בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את עמדת נת"ע לפיה עצירת בניית המנהרות של הרכבת הקלה ברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק, עלולה לסכן חיי אדם והתיר את המשך הכרייה גם בשבת.

מוקדם יותר קראה מועצת גדולי התורה החרדית לתושבי להפגין אל מול הקמת קו הרכבת שמתבצעות גם בשבת לאורך רחוב ז'בוטינסקי בעיר, שהוא מרכזי בה. על פי הקריאה, יש "לצאת בחובת על שם שמים שנרמס מעל ומתחת הארץ, וביום השבת הקרובה להשתתף בתפילת רבים ברחובה של עיר, במקום בו מנסים לרמוס את כבוד השבת ונותנה".

הפגנת בבני ברק. צילום ארכיון: פלאש 90

 

בעקבות הקריאה, מתארגנת בליל שבת "תפילת שבת המונית על ציר חילול השבת. המטרה, הודיעו המארגנים, היא "לעורר בתפילה ולמחות על החילול שבת המחפיר הנעשה ברחובותיה של העיר". על פי התכנון, יקיימו המפגינים שלוש שעות של בצמתים המרכזיים של קוקה קולה, גשר רמת אלחנן, צומת גהה, צמתי ז'בוטינסקי הרב שך, סוקולוב, רבי עקיבא.

סידורי כבר הודפסו מראש, מתחמים מרכזיים עם כסאות וסטנדרים הוקמו ואפילו עירוב מיוחד סודר לאורך הציר כי לאפשר להמונים להגיע.

המשטרה: "נפעל נגד כל ביטויי אלימות"

במשטרה הודיעו כי מאות שוטרים יתפרשו בצירים ובנקודות המשפיעות לאורך מתווה המחאה, אשר תואמה מולה, "על מנת להבטיח את קיומה באופן התקין והבטוח שניתן".

עבודות שיפוץ הרכבת

 

"משטרת ישראל מכבדת את חופש הביטוי של כל אזרח החפץ בכך, יחד עם זאת, היא מדגישה ומחדדת, כוחות המשטרה יקפידו לפעול נגד כל ביטויי אלימות, פיזית ומילולית", הזהירו מראש והוסיפו כי "המשטרה תנקוט באפס סובלנות כלפי אלו שיבקשו להפר את הסדר הציבורי ועלולים יהיו להוות סכנה לשלומו של הציבור הרחב".

עוד קראו במשטרה "לכלל ראשי המחאה ולמשתתפים לגלות אחריות, ריסון ואיפוק על מנת להבטיח שכלל ביטויי המחאה ייעשו במסגרת החוק. חשוב שאיש לא ייפגע בגלל התלהטות יתר".

ראש העיר מצידו הודיע למשטרה כי אין צורך בשום שמירה או אבטחה משטרתית.:עוד באותו נושא