אחרי שעות של בהלה בצפון, כעת מתברר כי מערכת 'קלע דוד' לא יירטה את האיום על שטח ישראל. מהתחקיר הראשוני עולה כי מדובר בשני טילים עם ראש נפץ כבד של מאות קילוגרמים ששוגרו לעבר שטח ישראל, אולם המיירט השני ששוגר מהמערכת לא פגע במטרה ונפל בשטח סוריה.

מערכת היירוט קלע דוד. צילום: דובר צה"ל

 

כזכור, הבוקר (ב') התרחשו שני אירועים של שיגורי טילים מעומק סוריה לכיוון מדינת ישראל. אלו שני טילים שזמן המעוף שלהם הוא בין דקה לדקה וחצי. מדובר בטיל סורי כבד מסוג SS21 והצפי היה פגיעה בעורף בגליל העליון וברמת הגולן. זוהי הפעם הראשונה מאז נקלטה המערכת בצה"ל והיום כאמור כווננה ליירט את שני הטילים שאיימו על העורף הישראלי.

בחיל האוויר אומרים כי ההבנה היא שאם לא הולכים ליירוט יש סיכוי גדול שהטילים יפלו בארץ ולכן הופעלה המערכת. ה-SS21 הוא טיל עם ראש קרב של מאות קילוגרמים. אם היה נופל בעיר כמו צפת או קצרין – הנזק היה עצום, ולפי חיל האוויר ההחלטה של המערכת הייתה נכונה והמערכת פעלה כראוי.

מערכת היירוט קלע דוד. צילום: דובר צה"ל

 

ההערכות הן כי מי שעומד מאחורי הירי הוא משטר אסד, כחלק מהלחימה הפנימית שלו ממזרח סוריה וכוון למערב. בחיל האוויר אומרים כי אם הטיל היה ממשיך לעבר שטח מדינת ישראל הוא היה מיורט.

צה"ל: האזעקות כתוצאה משיגורים בלחימה בסוריה

דובר צה"ל מבהיר כי האזעקות שנשמעו הבוקר בצפון הארץ הינן כתוצאה מזיהוי שיגורים המבוצעים במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה. "לאור זאת שוגרו שני מיירטי קלע דוד אל מול זיהוי רקטות שהיה חשש שיפגעו בשטח ישראל. הרקטות הסוריות שוגרו במסגרת הלחימה הפנימית בסוריה. אין נזק ואין נפגעים", לשון ההודעה.

היירוט בצפון. צילום: קבוצת מדברים תקשורת

 

האזעקות הופעלו בקצרין, בצפת, ובמועצות האזוריות מרום הגליל, הגליל העליון ומבואות החרמון. תושבים בצפון דיווחו על תנועת מטוסים באזור ועל פיצוץ חזק באזור קרית שמונה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא