No Tag To Print

קורונה
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: רויטרס

תיאום ביטחוני או איום ביטחוני? המודיעין הפלסטיני פועל במזרח ירושלים

ראש המודיעין הפלסטיני שאמון על התיאום הבטחוני בשטחי הרשות, הוא איום בטחוני בשטחי הבירה. מדוע אוסר צו של מערכת הביטחון הישראלית כל מגע בין מושל ירושלים הפלסטיני לראש המודיעין, מאג'ד פרג', האמון על התיאום הביטחוני? כתבתו של ברוך ידיד.

בשבוע שעבר פרסמו אלוף פיקוד העורף ואלוף פיקוד המרכז על צווים, המגבילים את תנועותיו של מושל ("מחאפט'") ירושלים מטעם הרשות הפלסטינית, עדנאן ע'ית, ואוסרים עליו לצאת מתחומי ירושלים, בה הוא מתגורר, ולקיים מגע עם שורה ארוכה של גורמים בפת"ח או במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. הצווים מתחדשים מדי חצי שנה וזו הפעם השלישית ברציפות, בה מוגבלים צעדיו של מושל ירושלים הפלסטיני.

צווי ההגבלה, עליהם חתומים אלופי צה"ל, חושפים למעשה את חבורת הפיקוד הבכירה ביותר של הרשות הפלסטינית והפת"ח, שתפקידה לבסס את אחיזת הפלסטינים במזרח העיר תוך פגיעה בהסכמי אוסלו.
הדמות הבכירה והמפתיעה שמופיעה באחד מצווי ההגבלה, הוא קולונל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני. אף שהקולונל פרג', הוא הדמות הפלסטינית הביטחונית הבכירה ביותר בענייני התיאום הביטחוני והמודיעין מול ישראל וארה"ב ברמות הגבוהות ביותר, מופיע שמו בצו ההגבלה, שאוסר כל מפגש או מגע בינו למושל ירושלים.

פרג', שמוזכר כאחד היורשים האפשריים לרשת את אבו מאזן, מופקד, בין השאר, על התיאום הביטחוני מול ישראל ומול ה CIA ונהנה מתקציבים אמריקאים נדיבים ורק באחרונה נפגשה ראשת סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב עם פרג' ברמאללה.

הצו

הצווים קובעים במפורש, כי ע'ית מהווה איום על ביטחון המדינה ועל שלום הציבור. משיחות עם גורמים ברשות הפלסטינית ובמזרח ירושלים עולה, כי לצד התיאום הביטחוני, שמערכת הביטחון בישראל קובעת, כי הוא משמעותי ביותר, הרי שקולונל פרג', הוא שממונה בפועל על מושל ירושלים ואנשיו, שעל פי תוכן הצווים, פועלים דווקא נגד שלום הציבור במזרח העיר ומובילים את פעילות הפת"ח והרשות פלסטינית, שמנסה לבסס את אחיזתה במזרח העיר.
לדמויות המופיעות בצווי ההגבלה, רקורד ארוך ומרשים של פעילות אלימה, מה שמסביר את הרקע להגבלות ועדנאן ע'ית מוגדר בהם "כאיום ביטחוני", לא פחות:
עדנאן ע'ית הוא מושל ירושלים מזה כשנה ונחשב כמי שאחראי על כל הפעילות הפלסטינית במזרח העיר ואף הוביל את "אינתיפאדת המגנומטרים" בתפקידו הקודם, כאשר עמד בראש תנזים הפת"ח במזרח העיר.
כך למשל, הוביל ע'ית בשנה האחרונה, תחת פטרונו, מאג'ד פרג', את חטיפתו של תושב מזרח העיר ואזרח אמריקאי, שהיה כלוא ברמאללה במשך כחודשיים, בטרם התערבו האמריקאים לשחרורו.

עשרות מאנשיו של פרג' וע'ית עצמו נעצרו על ידי משטרת ירושלים, במבצע שתואר ע"י הפת"ח כ"גדול ביותר מאז 67'", לאחר שהוכח, כי הם מקיימים פעילות מודיעינית וביטחונית, גם בתוך חומות העיר העתיקה.
גורמים שונים במזרח העיר מדווחים כי לפרג', רשת גדולה מאוד של "שטינקרים" ומודיעים בתשלום וכי תחת ניצוחו מפעיל מושל ירושלים כנופיות וקבוצות פת"ח וכן מוסדות אזרחיים נוספים, המהווים את התחליף "לאוריינט האוס", ששימש מטה אש"פ ומשרד חוץ פלסטיני במרח העיר עד סוף שנות ה 90'.
ע'ית נצטווה שלא לקיים כל קשר ומגע עם ג'יהאד אל פקיה, המשמש כיום כראש המח'בארת הפלסטיני במזרח ירושלים ובמחוז כולו, כפקודו של פרג'. גם אל פקיה נעצר מספר רב של פעמים על ידי משטרת ירושלים וגם הוא היה שותף לחטיפתו של תושב העיר.

גורם אחר שנאסר על ע'ית לקיים כל מגע אתו, הוא בלאל אל נטשה, קצין פלסטיני בדרגת אלוף, שעומד היום בראש "הכנס הלאומי העממי בירושלים". מדובר בגוף, שאמון על מימושה של הריבונות הפלסטינית במזרח העיר. לפני כשנתיים מונה נטשה לתפקידו והחליף בכך את אחד מעמודי התווך של הנוכחות הפלסטינית במזרח העיר, עת'מאן אבו גרבייה.
נטשה היה בעבר הממונה על כוחות הביטחון הפלסטיניים במחוז ירושלים ובמזרח העיר.

גם עם שאדי מטור נאסר על עדנאן ע'ית להיפגש: מטור הוא מזכ"ל הפת"ח במזרח ירושלים, פעיל מאוד במתחם מסגדי הר הבית ונעצר באחרונה מספר רב של פעמים. לפחות 13 צווי הרחקה הוצאו כנגדו.
מטור נחשב לאחד היעדים המודיעיניים הבכירים של משטרת ירושלים, מקורב מאוד לע'ית, ומי שאף ירש אותו בתפקידו כמפקד הפת"ח במזרח העיר. מטור הופקד ללוות את נבחרת הכדורגל הסעודית שביקרה במזרח ירושלים לפני מספר חודשים. המשימה הוטלה עליו ע"י פרג'.
עאדל אבו זניד הוא סגנו של מטור בפיקוד על הפת"ח במזרח ירושלים וכמוהו, נעצר מספר רב של פעמים והורחק משטח הר הבית. אבו זניד ביקר מספר פעמים בבתי ה"שהידים" במזרח ירושלים, לצד ע'ית, גם בתיהם של כאלו שהיו מעורבים באירועי "אינתיפאדת הסכינים".
אבו זניד הוא פעיל מרכזי גם במאמץ הפלסטיני לדריסת רגל בהר הבית ולצד מטור וע'ית, הוא נחשב למנהיג שהוביל את פעילות הפת"ח ואת הפרות הסדר החמורות במזרח העיר ואף את הצתת נקודת המשטרה במתחם הר הבית.
הצווים אוסרים על ע'ית לקיים כל מגע גם עם מעתאצם תיים, שעומד בראש "יחידת ירושלים בארמון הנשיאות הפלסטינית". "היחידה" היא גוף חדש יחסית ואנונימי במידת מה, אולם תפקידיו הם לשמש חוליית הקשר בין אבו מאזן, שאף מינה את תיים לתפקידו, לבין המוסדות במזרח ירושלים.

גורמים במזרח העיר אומרים לסוכנות TPS, כי זהו למעשה אחד משורה ארוכה של גופים שהקימה הרשות הפלסטינית מאז סגרה ישראל את ה"אוריינט האוס".
תגובת דובר צה״ל: ביום ה׳, ה-20 בפברואר 2020, חתם מפקד פיקוד העורף על צו האוסר על עדנאן ע'ית, תושב מזרח ירושלים, ליצור קשר עם מספר פעילים. בנוסף, חתם מפקד פיקוד המרכז על צו האוסר על כניסתו לאזור יהודה ושומרון. הצווים הוצאו בעקבות קבלת מידע לפיו עדנאן ע'ית מעורב בפעילות המהווה סיכון בטחוני באזור ירושלים ובאזור יהודה והשומרון, המחייבת הטלת מגבלות אלו.
הצווים נחתמו לאחר שטיעוניו של ע'ית נדחו.