הממשלה אישרה אחר הצהריים (א'), פה אחד, את המתווה להעתקת היישוב עמונה שגובש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. לפי המתווה, רוב המשפחות ביישוב יישארו בתחומי עמונה, אך יזוזו לחלקה סמוכה. ההסדר צריך לעבור כעת את אישור בג"ץ.

עוד קודם לכן התבטא רה"מ נתניהו ואמר כי "עשינו מאמצים גדולים למצוא פתרון מוסכם לעמונה. אפשר רק לקוות שהתושבים יקבלו את המתווה, זו ההחלטה הנכונה להתיישבות ולעם ישראל כולו".

צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במהלך היום אישור התושבים בהצבעה את המתווה, ברוב של 45 תומכים מול 25 מתנגדים. ממטה המאבק של תושבי עמונה נמסר: "לפני שנתיים ניתן פסק דין להריסת בית חיינו. מאז יצאנו למאבק סיזיפי, עיקש ובלתי פוסק כדי להציל את בתינו ואת ישובינו. לאחר עשרים שנה של התיישבות חלוצית כנגד כל הסיכויים, לאחר שנתיים ארוכות, החלטנו להשהות לעת הזו את המאבק, לקבל את הצעת המדינה לבנות 52 בתים ומבני ציבור חדשים בעמונה – מבנים שישמשו את הקהילה ואת התושבים.

החלטנו לתת צ'אנס להצעה לבנות את בתינו ואת חיינו כאן בעמונה. נמשיך לעמוד על המשמר ולבחון האם המדינה תעמוד בהתחייבותה לבנות בעמונה בתים ומבני ציבור חדשים. אנחנו מודים לאלפי התומכים בני הנוער והמשפחות שהגיעו לעמונה בימים האחרונים ולעשרות האלפים שתמכו בנו מהבית. בזכותכם עמונה נשארת על המפה, מוסדרת ובעזרת ה' תתפתח ימה וקדמה צפונה ונגבה. אנו חבים לכם. ארץ ישראל חבה לכם. עם ישראל חב לכם. אנחנו אוהבים ומעריכים אתכם.

אם המדינה לא תעמוד בהתחייבותה לא נהסס מלחדש את המאבק ביתר שאת על הישוב שלנו ועל ארץ ישראל כולה – שנית עמונה לא תיפול".

אביחי בוארון ביציאה מהדיון. הלל מאיר/TPS
אביחי בוארון ביציאה מהדיון. הלל מאיר/TPS

בפגישה שהתקיימה הלילה השתתף ראש הממשלה נתניהו יחד עם נציגים נוספים מטעמו, אנשי צוות משפטי, איש עמונה אביחי בוארון, רב היישוב יאיר פרנק, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ואישים נוספים.

על פי המתווה החדש, 24 משפחות יוכלו להישאר על ההר בחלקה 38 הסמוכה, בניגוד למתווה הקודם שכלל 12 משפחות בלבד.

המתווה החדש כולל גם לוחות זמנים ברורים יותר לביצוע הצעדים הבאים אותם הבטיחה המדינה, וכן מינוי פרוייקטור שיעסוק בנושא זה.
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם