'' בספיישל: 'כמה עולה לגדל ילד בישראל'

מאז 1960 מפרסם משרד החקלאות דוח ארוך ובו הוא מפרט כמה עולה לגדל ילד בארצות הברית. בארץ לעומת זאת, לא נעשתה בדיקה מקיפה בעניין. בתוכנית "כלכלי בלילה עם משה כץ" בערוץ 20 החליטו להרים את הכפפה ובעזרת רז גרינבלט, כלכלן המתמחה בליווי עסקי מקבוצת "Shell Capital" , לבדוק כמה עולה לנו בישראל לגדל ילד.

כמה עולה - הוצאות שונות

הבדיקה נעשתה בהתאם לפרמטרים שנבדקו ע"י משרד החקלאות האמריקאי, קרי הוצאות , מזון, תחבורה, ביגוד, בריאות, טיפול ועוד. הפרמטרים נבדקו בהתאם לנתוני הלמ"ס ובדיקות מחירים באתרי השוואות שונים, תוך התאמה לנורמה הישראלית. כך לדוגמה, נעשתה התייחסות לחוק חובה חינם, לעובדה שבישראל קיימים כיסויי בריאות, טיפולי שיניים ועוד.

OECD

מהנתונים עולה כי עלות גידול של ילד שנולד למשפחה בעלת הכנסה של  17,768 ש"ח נטו, בשלוש השנים הראשונות לחייו- עומדת על 130,575 ש"ח, כשממוצע ההוצאות לחודש עומד על 3,672 ש"ח. בשלוש השנים הבאות לחייו עלות הגידול יורדת ל-105,600 ש"ח ובהמשך השנים ממשיכה לרדת. בסופו של תהליך לאחר 18 שנים, נפרד משק הבית הישראלי מ-611,792 ש"ח. בארצות הברית לשם ההשוואה עלות הגידול של ילד עד גיל 18 עומדת על כ-887,718 ש"ח.

על מה אנחנו מוציאים?

החל משנת 2015 נכנס לתוקפו חוק חינוך חובה חינם החדש החל מגיל 3, אך מבדיקה שערכה "כלכלי בלילה" עולה כי ההוצאה הגדולה ביותר למשפחה ממוצעת לאחר 18 שנות גידול היא דווקא על חינוך, והיא עומדת על 235,920 ש"ח בממוצע בסך הכל.

ההוצאה על חינוך, מהווה כמעט שלושים ותשעה אחוזים מסך ההוצאות שמוציאה משפחה ישראלית על ילד. האזרחים בישראל עובדים שעות ארוכות ביום (הממוצע עומד על כ-9.5 שעות)  יותר מהממוצע במדינות ה- .  במצב כזה, אנו נאלצים לחפש מסגרות חינוך חלופיות, כגון  צהרונים, פעילויות בית ספר נוספות, ועוד.

כל אלו מתגלות כַּהוצאה הגדולה ביותר בחייו של הילד. בגילאים 3-6 למשל, נוציא על צהרון למעלה מארבעים וחמישה אלף ש"ח ועל חוגים והעשרות נוציא מעל ל-10 אלף שקלים. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור הפריון במדינת ישראל נכון לשנת 2017, עומד על קצת מעל לשלושה ילדים לאישה. לכן משפחה ממוצעת תוציא על מסגרות חינוך אלטרנטיביות בשלוש שנים מעל ל-150,000 ש"ח.

עוגה 3-5

ההוצאה השניה בגודלה הינה סעיף ה''שונות'' והיא עומדת על 117,770 ש"ח. הסעיף הזה הוא אולי המעניין ביותר בכל הבדיקה. תחת הסעיף נכנסות בשנים הראשונות הוצאות הכרחיות כמו מגבונים ובקבוקים לתינוק, אפילו עגלה וסל קל- עם זאת החל מגיל 3, תחת סעיף שונות נכנסות הוצאות שאינן בגדר "קיומיות" כגון קוסמטיקה, חופשות ואירועים.

תחת אותו סעיף נכנס גם הסמארטפון שלנו- אותו מכשיר שעל פי סקר שנעשה ע"י מכון שריד- מחזיקים 83% מהילדים בישראל, חלקם אפילו כבר מגיל 6. כלומר- ההוצאה השניה בגודלה של משק הבית בחייו של הילד, כזאת שמהווה 19.25% מסך ההוצאות לאחר 18 שנה- היא הוצאה שיכולה להיות קטנה בהרבה, לו רק נחשב את צעדינו בתבונה. "סעיף השונות מאגד תחתיו את הדברים שהילד באמת יכול לחיות גם בלעדיהם", אומר רז, היועץ הכלכלי שערך עבורנו את הבדיקה. "אם נעבוד בצורה מחושבת כגון בניית תקציב או חישוב הוצאות מראש- אפשר לחסוך בסעיף השונות כ-50% ולהשקיע אותם בילדים בדברים יותר משמעותיים כגון לימודים אקדמיים או חתונה. דברים שבכל מקרה משפחות נדרשות להוציא בשלב זה או אחר ונחנקות מלחץ כלכלי."

מוצרי צריכה בסיסיים

לצד סעיף השונות-יש הוצאות שאי אפשר להתחמק מהן. בבואנו לבחון כמה עולה לנו לגדל ילד, אנו חייבים לקחת בחשבון את ההוצאות היומיומיות הקיומיות שלנו, ואת התנודות שחלות בהם. כך למשל תחת סעיף הדיור, אנו מוציאים בשלוש השנים הראשונות 8,400 ש"ח, בשלוש השנים הבאות אנו נוציא כבר 10,080 ש"ח. הגידול בסעיף הדיור יחסית יציב שכן מדובר בגידול כמעט קבוע של כ4%.

תחת סעיף המזון, ככל שהילד גדל כך הוא צורך יותר, ובעוד שבשלוש השנים הראשונות נוציא פחות מ-9 אלף ש"ח לשנה, בשנים האחרונות של החישוב, נעבור את ה-20 אלף ש"ח לשנה. תחת סעיף התחבורה אנו רואים ירידה קלה עם השנים שכן, החל מגיל 12 ניתן להנפיק כרטיס רב-קו ובעזרת תחבורה ציבורית להוזיל עלויות.

עוגה 0-18

בכל מה שקשור לביגוד, השנים הראשונות לגידולו של ילד מתאפיינות בהוצאות גדולות. כמו כן, חושבו ההוצאות עבור חיתולים. סך ההוצאות לאחר 18 שנים על ביגוד תחבורה מזון ודיור מגיע ל- 238,752. סכום לא מובטל המהווה כמעט 40 אחוזים מס"כ ההוצאות, אותן יוציא כמעט כל הורה במדינת ישראל.

איך משפיע הילד השני על ההוצאות?

כאמור, שיעור הפריון במדינת ישראל נכון לשנת 2017, עומד על קצת מעל לשלושה ילדים לאישה. לכן בדקנו מה קורה כאשר מצטרף למשפחה ילד שני. חלק מההוצאות שהוצאנו על הילד הראשון יספיקו לנו גם עבור הילד השני, לדוגמה מוצרים כגון הסל-קל, העגלה ואף ריהוט החדר.

על פי הבדיקה, ישנו צמצום של כ-80% בהוצאות עבור ביגוד לילד השני הילד בגיל שנה. גם תחת סעיף הדיור, איננו רואים גידול משמעותי, שכן במקרים רבים הילד השני מצטרף לחדרו של הילד הראשון. אותו כנ"ל תקף לגבי סעיף התחבורה. סך ההוצאות על הילד השני לאחר 18 שנים, עומד על 491,258 ש"ח. חלק הארי מההוצאות, גם הפעם, הינו סעיף החינוך, והוא מהווה כמעט 50% מסך ההוצאות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.