מבזקים
דף הבית > התוכניות שלנו > לפני כולם > ביקור ראשון: מזכ"ל האו"ם גוטרש בישראל

ביקור ראשון: מזכ"ל האו"ם גוטרש בישראל

ביקור ראשון של מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, בישראל. גוטרש ינחת הערב לביקור בן 4 ימים בארץ ובראש סדר היום שלו יעמוד הקיפאון במשא ומתן בין ישראל והפלסטינים והמצב בעזה. שגרירנו לאו"ם, דני דנון, מלווה את הביקור שלו וכאן כדי לספר על מה שצפוי לו בארץ הקודש. דנון מסביר כי מי שתוקע כרגע את התהליך המדיני היא הרשות הפלסטינית. "הפלסטינים הם שמסרבים לחזור לשולחן המו"מ", הוא אומר, ומנמיך ציפיות מצידו של גוטרש: "לא צריך לצפות שמזכ"ל האו"ם ילחם למען ישראל".

הערב ייפגש המזכ"ל עם שליחו של הנשיא טראמפ, ג'ייסון גרינבלט. בתוך כך, מחר ייפגש וישוחח עם רה"מ בנימין נתניהו על ענייני התבססות אירן בסוריה, חיזבאללה וגם מפעל הנשק הטילים שאירן בונה על אדמת לבנון. לדבריו של דנון, "כוח האו"ם לא יעיל" מול ההתעצמות האיראנית בגבול סוריה. מחר צפוי המזכ"ל לבקר גם ביד ושם ולהיפגש עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. בהמשך היום, יגיע המזכ"ל לאירוע מיוחד בנושא חדשנות ישראלית במוזיאון ישראל. בנוסף, גוטרש ייפגש עם משפחת החייל הנעדר בעזה, אורון שאול, וכן עם משפחתו של האזרח הישראלי שמוחזק ברצועה, אברה מנגיסטו, כך הודיעה היום סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי.

אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס
אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס

 

ביום שלישי ידלג המזכ"ל לרשות הפלסטינית וייפגש ברמאללה עם יו"ר הרשות אבו מאזן (מחמוד עבאס), עם נציגים נוספים בהנהגה הפלסטינית ועם שליחו של הנשיא טראמפ, ג'ייסון גרינבלט. ביום רביעי יטוס מעל שמי הארץ בסיור מוסק, יסייר בעוטף עזה, יבקר ברצועת עזה ובהמשך היום יישא נאום בבית התפוצות.

בישראל מקווים שיצליחו להסביר למזכ"ל, שנכנס לתפקידו השנה, את מורכבות הקונפליקט הישראלי-פלסטיני ולהראות את פניה היפות של ישראל, שלא תמיד ידועות לראשי האו"ם.