תחנת הרדיו "נחטפה" ע"י דאעש. צילום: אילוסטרציה
תחנת הרדיו "נחטפה" ע"י דאעש. צילום: אילוסטרציה

התדר של תחנת 'מיקס מגפול'  – אחת מתחנות הרדיו הפופולריות ביותר בשוודיה – נפרץ ביום שישי, ובמקום השידור הסדיר בתחנה, נוגן שיר בערבית ששימש את ארגון הטרור דאעש לגיוס לוחמים. כך דווח ברשת BBC. המאזינים לתחנה בעיר הדרומית מאלמו שמעו במשך 30 שניות את השיר, בעוד שמנחי התכנית שישבו באותה השעה באולפן בשטוקהולם לא היו ערים לבעיה.

לפי הדיווח מילות השיר שנוגן היו: "נצעד לשערי גן העדן, היכן שהבתולות שלנו מחכות". כאמור אותו השיר שימש סרטונים של ארגון דאעש, שמטרתם גיוס לוחמים מהמערב לטובת לחימה בעיראק ובסוריה.

הפגנת מהגרים מוסלמים במאלמו, שוודיה בשנה שעברה. צילום מסך מתוך יו טיוב
הפגנת מהגרים מוסלמים במאלמו, שוודיה בשנה שעברה. צילום מסך מתוך יו טיוב

ג'ייקוב גרייבסטאם, מנהל השיווק של 'באוור מדיה' והבעלים של 'מיקס מגפול', אמר כי בתחנה סבורים כי מישהו התערב בתדר שלהם באמצעות משדר פיראטי. "אנשים רבים פנו אלינו בעניין. אנחנו שמחים שאנשים מגלים ערנות, ואנו מתייחסים לכך מאוד ברצינות", הוא אמר לתקשורת השוודית. עוד נמסר מטעם התחנה, כי התקרית דווחה למשטרה ולמשרד התקשורת במדינה.

מאלמו היא העיר השלישית בגודלה בשוודיה ושיעור המהגרים המוסלמים בה גבוה מכל עיר אחרת בסקנדינביה. כ-20% מתוך 300 אלף התושבים המתגוררים בה הם יהודים. העיר סובלת מאחוזי פשיעה גבוהים במיוחד ותקריות חוזרות של אנטישמיות, כאשר עשרות רבות של מקרי אנטישמיות חוזרים ונשנים בה מדי שנה.

בחודש אפריל נרצחו ארבעה בני אדם בפיגוע דריסה שביצע מחבל אוזבקי המזוהה עם דאעש בבירה שטוקהולם. במהלך יולי חשף ראש סוכנויות המודיעין בשבדיה כי במדינה הסקנדינבית מתגוררים כיום כאלפיים פעילי אסלאם קיצוני – פי עשרה ממספרם לפני עשור.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20