ושרת המשפטים הפיצו הערב (ה') לפיו רה"מ יוכל להכריז על מלחמה או מבצע צבאי גם ללא אישור הממשלה, כך דווח בחדשות 2. ההצעה שמסמיכה את שרי הקבינט לקבל את ההחלטה תעלה להצבעה בכנסת בתחילת מושב החורף.

"זה כבר כמה שנים שאני חושב שהמבנה החוקי של מדינת ישראל אינו מאפשר לה להתמודד עם אתגרים צבאיים בעידן המודרני", הסביר רה"מ נתניהו. "השינוי המתבקש הוא להעביר את ההחלטות הקריטיות אל הקבינט, והדבר הזה מתבקש וניתן לעשייה אך ורק באמצעות חקיקה, וכך אנחנו עושים. אני רוצה להדגיש שאין כאן כוונה לפעולה ספציפית או לעיתוי ספציפי, אלא שינוי מבני, שהזמן והנסיבות מחייבים אותו".

רה"מ בנימין נתניהו. צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ

מדובר בתיקון ל"חוק יסוד: הממשלה", הקובע כי על מנת להכריז על מלחמה רשמית או לצאת למבצע צבאי נדרש רוב של שרים בממשלה. לפי התזכיר, האישור לצאת למלחמה יוכל להינתן בלא אישור מוקדם של הממשלה – ובלבד שיתקבל בנוכחותם של מחצית מחברי הקבינט המדיני ביטחוני. התזכיר מאפשר לממשלה להוסיף חברים לקבינט כל עוד מספרם אינו עולה על חמצית ממספר שרי הממשלה.

לא מדובר בשינוי הראשון בתחום ההחלטה על . לפני כשלושה חודשים אישר הקבינט תיקון חקיקה לפיו יוסמך הקבינט בראשית הכהונה לקבוע אם לצאת למבצע צבאי משמעותי או למלחמה – בניסיון להילחם בתופעת ההדלפות. מסקנה זו הופיעה בדוח ועדת עמידרור לבחינת תפקוד הקבינט וככל הנראה הוכנסה לשם לאחר בקשת נתניהו עצמו.

המהלך לתיקון "חוק יסוד -הממשלה" זכה עם פרסומו לתמיכת השר ולתמיכת רה"מ לשעבר ויריבו הפוליטי של נתניהו, אהוד ברק. "אם הכוונה לעגן בחקיקה את המציאות הנוהגת ממילא (בצדק), בה הקבינט (ולא מליאת הממשלה) מקבל את ההחלטה – זה בסדר גמור. רב מהומה על לא מאומה", כתב ברק בחשבון הטוויטר שלו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.