכז העניינים ומעמדו עוד צפוי להמשיך ולהתחזק ככל שהסיקור התקשורתי בנושא זה יגדל וככל שיתקיימו פעולות בשטח המראות על התקדמות מעשית במגעים בין ישראל לרשות.

גם החמאס עושה שימוש לא מבוטל בסולם אשר העניק לו אבו מאזן: "אנו מגנים בחריפות את החלטת הרשות הפלסטינית לחדש את היחסים עם הכיבוש הציוני הפושע. היא זורקת בצעד זה את כל הערכים והעקרונות הלאומיים, וגם את תוצאות הפגישה ההיסטורית של מזכ"לי הארגונים הפלסטינים" הכריז ארגון החמאס, כשכוונתו האמיתית היא לחזק את מעמדו בשטחי יהודה ושומרון וברצועת עזה הסובלת מהתפרצות קורונה חמורה ולנצל את ההחלטה על חידוש התיאום הביטחוני בכדי לפוצץ את וועידת הפיוס עם הפת"ח שנכפתה על הארגון בקהיר.

גם שר הביטחון בני גנץ, אשר תוצאות הבחירות בארה"ב מהוות רוח גבית עבורו והוא ללא ספק רואה בנשיא האמריקאי החדש ובממשלו שותפים אידיאלים למשא ומתן מחודש עם הפלסטינים נהנה בעקיפין מהצהרה זו. הוא אף שוחח עם נציגי האיחוד האירופי כדי שיפעלו וילחצו על אבו מאזן להצהיר על חידוש התיאום הביטחוני והודיע כי התיאום מהווה אינטרס הדדי.

גנץ. צילום: שאטרסטוק

המאוכזבת העיקרית מההצהרה היא דווקא איראן. השינוי המשמעותי היחידי שצפוי להתרחש כתוצאה מההכרזה על חידוש התיאום הינו העברת הכספים שישראל החזיקה עבור הראשות הפלסטינית שנועדו בעיקר לתשלומי משכורות עבור אנשי הביטחון הפלסטינים. עתה משתקבל הרשות את הכסף לו היא מצפה בכיליון עיניים, יחזרו השוטרים הפלסטינאים לפעול ברחובות ויחזקו את ביטחון הראשות ואת המשילות הפנימית.

האיראנים, שכמו בעבר לא מפספסים הזדמנות לנצל משבר אזורי טוב ולהיכנס בתווך, קיוו ואף ככל הנראה ניסו בהכוונה מלבנון להיכנס לחלל שנוצר בשטחי הרשות ולהפעיל גורמי טרור שיערערו את הראשות הפלסטינית ע"י גיוס פעילים חדשים וע"י ניסיון להוצאת פיגוע בשטחי ישראל שיוביל את ישראל בסופו של דבר לפעול כנגד הראשות ולהטיל עליה מגבלות שיחוללו משבר נוסף בין ישראל לרשות.

נשיא איראן רוחני. צילום: אמיר לוי פלאש 90

אין עוררין שהמשך התיאום הביטחוני בעת הזאת הוא אינטרס משותף לשני הצדדים ועל אף הצהרות אבו מאזן בעבר ועל אף ההצהרות שככל הנראה יגיעו שוב בעתיד, הרשות תשמור עליו מכל וכל בכדי להמשיך ולחזק את הנהגתה מול חמאס ויתר הפלגים ובכדי לשמור על הכנסותיה ועל יציבותה הכלכלית החשובה כל כך בעיקר נוכח השפעותיה של מגפת הקורונה בשטחי הרשות.

 

הכותב הוא סא"ל במיל' ירון בוסקילה, מזכ"ל תנועת הביטחוניסטים

It is not Android