עשרות מהשרון המזרחי התלוננו במוקד הסביבה על ריחות חריפים של , המלווים בקשיי נשימה, צריבות בעיניים, שיעול ומחנק. מקור הריחות ככל הנראה בשריפות באתרי פסולת פיראטיים בכפרי ויישובי האזור. הדיווחים הגיעו בין היתר מכפר סבא, ראש העין, כוכב יאיר, צור יצחק, ושער אפרים. תושבים דיווחו כי התעוררו באמצע הלילה מהריחות החריפים, וחלקם דיווחו על התקפי שיעול וקוצר נשימה.

מפחמה באזור השומרון. צילום תנועת 'רגבים'
באזור השומרון. צילום תנועת 'רגבים'

 

"הלילה נשברו כל השיאים", אמר א', תושב כפר סבא. "התעוררתי ב-2:30 בלילה ולא הצלחתי לישון, זה היה מבחיל. אנחנו סובלים הרבה מריחות של שריפה, אבל הפעם זה היה באמת בלתי נסבל". המפחמות מהוות מפגע סביבתי וגורמות לזיהום אוויר חמור באזור, ממנו סובלים תושבים פלסטיניים ואזרחי ישראל, תושבי אזור השרון.

מוועד הפעולה אזרחים למען אוויר נקי, הנאבק בשריפות הפסולת, נמסר כי הלילה נרשם מספר רב במיוחד של פניות למוקדים, וכן מספר רב של על תסמינים רפואיים. בוועד הפעולה מתריעים כי למרות מבצע "רוחות של סתיו" המתקיים בימים אלו, נרשמת החרפה משמעותית במצב זיהום האוויר באזור וכי מאז תחילת המבצע נרשמו מאות פניות של תושבים למוקדים השונים. ועד הפעולה קורא לרשויות האכיפה לתגבר את הכוחות הפועלים בשטח ולהרחיב את המבצע כדי להביא למיגור התופעה.

בתוך כך, בשבוע שעבר סיכלו מפקחי משרד החקלאות ניסיון להברחת גזעי עץ ענקיים המהווים את חומר הגלם לתעשיית המפחמות. "תופעת המפחמות הינה טרור אקולוגי של ממש", מסבירים במשרד החקלאות. " המפחמות, הפועלות ללא הפסקה באזור צפון השומרון, מהווה איום בריאותי משמעותי על איכות חייהם של מעל ל- 100,000 תושבי אזור מנשה-פרדס חנה – חדרה, ובפרט עבור אלו הנחשפים אליהן לאורך זמן".

מפחמה בצפון השומרון. צילום: תנועת 'רגבים'
מפחמה בצפון השומרון. צילום: תנועת 'רגבים'
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.