נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הכריז על ניצחונו בבחירות לנשיאות ולפרלמנט. זאת לאחר פרסום התוצאות הראשוניות המציגות לו ניצחון כבר בסיבוב הראשון עם כ-53% מהקולות לאחר ש- 98% מהקולות נספרו, כך על פי דיווחי כלי התקשורת בטורקיה. יריבו מוהרם אינג'ה מהמפלגה החילונית זכה ל-31% בלבד מהקולות ותומכי ארדואן כבר חוגגים ברחובות. עם זאת, גורמים באופוזיציה טוענים לזיופים והצגה מוטעית של הקולות בסוכנות הידיעות הרשמית 'אנאדולו'.

דבריו של הנשיא ארדואן משודרים לתומכיו ברחובות איסטנבול. צילום: רויטרס

 

הנשיא החדש-ישן כבר החל בנאום הניצחון שלו ובירך את העם הטורקי על ניצחונו הדמוקרטי. לדבריו, יש להשאיר מאחור את החיכוכים שהתגלעו במהלך הבחירות ולהתמקד בעתידה של טורקיה.

מנהיגים מרחבי העולם כבר מתקשרים לברכו על ניצחונו, בהם נשיא אזרבייג'ן אילהאם אלייב, נשיא הונגריה ויקטור אורבן, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואף ראש הלשכה המדינית של החמאס, איסמאעיל הניה.

נשיא טורקיה ארדואן, היום. צילום: רויטרס

 

עפ"י ועדת הבחירות מדובר בשיעור ההצבעה הגבוה ביותר של בעלי זכות הבחירה כאשר למעלה מ-86% מתוכם הצביעו לנשיאות ו-87% הצביעו בבחירות לפרלמנט. "זה שיעור בדמוקרטיה", אמר על ארדואן.

המנהיג רב-ההשפעה שניצח במהלך 15 השנים האחרונות בכל מערכת בחירות בה התמודד, לא יידרש כעת ככל הנראה אפילו להתמודד בסיבוב שני.

המתחרים העיקריים מול ארדואן על משרת הנשיאות היו מוהרם אינג'ה, מורה לפיזיקה לשעבר, המנהיג את האופוזיציה החילונית במדינה, ומרל אקשנר מתמודדת מוסלמית ודתייה – הדוגלת בניגוד לארדואן בגישה פרו- מערבית.

יתרון לארדואן גם בבחירות לפרלמנט

תומכי מפלגתו של ארדואן, היום. צילום: רויטרס

 

הטורקים הצביעו בבחירות כפולות גם על משרת הנשיא וגם על המקומות בפרלמנט. מפלגתו (מפלגת הצדק והפיתוח, AKP) אמנם לא זכתה לרוב, אלא רק ל-42% מהקולות, אך יחד עם בעלת בריתה, המפלגה הלאומנית (MHP) שזכתה ל-11% מהקולות, היא תשלוט בפרלמנט החדש.

הבחירות הוקדמו למועדן הנוכחי על מנת להעניק תוקף להרחבת הסמכויות של הנשיא כפי שאושרו במשאל העם שנערך המדינה בשנה שעברה. בעצרת בחירות שהתקיימה במהלך סוף השבוע אמר ארדואן כי עם שיטת הממשל החדשה טורקיה "תמריא" מעל "הציוויליזציה העכשווית". "בתקווה, באמצעות המערכת החדשה נשיג דברים שאחרים לא יוכלו לדמיין".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20