מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > ריקלין & מגל > תכנית הפעולה של הקרן החדשה נגד חוק הלאום נחשפת

תכנית הפעולה של הקרן החדשה נגד חוק הלאום נחשפת

שיחה בין מנכ"לי הקרן לישראל חדשה בארץ ובארה"ב חושפת את שיטת השלבים בפעולתה נגד חוק הלאום ובשלל מאבקיה: כנסת – רחוב – בג"ץ

שיחה בין מנכ"ל 'הקרן לישראל חדשה' בארץ, מיקי גיצין, לבין מנכ"ל הקרן בארה"ב, דניאל סוקאץ', סביב המהלכים נגד חוק הלאום, חושפת את שיטת הפעולה שלה המחולקת לשלבים: קודם לחץ על החקיקה בכנסת, אח"כ הפגנות רחוב, ואם כל זה לא עוזר – עותרים לבג"ץ.

"תנועת פ.א.ט הצליחו לאחד את כל הקבוצות הפמיניסטיות לפעול יחד, כולל קבוצות פמיניסטיות אורתודוכסיות ואחרות", מסביר גיצין למנכ"ל בארה"ב. "זה היה משמעותי מאוד, הסדר והארגון היה חשוב מאוד. אותו דבר קרה עם קהילת הלהט"ב, היכולת שלנו להביא לאחד ארגונים מהקהילה, ושידברו יחדיו בכנסת, הייתה מאוד משמעותית. אז לארגן ולאחד קבוצות שונות שידברו יחדיו, ושיתקפו את המערכת מצדדים שונים, זה מאוד אפקטיבי במובן הזה. אחד הדברים שאני יודע, ששתיל יחד עם… הביאו קולות שונים ואיחדו ארגונים לדבר".

– אז אחת הקבוצות שהובאו לכנסת ושאוחדו באופן מאורגן היא קבוצת הפמיניסטיות, כן? כי היינו מאוד מודאגים בנקודה מסוימת מההשלכות של החקיקה כלפי זכויות נשים".

שלב 1 – כנסת. מנכ"ל הקרן החדשה חושף את שיטת הפעולה

 

השלב השני, הם מסבירים: "הדבר השני שאני חושב שהוא חשוב מאוד הוא העבודה שלנו בצמתים, של הפגנות וחסימות שעשינו ברחובות. רק לפני שבועיים, הקרן שלנו 'עומדים ביחד', התנועה הרפורמית, 'שלום עכשיו' ועוד, ארגנו יחד הפגנה בלב תל אביב".

שלב 2 – הפגנות. מנכ"ל הקרן החדשה חושף את שיטת הפעולה

 

"כמו כן, חלק גדול מהעבודה שלנו, שהיה אפקטיבי למדי, היה לגרום לאנשים רבי השפעה, אנשי אקדמיה, וסלבריטאים, לדבר כנגד החקיקה וההשלכות שלה", מתגאה גיצין בפני סוקאץ'. "ואני חושב שהעובדה שאנחנו עדיין שומעים על כך בחדשות ובשיח בכלי התקשורת, זה בזכות העבודה של הקרן שלנו בעיקר".

שלב 3 – עצומות של אנשי רוח. מנכ"ל הקרן החדשה חושף את שיטת הפעולה

 

"המוצא האחרון היה העתירה לבית המשפט העליון", הוא מסביר. "בסופו של דבר, כשאנו נכשלים ורואים שהצעות חוק לא חוקתיות עוברות, אנחנו חייבים לפנות לבית המשפט העליון".

לדבריו, "שמענו על העבודה של 'עאדלה' וארגונים אחרים בנושאים האלה באמת משמעותית, ואנשים חוששים… וחלק מהאלמנטים שאנחנו שמענו שהוצאו, או שהוצאו בגלל שהיועץ המשפטי לממשלה אמר שאנחנו לא נוכל להגן על סדר הזימונים בבית המשפט העליון".

שלב 4 – עתירות לבג"ץ. מנכ"ל הקרן החדשה חושף את שיטת הפעולה